Tunezja – podstawowe informacje o kraju

mapaTunezja to niewielki kraj położony w północnej Afryce, mimo swoich małych rozmiarów ma wiele do zaoferowania turystom. Fascynuje bogatą historią i kulturą. Zachwyca różnorodnością przyrody. Imponuje wspaniałymi zabytkami. Mieszkańcy Europy od kilkudziesięciu lat odwiedzają turystyczny kurort kuszeni wspaniałymi warunkami do wypoczynku. Tunezję, coraz bardziej popularny cel podróży turystów , można odwiedzać przez cały rok : od maja do października – Tunezję nadmorską, sprzyjającą rozrywkom i wakacyjnemu leniuchowaniu; od listopada do kwietnia- Tunezję kamiennych, solnych i piaskowych pustyni, urozmaiconą wspaniałymi gajami palmowymi która jest gwarantem udanych ferii zimowych; o każdej porze roku- Tunezję sztuki i archeologii. Stosunkowo wysokie średnie temperatury w zimie (14 stopni Celsjusza) sprawiają, że dla wielu turystów Tunezja to lato zimą. Nic dziwnego, że wielu z nich pragnie przeżyć tu niezapomniany i tani sylwester połączony z Nowym Rokiem, albo oderwać się od szarej rzeczywistości i spędzić w Tunezji niesamowity, ciepły i słoneczny Weekend Majowy. Można tu spędzić tanie wczasy, znaleźć coś odpowiedniego na każdą kieszeń i zadawalającego każdy gust: kraj ten posiada sieć hoteli o dobrym standardzie oraz dysponuje bogatą ofertą kulturalną i sportową. Tunezja jest bardzo przychylna turystom i dysponuje bogatym zapleczem by ich przyjmować. Czekają tam miłe niespodzianki, w Tunezji nie brakuje uroczych hotelików czarujących tajemniczym klimatem. Ludzie są gościnni i serdeczni, nowocześni a jednocześnie rozmiłowani w tradycji.

Tunezyjska sztuka życia nie zmieniła się pod wpływem nowoczesności. Od zarania łączyła ona w sobie mentalność śródziemnomorską z finezyjną sztuką Orientu. Tunezja przedstawia obraz kraju który porusza i wysubtelnia zmysły, ciału przywraca jego właściwe miejsce i przypomina, że można jeszcze spędzić czas, dzieląc się nim z innymi, dlatego przygotowaliśmy dla Państwa wyjątkowe oferty rodzinne.
Mówiąc o tej prawdziwej wiosce wakacyjnej nie sposób pominąć ogromnej i wyjątkowej pustyni: Saharze oraz jej zabytków. Będąc na wspaniałym urlopie należy zobaczyć Tauzar i Nafte należące do najpiękniejszych oaz świata. Troglodyckie domostwa Matmaty, kasr i ufortyfikowane spichlerze wokół Tatawinu nadają krajobrazowi niepowtarzalny charakter. Na południe od Szatt ciągną się olbrzymie wydmy – prawdziwa pustynia. Z pewnością latem będzie to fascynująca wycieczka. Duz, dawna przystań karawan na skraju Wielkiego Egru Wschodniego, jest w raz z sąsiednim Zafaranem i Al.-Fawarem- miejscem, z którego wyruszają wycieczki piesze i na grzbietach dromaderów. Organizowane są wyprawy w głąb tunezyjskiej pustyni, prowadzone przez wielbłądników z Nafzawy. W ten sposób wielbłądy, zastąpione niegdyś mechanicznymi środkami transportu, powracają do łask, co przyczynia się do ochrony beduińskiej kultury. W Tunezji można poczynić egzotyczne zakupy na soukach pełnych orientalnego przepychu. Kupić egzotyczne zakupy, kobierce, przyprawy, biżuterię czy oryginalną ceramikę.Tunisia

Ciepłe, błękitne morze oraz kilometry złocistych plaż zachęcają do opalania i kąpieli. Miejscowości turystyczne, a w nich setki hoteli o różnym standardzie, proponują wiele wariantów spędzenia wolnego czasu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wakacje to czas odpoczynku od rytuałów codziennego dnia, pośpiechu i zdenerwowania, my zadbamy o to by były nietuzinkowe i relaksujące. Dzięki atrakcyjnym ofertom wypoczynku i korzystnym promocją cenowym nasze biuro podróży sprawi, że Państwa podróż będzie udana i pozostanie w pamięci na długie lata. Wczesna rezerwacja ma wpływ na wielorakość przedstawianych ofert.

Tunezja kojarzy się przede wszystkim z tętniącymi życiem kurortami na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Warto jednak odwiedzając ten skądinąd afrykański kraj zawitać wgłęb lądu i zmierzyć się z sięgającą daleko aż po horyzont pustynią. Zobaczyć jak żyje nie tylko pustynia ale także Berberowie.

