Antalya

Antalya w turcji Antalya to miasto z ponad 2 i pół tysiące letnią tradycją, to obecnie największe miasto na południowym brzegu Turcji i supernowoczesny kurort turystyczny. Antalya posiada własne lotnisko, którym zmierzają w jej kierunku dziesiątki tysięcy turystów rocznie.

Pomimo tego, że tereny te zamieszkane są już od tysięcy lat, Antalya założona została dopiero ok. 150 roku p.n.e. Już kilkanaście lat później, w 133 roku p.n.e. cały ten region włączony został do Imperium Rzymskiego. W średniowieczu, pod rządami Cesarstwa Bizantyjskiego, nastąpił bardzo gwałtowny rozwój miasta, które stało się wówczas bardzo ważnym portem morskim. W XII wieku służyło jako ważna baza wojskowa, odcięta na lądzie od reszty Cesarstwa przez tereny zajęte przez Turków. Jednakże po wielu atakach ze strony wojsk arabskich, trwających aż od VII wieku, Antalya na początku XIII wieku uległa i znalazła się pod panowaniem tureckim. W kolejnych latach przez pewien okres znajdowała się również w strefie zainteresowań europejskich potęg morskich i handlowych, takich jak Wenecja czy Genua, jednak w 1432 roku na dobre przyłączona została do Imperium Osmańskiego. W jego granicach miasto nie miało już tak wielkiego znaczenia jak dawniej. Dopiero w XVIII i XIX wieku jego populacja zaczęła szybko rosnąć, głównie dzięki tureckim mieszkańcom Półwyspu Bałkańskiego, którzy musieli wówczas opuścić tamte tereny, i licznie osiedlali się właśnie w Antalyi.

Antalya położona na Riwierze Tureckiej to prawdopodobnie najbardziej niezwykła część środziemnomorskiego wybrzeża Turcji, wprost idealna na wymarzone wakacje. Jest to typowe dla Turcji, nowoczesne rozwijające się miasto z zabytkowym, historycznym centrum, otoczonym starymi murami. Obszar ten w ostatnich latach przeszedł renowacje i

wiele drewnianych posiadłości Ottomanów zostało zamienionych w hotele typu boutique. Centrum miasta jest zamknięte dla ruchu samochodowego, więc jest to świetne miejsce na piesze spacery, które pozwalają “przesiąknąć” urokliwą atmosferą miasta. Symbolem Antalyi jest Minaret Yivli, zbudowany przez Seldżuków w XII wieku. Wiele

ciekawych rzeczy można zobaczyć również w Muzeum Archeologicznym, znajdują się tam znaleziska z epok od Paleolitu aż do czasów Imperium Osmańskiego.

Antalya swoim gościom oferuje także przepiękne pejzaże. Miasto jest położone na wysokich klifach schodzących do turkusowej wody, w tle oszałamiającej górskiej scenerii. Nieopodal

Antalyi, 12 km na wschód od miasta, znajduje się Lara – obszar najlepszych plaż w okolicy, znanych ze swojego złocistego, drobnego piasku. Na zachód od miasta znajduje się, również popularna żwirowa plaża Konyaalti. Wędrując na północ możesz doświadczyć niesamowitych widoków odwiedzając wodospady Düden lub Kurşunlu.

Obecnie Antalya jest dużym i rozwiniętym miastem, jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w całej Turcji. Poza hotelami i plażami posiada ona naturalnie liczne inne atrakcje, takie jak rozmaite zabytki będące świetnym przykładem charakterystycznej architektury, jaka występuje w wielu innych miastach arabskich. Zobaczyć tutaj można również wiele pozostałości po starożytnych Rzymianach, wśród nich świetnie zachowaną bramę miejską, zbudowaną jeszcze za czasów cesarza Hadriana. Miasto słynie również z różnych festiwali i lokalnych świąt, które sprawiają, że w czasie pobytu w Antalyi właściwie nie można się nudzić. Być może to właśnie dzięki swojej otwartości na odwiedzające je osoby miasto to zdobyło tak dużą popularność ? w każdym razie faktem jest, że Antalya śmiało może konkurować o miano najpiękniejszego miasta w Turcji z innymi słynnymi miejscami.

Antalya słynie z ekskluzywnych hoteli będących ostoją dobrej zabawy i luksusu. Miasto jest niezwykle urokliwe, Antalya to nie tylko kurort rozrywkowy, to także namacalna historia w postaci starych meczetów, domków i butików, niektóre z budowli pamiętają jeszcze czasy rzymskie. Miasto spowite w kolorowych, pachnących ogrodach, jest prawdziwym rajem na ziemi. Turyści nie muszą martwić się o pogodę, tą mają jak w banku, tylko przez niecałe 50 dni w roku na niebie nie widać słońca. Jeśli komu kolwiek uda się oderwać od przepięknych tutejszych plaż, nadmorskich barów, eleganckich restauracji, czystego morza i wielu różnych nadmorskich atrakcji w pełni słońca, to powinien zobaczyć starożytny Ścięty Meczet i inne zabytki Antalyi. Czas można też spędzić na łodziach lub sprzęcie z pobliskiej wypożyczalni, turecka Antalya sprawi, że miłe wspomnienia w głowie zostaną o jeszcze dłużej niż wspaniała brązowa opalenizna.