Side w Turcji

Side w Turcji Side jest jednym z najbardziej popularnych wśród turystów kurortów Turcji. Położone jest 68 kilometrów od lotniska w Antalyi. Szybka rozbudowa przyniosła kolosalne zmiany całej okolicy. To region malowniczy i posiadający świetną infrastrukturę i liczne zabytki historyczne. Urok i niezwykła atmosfera tego miejsca były znane już za czasów starożytnych.

Greccy koloniści przybyli tu w VII wieku p.n.e., lecz nazwa tego miasta nie pochodzi z grecki, ale od anatolijskiego słowa oznaczającego granat. Niegdyś miasto było ruchliwym portem, popularnym ze względu na obecność piratów i odbywające się tu targi niewolników. W mieście znajduje się wiele zabytków kultury takich jak rzeźby, świątynie, kolumny i teatry.

Dzisiejsze Side to niewielkie miasteczko z pięknym wybrzeżem, nowoczesnymi hotelami, gajami pomarańczowymi, polami uprawy bawełny, barami, restauracjami i kawiarniami nad brzegiem morza. Wyglądem przypomina nieco włoską Riwierę, z jej pięknymi, ocienionymi alejkami i egzotyczną przyrodą.

Domy zbudowane z drewna i kamienia stoją tuż obok ruin starożytnych budowli, a małe restauracje, kawiarnie i sklepiki położone są w wąskich uliczkach prowadzących w kierunku morza. Wszystko to tworzy atmosferę typową dla tureckiej miejscowości wypoczynkowej.

W Side jest wiele restauracji i kafejek. Serwują one różnorodne potrawy, z tradycyjną kuchnią turecką na czele. Specjalnością są dania z owoców morza. Wiele restauracji usytuowanych jest tuż przy porcie. Pozwala to rozkoszować się nie tylko wyśmienitymi daniami, ale także malowniczym widokiem. W pobliżu portu zlokalizowanych jest kilka eleganckich sklepów, i sporo miejsc, gdzie można zakupić pamiątki.

Sprzedawane są tu m.in. wyroby ze skóry, biżuteria, świeczki. Warto wybrać się także do pobliskiego Manavgat na cotygodniowy, poniedziałkowy targ. Całonocne imprezy skupiają się przede wszystkim przy starym mieście. Znajduje się tu niezliczona ilość restauracji, barów i klubów nocnych. Również hotele oferują swoją własną rozrywkę w tym zakresie.