Lozanna – stolica kantonu Vaud

Lozanna w Szwajcarii

Lozanna to jedno z największych miast w Szwajcarii, a jednocześnie stolica kantonu Vaud. Odznacza się tym, że znajduje się w samym sercu regionu słynącego z produkcji doskonałego wina.

Początkowo była to osada celtycka, która dość szybko stała się jednym z 12 miast Helwetów. Od ok. 610 roku była to siedziba biskupstwa. W 1011 roku biskupi lozańscy uzyskali hrabstwo Vaud, które następnie częściowo utracili na rzecz Sabaudii. W połowie XVI w. miasto zostaje podbite przez berneńczyków, którzy znacznie wcześniej przyjęli Reformację.W tym też czasie wszystkie kościoły katolickie (poza katedrą i świątynią pw. Św. Franciszka) ulegają całkowitej likwidacji.

Reformację szerzył Guillaume Farel, jeden z uczniów Kalwina. Od niego też datuje się stopniowy napływ wielkich myślicieli i pisarzy. Przez pewien czas mieszkał tu Adam Mickiewicz, który właśnie w tym mieście stworzył „Liryki lozańskie”. Poza tym działali tutaj m.in.: Wolter, Byron, Dickens i Eliot.

Miasto zyskało też międzynarodową sławę dzięki usytuowaniu w Lozannie Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego oraz Muzeum Olimpijskiego. Mieści się tutaj również Trybunał Federalny, który jest najwyższą szwajcarską instancją sądową.

Lozanna to uznany w kraju ośrodek akademicki (Politechnika Federalna, uniwersytet), przemysłowy (maszynowy, precyzyjny, poligraficzny, odzieżowy) i komunikacyjny (port śródlądowy, port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy). W dodatku miasto jest znane ze swoich zabytków i atrakcji turystycznych. Podróżni powinni wybrać się przede wszystkim na Stare Miasto, które cechuje się plątaniną krętych uliczek, nad którymi góruje katedra Notre Dame. Pochodzi ona z przełomu XII i XIII wieku, i jak już wspomnieliśmy przetrwała zbrojne działania berneńczyków. Świątynia została odrestaurowana w XIW wieku przez samego E. E. Viollet – le – Duca. Podziw turystów wzbudza również Plac św. Franciszka, pełniący rolę głównego węzła komunikacyjnego Lozanny, a od którego jednocześnie odchodzi najważniejsza arteria handlowa miasta – Rue de Bourg. Znajdują się przy niej liczne salony i ekskluzywne butiki.

Rozwój stolicy kantonu Vaud spowodował wchłonięcie sąsiedniej wioski rybackiej Ouchy. Dzięki temu Lozanna może się poszczycić portem śródlądowym, na terenie którego funkcjonuje malowniczo położona przystań oraz kilkanaście hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Pełnią one wyjątkowo użyteczną rolę, gdyż turyści chętnie korzystają z uroków Jeziora Genewskiego. Latem korzystają z plaż i kąpieli. Uprawiają też aktywnie sporty: jazdę na rowerze, rolkach, biegi, aerobik. Dużo spacerują, szczególnie iż w okolicznych lasach powstają liczne miejsca biwakowe.