Bursa

Bursa w Turcji

Region Cieśniny Bosfor oraz Morza Marmara najczęściej kojarzony jest ze słynnym Stambułem. W okolicy tej znajduje się jednak wiele innych pięknych i interesujących miejsc, takich jak Bursa  miasto położone nieco na południe od historycznej stolicy Turcji, które również odegrało znaczącą rolę w dziejach tego kraju.

Jeśli wierzyć archeologom, osada ludzka mogła istnieć w tym miejscu nawet w czwartym tysiącleciu p.n.e., co czyni z Bursy jedno z najstarszych miast w Turcji. Istnieje jednak pewna legenda, która mówi, że została ona założona przez jednego z królów Bitynii, historycznego królestwa znajdującego się w tej części Anatolii. Cokolwiek nie byłoby zgodne z prawdą, faktem jest, że miasto szerzej znane stało się dopiero po zdobyciu tych terenów przez Imperium Rzymskie. W średniowieczu często atakowane było przez wojska arabskie, pomimo tego, że leżało w pobliżu stolicy potężnego Cesarstwa Bizantyjskiego. W pierwszej połowie XIV wieku stało się własnością Imperium Osmańskiego i zostało ogłoszone jego pierwszą stolicą. Niestety, kilkadziesiąt lat później zostało najechane i zniszczone przez wojska mongolskie, często przeprowadzające bardzo agresywne wypady na tereny Europy i Azji. W związku z tym, w 1402 roku Bursa utraciła status stolicy. W kolejnych wiekach była bardzo ważnym ośrodkiem handlowym, słynącym do dzisiaj z wyrobu produktów z jedwabiu.

Zabytki, które można zobaczyć w Bursie, to głównie ślady jej bogatej i ciekawej przeszłości, która nieodrębnie związana była z kulturą arabską. Podstawowymi budowlami miejskimi są zatem meczety, w tym słynny Wielki Meczet, zbudowany pod koniec XIV wieku, będący wspaniałym przykładem wczesnej architektury Imperium Osmańskiego. Jak już zostało wcześniej powiedziane, miasto od wieków słynie z handlu wyrobami z jedwabiu, przez co tutejszy bazar jest jednym z najbardziej okazałych w całym muzułmańskim świecie. Miasto jest także siedzibą jednego z najlepszych tureckich uniwersytetów.

Dzisiejsza Bursa jest miastem wartym odwiedzenia chociażby z powodu znanych jedwabnych wyrobów, które stanowić mogą wspaniałą pamiątkę po wizycie w tym regionie. Nie jest może ona tak ogromna i znana jest znajdujący się w niewielkiej odległości Stambuł, posiada jednak równie wspaniały klimat i unikalne piękno, którego po prostu trzeba doświadczyć na własnej skórze.