Tajlandia – podstawowe informacje o kraju

flaga tajlandii Tajlandia większości z nas kojarzy się przede wszystkim z rajskimi plażami, Bangkokiem oraz Słoniami, które są narodowymi zwierzętami w tym kraju, które stawiane są prawie na równi z ludźmi. Kraj znajduje się w południowo – wschodniej części Azji, zajmuje powierzchnię 513 115 km2 i graniczy z takimi państwami jak Birma, Kambodża, Laos oraz Malezja. Wody które oblewają brzegi Tajlandii, to Ocean Indyjski oraz Ocean Spokojny, łączna długość linii brzegowej wynosi 3219 km.

Poza częścią leżącą w głębi kontynentu, do Tajlandii należy także duża część wysp, w tym tak znane jak Ko Samui czy archipelag pięknych malowniczych wysp Phi Phi, które są jednym z głównych elementów widokówek z Tajlandii.

Podział administracyjny
Tajlandia została podzielona na sześć regionów, z pośród których wyróżniamy, następujące:

  • Centralny;
  • Zachodni;
  • Wschodni;
  • Północny;
  • Północno-Wschodni;
  • Południowy.

Poza nimi w kraju istnieją dwa specjalne dystrykty, którymi jest Bangkok – stolica Tajlandii, oraz Pattaya położona nad Zatoką Tajlandzką, będąca jednym z głównych ośrodków wypoczynkowych w Azji.

Mieszkańcy
Tajlandia jest krajem wielu kultur, a dokładniej krajem mieszkańców wielu narodowości co widać przede wszystkim w wielkich miastach jak Bangkok, gdzie znajdziemy takie narodowości jak chińczycy, japończycy, oraz wiele innych. Jednak w pozostałych częściach kraju statystycznie prowadzą rdzenni Tajowie.

Rozkład mieszkańców najlepiej przedstawia raport sporządzony po spisie powszechnym, który miał miejsce w 2000 roku. Okazało się że 75 proc. mieszkańców Tajlandii stanowią Tajowie, a drugą narodowością są osoby pochodzenia chińskiego (ok. 15 proc.).

Religia
Zdecydowana większość mieszkańców Tajlandii wyznaje Buddyzm (ponad 90 proc.), następną religią jest Islam (5 proc.) oraz mniejszości religijne, takie jak protestantyzm, katolicyzm czy świadkowie Jehowy oraz religie chińskie.

Turystyka
Tajlandia jest krajem fascynującym praktycznie pod każdym względem, zarówno jeśli chodzi o kulturę, kuchnię czy historię. To sprawia, że wiele osób planuje każdego roku swoje wakacje właśnie w tym kraju. To co zachęca dodatkowo to przepiękne tajskie plaże oraz idealne warunki do wypoczynku. Wśród najpopularniejszych miejsc na wakacje należy wyróżnić archipelag wysp Phi Phi, wyspę Ko Samui oraz takie miejsca jak Krabi, Phuket czy Pattaya.