Sfax

Sfax w TunezjiTunezja jest krajem, w którym od wielu już wieków bez przerwy rozwija się kultura arabska, co ma ogromny wpływ na architekturę większości tutejszych budowli oraz styl życia mieszkańców. Nic więc dziwnego, że tunezyjskie miasta cieszą się tak dużą popularnością wśród turystów – często są one po prostu rajem dla każdego amatora historii i architektury. Jedną z tych pięknych miejscowości jest Sfax – drugie co do wielkości miasto Tunezji, położone w centralnej części tego kraju, nad Morzem Śródziemnym.

Miasto zostało prawdopodobnie założone przez Fenicjan jako port morski. W pierwszych wiekach średniowiecza, wraz z całą Tunezją, podbite zostało przez Arabów, mimo to w X wieku stało się wolnym miastem. Wtedy też Sfax przeżywał okres swojej świetności i potęgi, który dobiegł końca już w XII wieku, kiedy to na miasto najechały i zajęły je wojska sycylijskie. Po oswobodzeniu, w XVI wieku ponownie znalazło się pod okupacją, tym razem hiszpańską. W tym okresie bardzo dużym problemem byli piraci, grasujący na wodach Morza Śródziemnego. Z wielu miast nad jego wybrzeżami uczynili oni swoje siedziby, często wybierając właśnie arabskie osady leżące w Afryce. W pewnym okresie Sfax również padł ich łupem, co sprawiło, że miasto popadło w konflikt z wieloma ówczesnymi potęgami morskimi. Zaowocowało to częstymi atakami statków weneckich, którym jednak nie udało się na stałe opanować Sfaxu. W XIX wieku razem z całą Tunezją zajęty został przez Francuzów. W czasie II wojny światowej mieściła się tutaj ważna baza wojskowa, wykorzystywana przez siły niemieckie i włoskie.

Sfax jest miastem wyjątkowym jak na kraj taki, jak Tunezja – czasami ciężko jest tutaj zobaczyć tłumy turystów, tak charakterystyczne dla wielu innych tego typu miejsc. Jednak dzięki temu miasto w dużym stopniu zachowało swoją oryginalną atmosferę i klimat. Tutejsza medyna naprawdę może być uważana za prawdziwy, arabski bazar, na którym nie sprzedaje się rzeczy stworzonych specjalnie ku zadowoleniu turystów. Równocześnie nie oznacza to, że Sfax jest miejscem nieprzyjaznym dla odwiedzających – przeciwnie, nie trudno tutaj o dobry hotel, zaś mieszkańcy są mili i chętni do pomocy dla obcych.

Wielki meczet, pałace, muzea i wszechobecna atmosfera, jaką uświadczyć można jedynie w miastach znajdujących się w kręgu tej specyficznej kultury – wszystko to znaleźć można w mieście zwanym Sfax. Dodajmy do tego niezakłócany przez rzesze turystów spokój, a uzyskamy jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Tunezji.