Ankara – stolica Turcji

Ankara w turcji Ankara to stolica i drugie co do wielkości miasto Turcji, w Ankarze zamieszkuje około 4 i pół miliona ludzi. Miasto jest położone w wyjątkowo suchych rejonach Turcji, sytuacji nie poprawia fakt, że miasto położone jest nad rzeką Enguri. Ankara leży w suchym, kontynentalnym klimacie, co oznacza gorące i suche lato oraz zimne i śnieżne zimy. Stolica Turcji ma bogatą historię sięgającą tysiąca lat przed naszą erą. Miasto przez pewien czas spoczywało pod panowaniem Persów, Aleksandra Wielkiego, Greków.

Leżąca w głębi kraju Ankara, będąca stolicą Turcji, wydaje się być nieco niedoceniana i zapomniana przez turystów. Tymczasem miasto to może być uważane za jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych w tym regionie, co zawdzięcza ogromnej liczbie zabytków oraz swojej historii.

Tereny, na których obecnie leży Ankara, zamieszkane były już tysiące lat temu. Wiadomo, że samo miasto istniało już ok. 1000 roku p.n.e., kiedy to należało do Frygii, starożytnego państwa leżącego w tej części świata. W kolejnych latach przez region ten przewinęło się całe mnóstwo narodów i państw od Persów aż po Greków. Za panowania tych ostatnich miasto uzyskało status ważnego centrum handlowego, czemu zawdzięcza szybki rozwój. W 25 roku p.n.e. cała Anatolia podbita została przez Imperium Rzymskie. W tamtym okresie Ankara stała się jednym z największych miast w tej części świata, a także jednym z lepiej rozwiniętych wciąż ogromną rolę odgrywały przechodzące tutaj szlaki handlowe prowadzące z Europy do Azji. Kilkakrotnie było odbijane z rąk Rzymian przez inne ludy, jednak działania te nigdy nie przyniosło to trwałego skutku. Gdy upadło Imperium Rzymskie, Ankara znalazła się w granicach jego politycznego i historycznego spadkobiercy, Cesarstwa Bizantyjskiego. W okresie średniowiecza toczyło ono wiele wojen z rosnącymi w siłę plemionami arabskimi, które coraz częściej zaczynały atakować jego granice. W 1071 roku podbili oni Ankarę, przez co do dzisiaj znajduje się ona w kręgu kultury arabskiej. Po kilku wewnętrznych walkach o miasto, ostatecznie stało się ono własnością Imperium Osmańskiego. W kolejnych wiekach pozostawało ono nieco w cieniu stolicy Imperium Stambułu. Po zakończeniu I wojny światowej, upadku Imperium i ustanowieniu republiki Ankara oficjalnie została stolicą Turcji.

Zabytki Ankary to zarówno budowle pochodzące jeszcze z czasów starożytnych Rzymian, jak i nieco ?młodsze? obiekty zbudowane już w duchu cywilizacji muzułmańskiej. Dla wielu Turków najważniejszym obiektem w mieście jest mauzoleum Kemala Atatürka, jednego z najwybitniejszych przywódców tego kraju w historii. Nie brakuje tutaj również obiektów o przeznaczeniu edukacyjnym i kulturalnym, takich jak muzea i uczelnie.

Ankara jako największe miasto i centrum Turcji posiada wszystko, co stolica takiego kraju posiadać powinna. Zdecydowanie warto ją odwiedzić, nawet pomimo tego, że w ofertach biur podróży często potrafi ona niknąć pomiędzy reklamami innych miejsc w tym kraju.

Nazwa Ankara wywodzi się od greckiego Ankyra – kotwica. Wyraźny podział Ankary zachodzi na starą część zwaną Ulsus i nową, zwaną Yenisehir. Nowa część Ankary to szerokie ulice, hotele, sklepiki, butiki, kina, teatry itp. Stara część Ankary obfituje w takie zabytki jak świątynia bogini Romy i cesarza Augusta (Monumentum Ancyranum), łaźnie rzymskie, pomnik cesarza Juliana Apostaty, mury obronne i cytadela (Ankara Kalesi), meczety: Haci Bayram Camii, oraz o 200 lat poźniejszy Arslanhane Camii. Miasto pełne jest także licznych muzeów, między innymi Muzeum Ataturka – odpowiedzialnego za przywrócenie niepodległości Turcji, Muzeum Cywilizacji Anatolijskich, Muzeum Etnograficzne, Muzem Wojny o Niepodległość, Muzeum Malarstwa i Rzeźbiarstwa, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Kolejnictwa. Piękne chwile można spędzić także spacerując po miejskich parkach lub po prostu robiąc zakupy w antykwariatach czy tradycyjnych sklepach tureckich w dzielnicy Ulsus.