Skanes

Skanes tunezja

Położenie

Kurort znajdujący się na przedmieściach Monastir. Ok. 8 km na południe od centrum miasta.
35°47′ N 10°48′ E

Najbliższe lotniska

Monastir – Habib Bourguiba International Airport (MIR/DTMB), Tunisia, 5065 Monastir.

Informacja turystyczna

Commissariat Regional au Tourisme w Skanès

Zabytki

Najstarszym zabytkiem Monastiru jest Ribat Harthema. Ta okazała budowla obronna, broniła wybrzeża i wnętrza kraju przed najeźdźcami. Do dziś możemy podziwiać świetnie zachowane sale modlitw, dziedziniec oraz muzeum, które prezentuje sztukę arabską. Miejsce to przyciąga nie tylko wyznawców islamu, ale również filmowców. W tym miejscu były kręcone zdjęcia do ‚Żywotu Briana’ i ‚W pustyni i w puszczy’. Z baszty Nador rozciąga się piękny widok na zatokę i miasto.

Kolejnym zabytkiem kultury islamu jest Wielki Meczet z IX w. Utworzony został na podstawie kwadratu. Pełnił nie tylko funkcję klasztoru muzułmańskiego, ale także twierdzy obronnej. Zdobi go malowniczy minaret. Zabytek można zwiedzać codziennie 9.00-13.00. Turyści, którzy nie są wyznawcami islamu mogą zwiedzać jedynie dziedziniec. Warunkiem wejścia na teren meczetu jest skromne ubranie.

Restauracje

Życie w Skanes kwitnie. Poza rozbudowaną infrastrukturą hotelową znajdziemy tu kawiarnie, restauracje, centra rozrywki i pokazy artystyczne na żywo. Ponadto, w porcie Monastir mamy szansę skosztować tradycyjnych tunezyjskich potraw. Miejsca te są nastawione głównie na turystów z Europy – w większości z nich można płacić w Euro.