Kartagina – miasto o niezwykłej historii

kartagina Z Tunisu z łatwością dostaniemy się do Kartaginy. Jest położona na północnych przedmieściach stolicy i prowadzi do niej kolejka TGM. Wyprawa do Kartaginy jest świetną okazją na jednodniowy wypad poza miasto. Jadąc jeszcze dalej na północ, dotrzemy do Sidi Bu Sa’id. Ale o tym innym razem. Kartaginę założyli w 814 r. p.n.e. Fenicjanie. Miasto upadło w 146 r. p.n.e., następnie zostało odbudowane przez Rzymian w 1. poł. I wieku, a ostatecznie upadło w VII w. W 1972 roku miasto wraz zabytkami zostało wpisane na listę UNESCO.

Kartaginę najlepiej zwiedzać pieszo, mimo że zabytki są rozrzucone na powierzchni 6-7 km kw. Zwiedzanie warto rozpocząć od portu Kartaginy. Tuż obok znajduje się Muzeum Oceanograficzne. Nieco dalej znajduje się Tophet, miejsce, w którym mieściły się świątynie bogów Baala i Tanita. Do dziś możemy oglądać groby i nagrobki. To tutaj składano ofiary z ludzi. Następnym obowiązkowym punktem na naszej drodze jest wzgórze Byrsa. Na wzgórzu wnosi się Katedra Francuska, w której dzisiaj znajduje się centrum kulturalne, a tuż obok Muzeum Narodowe, w którym możemy oglądać zabytki z czasów fenickich. Kiedy zejdziemy ze wzgórza, na zachodniej stronie zobaczymy resztki amfiteatru, a nieco dalej – cysterny, których zadaniem było doprowadzanie wody do miasta.

Kolejny punkt wycieczki to resztki budynków po łaźniach Antoniusza. Warto zajrzeć również do łaźni Gargiliusza oraz teatru Hadriana. W tym ostatnim rok rocznie odbywa się festiwal sztuki. Obok teatru swoje miejsce mają także ruiny rzymskich willi w parku archeologicznym.