Zurych

Zurych w Szwajcarii

Zurych – miasto w północno – wschodniej Szwajcarii, jest pod wieloma względami „naj”. Nie został co prawda stolicą kraju, ale jest największym miastem i kompleksem urbanistycznym Szwajcarii, a do tego najważniejszym ośrodkiem przemysłowym państwa. Tutaj także mieści się największa giełda papierów wartościowych w całej Europie.

Początkowo była to osada celtycka Turicum, która malowniczo wkomponowała się w północne okolice Jeziora Zurychskiego. W IX wieku została palatium karolińskim, a następnie miastem cesarskim. Powstanie cechowe, do którego doszło w 1336 roku, wprowadziło ustrój korporacyjny, który utrzymał się aż do 1798 roku. W 1830 r. miasto uzyskało liberalną konstytucję, zdemokratyzowaną dodatkowo w 1869 roku. Przełom XIX i XX wieku to umacnianie się miasta na pozycji lidera przemysłowego. Rozwinął się tu przemysł elektrotechniczny, maszynowy, poligraficzny, środków transportu, włókienniczy i metalowy. Zurych stał się też jednym z ważniejszych ośrodków akademickich i naukowych; nie wspominając już o jego roli międzynarodowego centrum finansowo – ubezpieczeniowo -handlowego. Mieści się tu m.in. Zurich Financial Services, Zurich Insurance, Rentenaustalt, Reassurances oraz wiele banków o światowej renomie, których cechą charakterystyczną jest wyjątkowa dyskrecja. Należy przy tym podkreślić, że dwa spośród miejscowych banków należą do Schweizerischer Bankverein, czyli Związku Banków Szwajcarskich. Wśród pięciu największych instytucji finansowych na świecie znalazły się na drugiej i trzeciej pozycji: Schweizerische Bankgesellschaft z siedzibą w Zurychu i depozytami na sumę 114 mld USD oraz Credit Suisse zarządzający depozytami o łącznej wartości 89 mld USD. Co ciekawe, blisko 50% klientów tych instytucji stanowią cudzoziemcy.

Oczywiście, w Zurychu mieści się międzynarodowy port lotniczy, z którego co roku korzystają miliony podróżnych. Podobnie zresztą jak z dworca Zürich Hauptbahnhof, który jest największą stacją w Szwajcarii. Z najnowszych danych wynika, że co dzień korzysta z niego ok. 340 tys. podróżnych, przewożonych przez 2915 pociągów. Nic zatem dziwnego, że turyści chętnie zaglądają do Zurychy. Szczególnie, iż mogą tu zwiedzić m.in. XII – XIII – wieczną katedrę z wieżami gotyckimi pochodzącymi z XV wieku, Fraumünster czyli kościół, którego romańskie prezbiterium zdobią współczesne witraże Chagalla oraz Wasserkirche – XV – wieczny kościół, który łączy dwa brzegi rzeki Limmat.Na uwagę zasługuje też Lidenhof (starówka) oraz Bahnhofstrasse, która jest jedną z najbardziej prestiżowych ulic na Ziemi. Mieszczą się przy niej ekskluzywne butiki, magazyny haute couture, sklepy z najwyższej jakości biżuterią, zegarkami, antykami i dziełami sztuki. W jej pobliżu znajduje się obserwatorium astronomiczne, w którym postawiono teleskop o 600 – krotnym powiększeniu.