Sousse – perła Sahelu

Sousse_Grosse_Moschee Sousse – dziś turystyczny raj, nazywane również Perłą Sahelu pełni funkcje wioski wakacyjnej. Miasto o bogatej historii. Zostało założone przez Fenicjan w IX w.p.n.e. Przez blisko 3 tysiące lat znajdowało się we władaniu kolejno Rzymian, Bizantyjczyków, Arabów, Turków, Francuzów. Dziś jest trzecim co do wielkości miastem w Tunezji. Piękne plaże, wygodne hotele i zabytkowa starówka czynią Sousse jednym z najbardziej atrakcyjnych turystycznych kurortów Tunezji. Cześć turystyczna ciągnie się wzdłuż wybrzeża aż do położonego kilkanaście kilometrów dalej Portu El Kantaoui. Jej główną arterią jest wysadzany palmami bulwar Boujaffar, na którym wieczorami można spotkać spacerowiczów. Liczne hotele o zróżnicowanym standardzie oferują mnóstwo atrakcji zarówno w ciągu dnia jak i wieczorami. Ruchliwa aleja Habiba Bourguiby prowadzi do historycznej części Sousse.

Sousse to nowoczesne miasto tętniące życiem przez cała dobę. Polecamy je turystom zainteresowanym aktywnym wypoczynkiem. Stanowi doskonała bazę wypadową dla osób lubiących poznawać okolice we własnym zakresie. Souse jest usytuowanie zaledwie 20km. od międzynarodowego lotniska w Monastirze. Wiele lat przed powstaniem Kartaginy, Fenicjanie założyli tu port morski, wokół którego rozkwitło miasto, w epoce punickiej nazwane Hadrumentum. Po zwycięstwie Belissara nad Wandalami, Hadrumetum znalazło się pod zarządem bizantyjskimi zmieniono jego nazwę na Justynianopolis. W końcu IX wieku zostało zarabizowane o ponownie przemianowane, tym razem na Soussa.

W czasach dynastii Aglabidów wybudowano Ribat, Wielki Meczet i mury obronne. Zyrydzi kontynuując ich dzieło- rozbudowali miasto. Hafsydzi dobudowali Kasbę, Ottomanowie- meczety tureckie i Souk (souk El Bey) oraz budynki wojskowe. Okres protektoratu francuskiego przyniósł budowę nowego portu, a Sousse stało się nowoczesną metropolią. Od lat 60-tych Sousse przeżywa prawdziwą eksplozję urbanistyczną, która stawia to miasto na trzecim miejscu w Tunezji pod względem wielkości i liczby mieszkańców. Dzisiaj, na wielu kilometrach plaż buduje się luksusowe hotele, których z roku na rok przybywa. Zwarta infrastruktura miasta sprzyja rozwojowi turystyki. Restauracje, kafejki, bary, kina, sklepy, stragany rzemieślnicze ożywiają to portowe miasto i zapewniają mu systematyczny rozwój.

Po zbombardowaniu miasta przez aliantów (1942-1943) Medina (Stare Miasto) została odbudowana, dzięki czemu zachowała swój dawny urok, niezmiennie urzekający przyjezdnych. Nasze biuro podróży wśród swych ofert wypoczynku, proponuje: oferty rodzinne, letnie wakacje, ferie zimowe, tanie wczasy czy inne formy ciekawego spędzania czasu. Stosunkowo wysokie temperatury zimą sprawiają, że turyści z chęcią odwiedzają Sousse nie tylko w czasie długich weekendów ale również by spędzić tam tani sylwester i Nowy Rok by poczuć w Sousse lato zimą.