Bez względu na to, czy wybierzemy się na pustynię na wielbłądach, czy ciężarówkami naszym oczom ukażą się niezapomniane widoki. Bezkresne pustynne stepy, wyschnięte jeziora czy przepiękne oazy zadowolą chyba nawet najbardziej wybrednych turystów. Wiadomo, że pełnia lata nie jest najlepszym momentem na taką wycieczkę, bo temperatura w południe może sięgać  w cieniu nawet 50  stopni C, a w nocy obniża się do jedynych 35. Sceneria Sahary jest na tyle niepowtarzalna i piękna, że była wykorzystywana jako plener zdjęciowy niejednego hitu kinowego (min. Gwiezdnych Wojen).

Na pewno niezapomnianym przeżyciem będzie monet, gdy po kilku godzinach podróży dotrzemy do oazy. Palma na horyzoncie jest zawsze zwiastunem wody, a co za tym idzie możliwości zażycia ochłody. Daktyle osobiście zerwane z palmy na pewno smakują lepiej niż te nabyte na targu. Okolice wokół El Jem to od setek lat ojczyzna Berberów, saharyjskich hodowców i rolników, którzy mieszkają w szczególnym miejscu. W skałach mają wydrążone domy. To ich specjalnością jest słodka miętowa herbata (prawie tak dobra, jak ta którą możemy skosztować w Sidi Bou Said). Może w czasie wycieczki uda się nam zobaczyć także słynna fatamorganę. Na pewno smak, zapach i kolory pustyni urzekną nas na długi czas.

Tunezja czas
W Tunezji obowiązuje czas środkowoeuropejski (+1h GMT), przesawiany latem na zachodnioeuropejski. Dlatego tez nie ma różnicy czasu pomiędzy Polską a Tunezją.

Tunezja język
Językiem urzędowym w Tunezji jest język arabski. W hotelach można bez problemu porozumieć się po francusku, angielsku i niemiecku.

Tunezja waluta
Walutą obowiązującą w Tunezji jest dinar tunezyjski (DT). 1 dinar dzieli się na 1000 mniejszych jednostek zwanych milimami.
Dinarów nie wolno wwozić ani wywozić z kraju. Polska waluta nie jest wymienialna, wiec polecamy zabrać ze sobą dolary lub euro.

Tunezja orientacyjne kursy walut:
1 USD – ok. 1,270 DT
1 Euro – ok. 1,600 DT
1 DT – ok. 3,0zł
Akceptowane są również popularne karty kredytowe (np. Visa lub Master Card)

Tunezja ceny
Ceny w Tunezji są porównywalne z cenami polskimi. Poniżej podano orientacyjny koszt niektórych produktów spożywczych.
Należy pamiętać, ze ceny w lokalach i w hotelach mogą być dwa, a nawet trzy razy wyższe od sklepowych.

W sklepie:
Woda mineralna 1, 5 l – 0, 400 DT
Coca cola 1l – 0, 500 DT
Sok 1 l – 1,200 DT
Piwo lokalne – 1DT
Bagietka – 0,200 DT
Arbuz 1 kg – 0,300 DT
Winogrona 1 kg – 1,200 DT

W lokalach:
Esspresso – 0,800 DT
Coca cola – 1 DT
Piwo lokalne – 2 DT
Ciastko – 1,500 DT
Pizza – od 3 DT
Sałatka – od 2 DT
Kanapka – od 1 DT

Tunezja napiwki
W turystyce, jak w każdej branży usługowej, funkcjonuje zwyczaj zostawiania napiwków. Dla obsługi hotelowej standardowa kwota to 1 DT za każda usługę. W lokalach zazwyczaj zaokrągla się rachunek lub zostawia ok. 10% wartości rachunku.

Tunezja targowanie
W krajach arabskich podstawowym zwyczajem handlowym jest targowanie. Targować się można wszędzie tam, gdzie nie mamy ustanowionych cen jak np. na barze na medinie, w sklepach z pamiątkami, z taksówkarzem itd.
Jeśli ktoś nie lubi tej formy zakupów, polecamy sklepy państwowe lub supermarkety.

Tunezja stosunek do kobiet i stroje
Kobiety przybywające do Tunezji z europy są postrzegane jako bardziej egzotyczne i wzbudzają wielkie zainteresowanie wśród Tunezyjczyków .
Ich zaczepki zazwyczaj są nieszkodliwe.
Jednak wybierając się na wycieczkę poza miejscowość turystyczna należy pamiętać aby strój nie był zbyt wyzywający. Kobiety w Tunezji mają bardzo dużo praw, w przeciwieństwie do innych krajów arabskich. Stanowią one prawie 12 % członków w Tunezyjskim parlamencie. Dziać się tak zaczęło za panowania Habiba Bourgiby, który wprowadzał wiele reform dotyczących praw kobiet. Zniósł między innymi: noszenie tradycyjnych chust przez kobiety oraz wielożeństwo. Wprowadził takie samo prawo do rozwodów w sądzie oraz prawo do dzieci po rozwodzie, kobiety mogą również podróżować, bez zgody męża, oprócz tego wprowadził legalną aborcje, która jest bezpłatna i przebiega na życzenie kobiety.

