Laax i Gryzonia

Laax w Szwajcarii

Białe szaleństwo na licznych stokach, trasach narciarskich oraz przy wykorzystaniu bogatej infrastruktury, to tylko nieliczne cechy charakteryzujące ośrodek Laax, położono w aż czterech miejscowościach.

Laax nie jest bowiem ani miastem, ani wioską a jedynie znakomicie wyposażonym ośrodkiem sportów zimowych. Swoim zasięgiem obejmuje Vorab Glacier, Sogn Gion, Crap Sogn Gion oraz Nagens. Dzięki takiej lokalizacji, chętni mogą korzystać z niezliczonej ilości urządzeń sportowych oraz kilkuset kilometrów szlaków. Wystarczy wspomnieć, że kolorem niebieskim oznakowano w sumie 63 km szlaków, czerwonym – 71 km a czarnym aż 86 km. W sumie daje to 220 km niezapomnianych przeżyć narciarskich!

Jakby tego było mało do dyspozycji turystów oddano też 27 wyciągów krzesełkowych, linowych i kolejek górskich. Mogą z nich skorzystać wszyscy ci, którzy chcą zjeżdżać jednym ze szlaków położonych na wysokości od 1100 do 3018 m n.p.m. Amatorzy innych zimowych szaleństw mogą wybrać się do funparku lub na jeden z sześciokilometrowych (w sumie) torów saneczkowych. Do ich dyspozycji pozostają również: halfpipe, boardercross, big air, off piste. Na najmłodszych czekają dwa przedszkola narciarskie. Starsi powinni też wybrać się na lodowisko, basen publiczny lub termalny. Nie mogą również odpuścić miejsc do uprawiania fitnessu lub rozgrywania zawodów tenisowych. Jeśli nie posiadają odpowiedniego sprzętu, to mogą skorzystać z bogatej oferty 11 wypożyczalni.

Sezon turystyczny trwa w Laax średnio od połowy listopada do końca marca – połowy kwietnia. Warto się tam wybrać, ponieważ ośrodek leży zaledwie 1,5 godz. od Zurychu i 20 minut od pobliskiego miasta Chur.

Bez wątpienia zaletą Laax jest jego lokalizacja w Gryzonii, jednym z kantonów w południowo – wschodniej Szwajcarii. Obowiązują tu aż trzy języki urzędowe, dzięki czemu turystom znacznie łatwiej się porozumiewać z okolicznymi mieszkańcami. Mogą to uczynić za pomocą: niemieckiego, włoskiego i retoromańskiego. Zaletą tego kantonu jest także silnie rozwinięta branża turystyczna i słaby przemysł. Do najprężniejszych sektorów zalicza się przemysł chemiczny, włókienniczy, drzewny i spożywczy. Co ciekawe, branża spożywcza pośrednio napędza kolejnych turystów, gdyż to właśnie w Gryzonii produkuje się sławną, alpejską czekoladę, przepyszne mleko, twaróg i białe wino. Nic zatem dziwnego, że w regionie powstają liczne bary i restauracje, a lokalna kuchnia nie ma sobie równych w całej Szwajcarii. Wystarczy wspomnieć, że samym tylko ośrodku Laax istnieje ponad 35 barów i klubów oraz 20 restauracji górskich.