Dżerba – najpiękniejsza wyspa Tunezji

wyspa dżerbaDżerba to pięknie położona wyspa na Adriatyku. Co prawda ma połączenie z kontynentem czymś, co nazywane jest groblą, jednak nadal uważa się ją za wyspę. To nastawiony na turystykę  region, który właściwie słynie tylko z turystyki. Dżerba ma do zaoferowania zwiedzającym wiele bardzo ciekawych atrakcji.

Architektura wyspy wyraźnie podzielona jest pomiędzy naleciałości arabskie oraz żydowskie. Na stałe na wyspie mieszka około 100 tysięcy ludzi. Dla porównania to liczba średniej wielkości miasta. Dżerba to doskonałe miejsce do uprawiania wszelkiej maści sportów wodnych. Ośrodki sportów wodnych są w zasadzie przy każdym hotelu. Jest również na wyspie fantastyczne pole golfowe. Pole to posiada bardzo wysoki, światowy standard więc każdy amator tego właśnie sportu znajdzie tam rozrywkę dla siebie. Mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania pozwala turystom na spędzenie czasu również poza plażą. Wyspa porośnięta jest palmami, co daje nam poczucie przebywania w tropikach.

To bardzo popularny cel wycieczek i urlopów wśród turystów z Polski. Jest tam stosunkowo tanio, nie potrzeba wiz, pogoda niemal nigdy nie zawodzi, a odległość od Polski nie jest taka wielka. Turystyczny przemysł Dżerby ucierpiał nieco po tym, gdy w Tunezji zrobiło się niespokojnie. Miał tam też miejsce przykry zamach terrorystyczny, w którym zginęło 21 ludzi. Zamach ten zorganizowany został prze Al-kaidę. Wypełniona materiałami wybuchowymi ciężarówka, wybuchła w pobliżu synagogi. W ostatnim czasie sytuacja w Tunezji stabilizuje się powoli i myślę, że wkrótce znów będzie tam można bezpiecznie spędzić urlop.

Djerba znana jest wśród turystów z powodu pięknych plaż ją okalających. Plaże ciągne się wzdłuż wyspy przez około 125 kilometrów. Djerba to nie do końca wyspa, gdyż dostać na nią można się suchą nogą – siedmio kilometrową groblą, innym sposobem jest przylot samolotem. Duże miasta wyspy to m.in. Houmt Souk czy Midoun. Djerba posiada bogatą historię, podobno wyspę odwiedził niegdyś sam Odesyeusz. Djerba może pochwalić się także nieprzeciętnymi warunkami pogodowymi, słońce świeci tu cały rok, więc spędzać wakacje w Tunezji można nawet zimą. Klimat śródziemnomorski, podzwrotnikowy oraz liczne palmy, egzotyczna roślinność, wszystko to sprawia, że na czas urlopu można oderwać się od szarej codzienności. Djerba to także wyspa ciekawych tradycji i pięknej architektury. Białe budynki na tle intesywnych żółtych, niebieskich i zielonych kolorów otoczenia wyglądają niezwykle czarująco. Djerba, tak jak Tunezja zamieszkany jest głównie przez muzułmanów, w pobliżu odnaleźć można ponad 200 meczetów, o niezwykłej, oryginalnej architekturze. Będąc na wyspie warto odwiedzić takie miejsca jak: Guellala, Hount Souk, Chebika, Matmata, Tamerza. Z Djerby organizowane są ciekawe wycieczki na Saharę, dwa dni spędzone na grzbiecie wielbłąda zapadną głęboko w pamięc na długo. Djerba jak i cała Tunezja noszą na sobie ślady cywilizacji rzymskiej, francuskiej i arabskiej. Warto też spędzić wieczór w którejść z tutejszych restauracji, lub knajpek, zapoznać się z tutejszym folklorem i skosztować miejscowej kuchni i wina. Wyspa zapewnia pokaźną bazę noclegową, na kurorty składają się hotele, sklepiki, bary, kawiarenki, wypożyczalnie sprzętu wodnego przy plażach. O dobrą aurę nie trzeba się martwić gdyż na tunezyjskiej Djerbie słońce świeci przez 340 dni w roku. Miłych wakacji!