Również prostytucja w tym kraju jest legalna, o ile kobieta ukończyła 20 lat i przystępuje do okresowych badań kontrolnych. Tunezyjskie prawo nie ogranicza kobietom dostępu do edukacji, stanowią one ponad połowę procent studentów na uniwersytetach. Tunezyjska może poślubić obcokrajowca, on jednak by przyjąć tunezyjskie obywatelstwo musi legalnie zmienić wiarę na islam.

Na południu kraju, często przestrzegane są dawne obyczaje. Kobiety ubierają się tak by miały zakryte nogi i ramiona, ale nie ma zakazu, aby nie mogły chodzić same po ulicach.

Tunezja elektryczność
Napięcie elektryczne w całym kraju wynosi 220 V.
W większości hoteli do gniazdek elektrycznych pasują standardowe wtyczki.

Tunezja fotografowanie
W Tunezji obowiązuje zakaz fotografowania obiektów publicznych (np. urzędy, policja, pałac prezydencki).
Łatwo je rozpoznać po fladze państwowej powiewającej nad budynkiem.
Fotografując przechodniów wypada najpierw zapytać o pozwolenie, a także zostawić jakiś napiwek.

Tunezja rytm życia
Tunezja żyje rytmem dyktowanym przez gorący klimat.
W najgorętszych miesiącach na plażowanie i wycieczki najlepsze są godziny poranne lub popołudniowe.
W ciągu dnia, miedzy 12.00 a 15.00, kiedy słońce operuje najmocniej wskazane jest schronienie się w klimatyzowanym budynku lub przynajmniej pod parasolem . Dopiero wieczorem, kiedy robi się chłodniej, ludzie wylegają na ulicę i bulwary spacerowe, przesiadują w kawiarnianych ogródkach i bawią się do późnej nocy.
Głośna muzyka i gwar w godzinach wieczornych są nieodłącznym elementem centrów miejscowości turystycznych.
Aby uniknąć poparzeń i udarów słonecznych wskazane jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV oraz nakryć głowy, nawet jeśli w planach nie mamy opalania.

Tunezja co warto kupić?
Z każdej wyprawy przywozimy różne skarby.
Niektóre to tylko pamiątkowe bibeloty. Czasami jednak warto pokusić się o poważniejszy zakup.
Tunezja słynie z m.in. z wyrobów skórzanych, które są produkowane z delikatnej i miękkiej skóry cielęcej.
Na sukach w medinach znajdziemy bardzo szeroki asortyment toreb, torebek, a także kurtek.
Dla osób urządzających mieszkanie duża pokusa mogą być ręcznie tkane, wełniane dywany w piękne, orientalne wzory. Ceramika z Nabeul koło Hammametu jest sławna nie tylko w Tunezji.
Typową pamiątką są różnej wielkości fajki wodne. Te małe stanowią tylko element dekoracyjny.
Większych możemy używać w domu, pod warunkiem, ze zakupimy do nich potrzebne akcesoria (specjalny węgiel, tytoń).

Tunezja religia
Islam to obowiązująca religia w Tunezji, jednak tradycyjne kraje arabskie nie uważają Tunezji za kraj muzułmański, ze względu na odmienna interpretacje Koranu oaz obowiązujących przepisów prawnych. W islamie istnieje % podstawowych filarów jakimi są: wiara, modlitwa, żaka (jałmużna dla potrzebujących), post w okresie ramadanu oraz pielgrzymka- hadź (o ile są w stanie ją wykonać).

W Tunezji obowiązuje tolerancja religijna. Różnice w interpretacji Koranu przez Tunezyjczyków widać miedzy innymi w tym, iż w Tunezji obwiązuje zakaz wielożeństwa w przeciwieństwie do reszty krajów arabskich; w Tunezji nie obowiązuje noszenie przez kobiety nakrycia głowy zasłaniającego twarz, natomiast istnieje nakaz skromnego ubioru zakrywającego, intymne części ciała. Według Koranu walkę można podjąć wyłącznie w celach obronnych, po za tym nakazuje pokój. Wyznawcy islamu nie powinni spożywać alkoholu, niedopuszczalne jest bycie „pod wpływem” w czasie modlitwy. W Tunezji sklepy z alkoholem są zamknięte w piątki, gdyż jest to dzień przeznaczony na modlitwę, w czasie Ramadanu alkohol jest całkowicie nie dostępny. Spożywanie mięsa wieprzowego, padliny i krwi dla muzułmanina jest zakazane.

Tunezja słowniczek podstawowych zwrotów:
Dzień dobry – aslema
Do widzenia – bislema
Tak – ej
Nie – la
Dziękuję – szukran
Przepraszam – samahni
Ile – kadesz
Gdzie – fein