Tunis – stolica Tunezji

Tunisia_view_1890s2Stolica Tunezji znajduje się ok. 10 km od wybrzeża Morza Śródziemnego, nad zachodnim brzegiem jeziora Tunis. Miasto sięga swoją historią czasów starożytnych. Fenicjanie założyli na przełomie VI i VII wieku tutaj swoją osadę. Aktualnie stolicę Tunezji zamieszkuje ponad 1,8 mln osób. Tunis to popularny kierunek wycieczek dla turystów odwiedzających Tunezję. Znajdziemy tu nie tylko różnorodność wielu kultur, ale również bogactwo zabytków. Z jednej strony to wielkie skupisko centrów handlowych, z niezliczoną ilością kawiarni, pubów, dyskotek, z drugiej zaś co krok napotykamy pozostałości z dawnych lat (np. w miejskiej architekturze można dostrzec  ślady panowania tureckiego XVI wieku ).

Północna Afryka jest miejscem, w którym cywilizacja ludzka rozwijała się już tysiące lat temu. Nic więc dziwnego, że kraje leżące w tym regionie pełne są różnych miejsc i budowli, które wykorzystywane były już w starożytności. W wielu przypadkach miasta takie zamieszkane są do dzisiaj. Jednym z takich miejsc jest Tunis, stolica Tunezji.

Koczownicze plemiona Berberów żyły w tej części Afryki już wiele stuleci przed początkiem naszej ery. Założyli oni tutaj swoją osadę, która wkrótce po swoim powstaniu została zajęta przez Kartagińczyków. Pod ich panowaniem Tunis stał się ważnym portem morskim i sporym ośrodkiem handlowym. Następnie miasto zdobyte zostało przez Rzymian, którzy najechali na całą północną Afrykę. Wszystkie te historyczne zawirowania nie wpłynęły jednak na miasto w tak dużym stopniu, jak zdobycie go przez Arabów w 670 roku. Wtedy też znalazło się ono w kręgu kultury muzułmańskiej, w której to pozostaje do dzisiaj. Tunis rozwijał się na tyle szybko, by ok. XV wieku stać się jednym z największych i najbogatszych arabskich miast. Przyciągnęło to również piratów grasujących na Morzu Śródziemnym, którzy z obecnej stolicy Tunezji uczyli swą siedzibę. Stało się to powodem wielu ataków ze strony statków angielskich, hiszpańskich i innych. W 1534 roku miasto znalazło się w granicach Imperium Osmańskiego, zaś w 1881 roku stało się francuską kolonią. W roku 1956, kiedy to Tunezja stała się niepodległym państwem, Tunis uzyskał status stolicy.

Dzisiejszy Tunis nosi liczne ślady po swej bogatej przeszłości. Tutejsza medyna, czyli zabytkowa cześć miasta, uważana jest za jedną z najcenniejszych wśród wszystkich arabskich miast. Naturalnie, pełno jest tutaj okazałych pałaców i meczetów. Najsłynniejszy z nich nazywany jest Wielkim lub Oliwnym Meczetem, zbudowany został w 723 roku. W jego wnętrzu mieści się również bogata biblioteka oraz siedziba islamskiego uniwersytetu. Nie brakuje tutaj również pozostałości z czasów poprzedzających panowanie arabskie, takich jak ruiny budowli zbudowanych jeszcze przez Kartagińczyków. Rzeczą dość niezwykłą jak na tego typu miasto jest obecność dużej chrześcijańskiej świątyni, katedry św. Wincentego, zbudowanej w 1882 roku.

Tunis przez wielu uważany jest za jedno z tych „magicznych” miast, w których na własnej skórze doświadczyć można kultury i klimatu orientu. Wizyta w kraju takim jak Tunezja zdecydowanie nie może obyć się bez odwiedzin w stolicy tego państwa.

Najbardziej popularnym turystycznie zakątkiem Tunisu jest stara Medina (czyli stare miasto). Tutaj przede wszystkim można dostrzec ślady przeszłości. Wybierając się na spacer lokalnymi uliczkami (sukami)  czy zaułkami natkniemy się na domy zarówno ludzi bogatych i biednych (nieraz stojące wręcz obok siebie). Bez problemu spotkamy budynki z czasów osmańskich.

