Świątynia Hagia Sofia

Świątynia Hagia Sofia w Turcji

Istambuł, jako miasto od wielu wieków pełniące bardzo ważną rolę w historii, posiada całe mnóstwo zabytków i zadziwiających budowli. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli miasta jest ogromna świątynia Hagia Sofia.

Kiedy pod koniec okresu starożytności Istambuł, ówczesne Bizancjum, stało się stolicą części Cesarstwa Rzymskiego, natychmiast rozpoczęto szybką rozbudowę miasta, dzięki czemu w krótkim czasie z niewielkiej greckiej kolonii przekształciło się ono w ogromną metropolię. Oczywistym stał się fakt, że miasto takie potrzebuje budowli, które pokazywałyby jego siłę i potęgę. Być może w tym właśnie celu w 532 roku cesarz Justynian Wielki rozkazał budowę ogromnej świątyni. Została ona ukończona w 537 roku i była wówczas prawdopodobnie najbardziej zadziwiającą budowlą na świecie. W czasie swojego istnienia Hagia Sofia kilkakrotnie była ciężko doświadczana wskutek różnych nieprzewidzianych wydarzeń – kilkanaście lat po swoim otwarciu została nawiedzona przez trzęsienie ziemi, zaś w kolejnych wiekach dość często zdarzały się pożary. W dodatku, gdy w XI wieku wraz z wyprawą krzyżową przybyło tutaj rycerstwo z zachodniej Europy, świątynia została doszczętnie okradziona. W 1453 roku miasto zostało zdobyte przez wojska tureckie. Niemal natychmiast rozpoczęto prace, mające na celu przekształcenie Hagii Sofii w meczet, w czasie których usunięto większość śladów religii chrześcijańskiej oraz dobudowano równie ogromne minarety. W ten sposób Hagia Sofia służyła jako meczet aż do XX wieku, kiedy to została przekształcona w muzeum.

Świątynia prezentuje się bardzo okazale z zewnątrz, zaś jej wnętrze jej jeszcze bardziej zadziwiające. Panuje tu specyficzny klimat, dzięki któremu niemal na własnej skórze czuć dzieje tego miejsca. Na szczęście, w czasie przebudowy świątyni na meczet, nie zlikwidowano wszystkich chrześcijańskich elementów wystroju, dzięki czemu podziwiać dziś można freski przedstawiające postacie biblijne. Równocześnie w tego typu ozdobach dostrzec można wiele śladów pozostawionych przez artystów muzułmańskich.

Przebywając w Stambule ciężko jest nie odwiedzić takiego miejsca, jakim jest Hagia Sofia. Świątynia ta zawiera w sobie całą istotę tego miasta, jego wielokulturowość i nieco skomplikowaną historię. Jest to jedna z tych budowli, którą wystarczy zobaczyć raz, aby pamiętać ją już przez całe życie.