Stambuł (Istambuł) – największe miasto w Turcji

Istambuł w turcji Istambuł – znany też jako Stambuł lub Istanbul – to największe miasto Turcji oraz przez pewien czas największe miasto na świecie. Dzisiaj Istambuł zamieszkuje ponad 10 milionów ludzi, miasto to jest głównym ośrodkiem gospodarczym Turcji. Ciekawostką jest, że Istambuł jest jedynym na świecie miastem leżącym na dwóch kontynentach. Istambuł do 1930 roku nazywany był Konstantynopolem, co jest jeszcze pamiątką po czasach, gdy miasto należało do Rzymian. Stambuł założony został przez Greków około 700 roku p.n.e, Konstantynopol był stolicą Bizancjum oraz od 1453 niezwykle ważnym miastem Imperium Osmańskiego.

Historia tego potężnego miasta zaczęła się w VII wieku p.n.e., kiedy to w miejscu tym powstała grecka kolonia o nazwie Bizancjum. Być może nigdy nie urosłoby ono do takiej roli, jaką szczycić się może obecnie, gdyby nie to, że w pierwszych stuleciach naszej ery w Imperium Rzymskim coraz częściej zacżeły występować wewnętrzne spory i niezgody. W końcu w 324 roku cesarz Rzymski Konstantyn Wielki dokonał podziału Imperium, co było jednym z elementów wprowadzanych przez niego reform. W ten sposób powstało Cesarstwo Bizantyjskie, państwo które przez ponad 1000 lat miało być spadkobiercą potęgi Rzymu. Naturalnie, Bizancjum zostało jego stolicą, chociaż zmieniono jego nazwę na Konstantynopol. Już w pierwszych latach średniowiecza miasto zaczęło być stale atakowane przez Arabów, zaś w XIII został zaatakowany i poważnie uszkodzony przez krzyżowców w czasie jednej z wypraw krzyżowych. Ostatecznie Cesarstwo Bizantyjskie przetrwało do 1453 roku, kiedy to zdobycie Konstantynopola przez Turków zakończyło jego istnienie. Nowi gospodarze zmienili nazwę miasta na Stambuł, która utrzymuje się do dzisiaj.

Dwa najbardziej charakterystyczne obiekty w mieście to ogromne świątynie Hagia Sofia oraz Błękitny Meczet. Ta pierwsza zbudowana została na początku średniowiecza, kiedy to starano się, aby Konstantynopol dorównał swoim bogactwem i przepychem Rzymowi. Po zdobyciu miasta przez Turków ta jedna z najważniejszych chrześcijańskich świątyń na świecie zmieniona została w meczet. W XVII wieku naprzeciwko niej zbudowany został równie imponujący Błękitny Meczet, którego celem było przyćmienie świątyni zbudowanej przez chrześcijan. Do innych interesujących miejsc należą również liczne pałace, należące niegdyś do tureckich sułtanów.

Istambuł przez wielu ludzi jest uważany niemal za stolicę świata, co pokazuje, jak ogromny wkład miało to miasto w kształtowaniu całej cywilizacji. Nic zatem dziwnego, że jest to najbardziej znane miejsce w całej Turcji, które swoją popularnością często zasłania inne miasta leżące w tym kraju. Trzeba jednak przyznać, że Istambuł w pełni na tę popularność zasługuje.

Istambuł obecnie jako największa aglomeracja w Europie obfituje we wszelkie atrakcje turystyczne. Istambuł jest też jednym z największych centr naukowych i kulturowych Turcji, to tutaj mieści się Uniwersytet Stambulski. Istambuł to miasto nieskończenie kolorowe, łączy ono w sobie historię imperiów z różnych stron świata. W mieście znajdą się miejsca mocno powiązane z kulturą europejską jak i orientalną. Wystarczy odwiedzić Beyoglu by móc spędzić czas w sposób wybitnie europejski, w jednej z wielu kawiarenek, robiąc zakupy w jednym z butików lub dużych centr handlowych, wieczór w okolicach Beyoglu można spędzić na dyskotece lub pubie. To centrum rozrywki dzieli jedynie kilka kroków od Uskudaru, gdzie kobiety nie powinny pokazywać się z nie zakrytą plażą. Po Istambule najlepiej spacerować pieszo, zabytków jest tu tyle, że jadąc samochodem trzeba było by się zatrzymywać dosłownie co parę metrów.

Najważniejsze zabytki to: Wielki Bazar, Błękitny Meczet, pałac Topkapi, koniecznie trzeba zwiedzić jedyną w swoim rodzaju, wyjątkową Hagię Sofię, znaną kiedyś jako Kościół Mądrości Bożej, po której doskonale widać ducha miasta, które jest mozaiką wielu kultur, tradycji i historii. Całe miasto jest poprzeplatane zabytkami muzułmańskimi, starorzymskimi oraz średniowiecznymi. Jak już wspomnieliśmy miasto dzieli się na dwie części – europejską i azjatycką, oddzielone są one od siebie cieśniną Bosfor. Niezapomnianym będzie rejs statkiem pomiędzy Europą a Azją, obiema oddalonymi od siebie prawie na dotknięcie ręki.