Medina założona w VIII wieku została wpisana w 1979 r. na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To najczęstsze miejsce odwiedzane przez turystów. Podobnie, jak meczet Al.-Kasr z 1106 r, Sidi-Jufus datowany na 1616 r, oraz osławiony zespół pałacowy Bardo (powstały na przełomie XVIII i XIX w.). W muzeum Bardo warto zobaczyć wykopaliska znalezione na terenie całego kraju. Wycieczka do Tunisu to dobra odskocznia od kąpieli morskich, sportów wodnych i błogiego lenistwa na plaży.

Tunis jest kwintesencją całej Tunezji. Ma wiele do zaoferowania turyście. Tunis to wyjątkowa wioska wakacyjna, jeśli zechcą Państwo spędzić tanie wczasy w turystycznym kurorcie to zapewne w Tunisie. Każdy znajdzie tu oferty wypoczynku dla siebie które zapewnią wspaniałe lato i udane wakacje. Na amatorów zwiedzania czekają liczne zabytki takie jak medina, ruiny Kartaginy, czy muzeum Bardo. Nowoczesne centrum Tunisu tworzy ciekawą wielkomiejską atmosferę z arabskim akcentem. Sklepy, kawiarnie, centra handlowe, zgiełk, szybkie tempo życia to nieodłączne akcenty stolicy. Oddalone od centrum, nadmorskie dzielnice są doskonałym miejscem wypoczynku, a także bazą wypadową do zwiedzania okolicznych atrakcji. Tunis to miasto w którym zakochują się nie tylko dorośli, uwielbiają je również dzieci, dlatego znajdą tam Państwo niezwykłe oferty rodzinne zarówno w lato jak i zimą. Dzieci świetnie się bawią w Tunisie w trakcie wakacji czy ferii zimowych a ich rodzice długo wspominają spędzony tam sylwester lub Weekend Majowy. Wszystko jest magiczne i niepowtarzalne, dzieje się tak z pewnością dzięki wysokim temperaturom które sprawiają, że Tunis to istne lato zimą. Tunis to malownicze miasto zostało założone około dwa tysiące lat przed narodzeniem Chrystusa przez żeglarzy kreteńskich. Mimo, iż jest ono starsze od Kartaginy, aż do jej upadku pozostawało w cieniu miasta Dydony.

Podobnie jak Kartagina, Tunis został zniszczony w 146 r.p.n.e., choć przetrwał jako mały spichlerz rzymski i bizantyjski. Później pod rządami Beni Khorassana w 1600 roku uzyskał autonomię i decyzją Almohadena Abdelmoumena Ibn Ali został stolicą Ifrikya. Dynastia Hafsydów przydała miastu wyjątkowego blasku. W tym okresie założono uniwersytet, a Tunis liczący ponad 100 tys. mieszkańców stał się jedną z największych metropolii ówczesnych lat. W epoce średniowiecza i renesansu, Tunis wsławił się nie tylko jako centrum kultury, ale także jako ważny ośrodek handlowy. Chętnie osiedlali się tutaj liczni bankierzy i właściciele fabryk, którzy założyli pierwsze związki handlowe, posiadające własne targi- souki, np. krawców i jubilerów. Szybko rozwijał się port w Tunisie. Dzisiaj w Tunisie żyje około miliona mieszkańców, a jego gwarne, intensywne życie i codzienne problemy przybliżają to miasto do innych stolic europejskich. Na szczęście istnieje odwieczna Medina, która przypomina nam, że jesteśmy w Tunezji.

To, co nas z pewnością urzeka w starym Tunisie, to jego tradycyjna architektura- białe domy, wąskie zadaszone uliczki, a w nich cudowna gra cieni i światła, stare meczety- świadkowie minionych wydarzeń. Jeśli napotkamy gwar i zamieszanie dużych souków, wystarczy schować się za róg, by odnaleźć ciszę i spokój. Tunis jest wyjątkowym miastem, idealnym na odpoczynek i spędzenie wspaniałego urlopu. Można tam znaleźć wiele miejsc które warto zobaczyć: Muzeum Narodowe Bardo; Narodowe Muzeum Sztuki Islamskiej (Dar Hussein); Regionalne Muzeum Sztuki i Tradycji ludowej; Muzeum Monet; Muzeum Znaczków Pocztowych; Centrum Żywej Sztuki; Park Zoologiczny (w Belwederze).