Sousse to jeden z najpopularniejszych kierunków wypoczynku w Tunezji, a zarazem duży kurort wypoczynkowy nad Morzem Śródziemnym. Wypoczynek w Sousse to połączenie wypoczynku na plaży z możliwością zwiedzenia wielu ciekawych zabytków związanych z Tunezją i jej historią. Miasto żyje dzięki turystom i z turystów. Położone jest ok. 140 km od Tunisu. Wzdłuż wybrzeża znajduje się niezliczona ilość hoteli i resortów turystycznych. W samym mieście znajdziemy również miejsca, które warto zobaczyć. Min. Medina, historyczne centrum miasta z 8 metrowymi murami, które od 1998 r, znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.muzeum w sousse

Uznaje się, że plaża w Sousse należy do najpiękniejszych na tym wybrzeżu. Niektóre kompleksy wypoczynkowe mają zarezerwowaną plażę tylko dla swoich gości. Plaża publiczna znajduje się w centrum, w otoczeniu wielu barów, restauracji i sklepów. Plaże Sousse są piaszczyste, piasek jest złoty, drobny, zejście do morza z plaży łagodne. Po plażowaniu warto odwiedzić medinę, która jest typowym arabskim targiem. Znajdziemy na niej dziesiątki stoisk z wyrobami artystycznymi i pamiątkami, ale także oryginalne przyprawy, egzotyczne owoce i warzywa.

Największy targ odbywa się w każdą niedzielę. Obok mediny znajduje się klasztor muzułmański z wieżą strażniczą, z jej czubka rozciąga się piękny widok na cały targ i meczet. W Sousse możemy odwiedzić również muzeum archeologiczne z pięknymi mozaikami. A gdy zmęczymy się zwiedzaniem i poznawaniem historii, możemy odpocząć w jednym z wielu klubów nocnych czy dyskotek. Tych również w Sousse nie brakuje.

W Susie znajdziemy wiele rozrywek,szczególnie dla tych którzy preferują życie nocne. Gdy tylko zbliża się wieczór, na promenadzie zbierają się młodzi studenci i turyści. Życie kwitnie we wszystkich barach i dyskotekach.

Znajdziemy liczne kafejki oraz lokale gastronomiczne które zadziwią nas lokalnymi przysmakami. Polecane restauracje to: Le Bonheur i La Marmite.

Miasto jest bardzo zadbane,oferuje nam piękne piaszczyste plaże ,krystaliczną wodę oraz liczne atrakcje. Do Susu przybywają miłośnicy sportów. Dla turystów niewątpliwie najciekawszymi atrakcjami są: centra odnowy, sauny, baseny, korty tenisowe, szkoły jeździectwa oraz, oczywiście, wszystkie możliwe sporty wodne.

Będąc w starej części miasta możemy dojść cudownej plaży,która ciągnie się aż do Portu El Kantaoui. Dodatkowo z miasta wyrusza wiele wycieczek do innych części Tunezji,można więc zwiedzić mnóstwo pięknych miejsc.

Historia miasta sięga ponad 2 tys. lat wstecz. Najstarszym rejonem miasta jest Stare Miasto, w którym zwiedzić można takie zabytki jak np. ribat – muzułmański klasztor o funkcji obronnej, warto odwiedzić także ośmiowieczny Wielki Meczet, atrakcją dla zwiedzających będzie także tamtejsze Muzeum Archeologiczne. Sousse to miasto niezwykle urokliwe, wieczorne spacery po wąskich otoczonych białymi domami uliczkach będą przeżyciem niezapomnianym. Jest też druga, bardziej rozrywkowa strona miasta – Sousse jako kurort turystyczny wabi przez cały rok turystów swoimi pięknymi plażami, nowoczesną infrastrukturą, licznymi kafejkami, barami, dyskotekami, restauracjami. Restauracje serwuje lokalne przysmaki, a takie lokale jak „La Marmite”, „Le Regal”, „L’Escale” i „Le Bonheur” zadowolą podniebienia gości smakiem i delikatnością francuskiej kuchni. Plaża Sousse rozciąga się aż do Port el Kantaoui. Sousse to bardzo dobry wybór na wczasy czy urlop o każdej porze roku.