Arizona

Arizona na mapieArizona popularnie zwana, The Grand Canyon State to stan położony w południowo-zachodniej części USA, sąsiadujący od południa z Meksykiem. Arizona jest stanem z bogatą historią. W okresie prekolumbijskim Arizona zamieszkana była przez plemiona indiańskie wtedy też nastąpił rozkwit osadnictwa indiańskiego. Pod koniec lat 30. XVI w. nastąpiła penetracja europejska połączona ze stopniowym wypieraniem Indian z doliny Kolorado. W roku 1598 Arizona została włączona do Nowej Hiszpanii, a 1752r. powstało pierwsze stałe osiedle europejskie (Tubac). W XVIII w. toczyły się liczne wojny hiszpańsko-indiańskie. Od 1821r. stan należał do Meksyku, a w wyniku wojny meksykańskiej ziemie na pn. od rzeki Gila zostały włączone do Stanów Zjednoczonych. W 1853r. rejon na pd. od rzeki Gila został zakupiony przez USA. Arizona należała do utworzonego w 1850r. terytorium Nowego Meksyku
Klimat Arizony, wbrew pozorom, nie jest wszędzie typowo pustynny. Większość stanu jest wprawdzie w zasięgu klimatu pustynnego, ale są także rejony gdzie rosną lasy iglaste i pada śnieg. Do typowej flory Arizony należą różnego rodzaju kaktusy i drzewa pustynne takie jak Palo Verde, które jest oficjalnym drzewem Arizony.
Tysiące ludzi przyjeżdża tu na wakacje, korzystając ze słońca, suchego powietrza, chłodnych wieczorów i ciepłych dni. Góry, pustynie, doliny i głębokie kaniony przyciągają bardzo wielu turystów. W zimie można jeździć na nartach, w lecie łowić ryby, a jesienią polować. Różowe pustynie, ośnieżone góry i kaktusy tworzą olśniewające krajobrazy.

Wielki Kanion
Pierwszą i najbardziej znaną atrakcja tego stanu jest słynny Wielki Kanion położony na wyżynie Kolorado w północno-zachodniej części stanu Arizona. Są to w istocie dwa kaniony, jeden w drugim. W najbardziej atrakcyjnej części ustanowiono Park Narodowy Wielkiego Kanionu (założony w 1919). Większość ludzi odwiedzających Wielki Kanion przyjeżdża, na krótką wycieczkę robi kilka zdjęć i odjeżdża. Niewątpliwą atrakcja jest nowo otwarta (28.03.2007) szklana platforma widokowa, SkyWalk. Pomost w kształcie podkowy, z którego turyści mogą podziwiać kanion stojąc jedynie na tafli szkła na wysokości 1219 m nad ziemią. Wielki Kanion jest uznawany za „cud świata” i są turyści, którzy potrafią docenić jego uroki na dłużej. Właśnie dla tego rodzaju turystów powstało sporo szlaków turystycznych o różnych długościach i trudnościach oraz miejsca na campingi.

 Chaco Canyon

Arizona to kraina dla miłośników historii. Ruiny zabudowań indiańskich, hiszpańskie misje i przygraniczne forty to obrazy odległych czasów – często całe wieki starszych niż USA.
W Chaco Canyon znajdują się największe, najlepiej zachowane i zaawansowane architektonicznie pozostałości osiedli prekolumbijskich na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. O dawnych mieszkańcach tych stron, Indianach Anasazi, niewiele wiadomo. Przywędrowali tu w pierwszych wiekach naszej ery z południa, z terenów dzisiejszego Meksyku. Byli ludem rolniczym – a więc nie ekspansywnym. Wzniesione tu osiedla Indian Anasazi były zamieszkane przez trzysta lat. Stanowiły swego rodzaju centrum, od którego rozchodziły się drogi prowadzące do pozostałych kolonii odległych nawet o 100 km. Tereny te obejmuje Park Narodowy Chaco Culture National Historical Park. W kanionie znajdują się najciekawsze ruiny. Dziesięć największych stanowisk łączy droga, która pętlą obiega wnętrze doliny, wijąc się u stóp skalistych piaskowcowych zboczy. Trzeba całego dnia, by zobaczyć wszystkie tutejsze osiedla oraz te na okolicznych wzniesieniach.
Ruiny indiańskich wiosek są tajemnicze i intrygujące. Tym bardziej, że przeznaczenie niektórych budowli do dziś nie zostało rozszyfrowane. Chaco Canyon to jedno z tych miejsc, które na zawsze pozostaną swego rodzaju pomnikiem dawnej cywilizacji.

Tucson
Arizona to także światowe centrum astronomiczne. W górach w okolicach Tucson znajduje się 30 potężnych teleskopów – nigdzie na świecie nie ma ich tylu na jednym obszarze. Miasto jest drugim, co do wielkości miastem w Arizonie. Leży ono na południe od Phoenix. Położone jest także na pustyni niedaleko od granicy z Meksykiem. Kolejną z atrakcji Tucson jest Biosphere2, czyli szklany budynek, który w latach 90’tych był użyty do eksperymentu, gdzie kilku ludzi mieszkało w nim w kompletnej izolacji od zewnętrznego powietrza przez rok czasu i tylko żyjąc z tego, co sobie sami w środku wyprodukowali. W środku znajdują się pomieszczenia z roślinnością z różnych klimatów, jeziora a także zwierzęta. Obecnie, budynek ten jest otwarty i można go odwiedzać. Na południowy wschód od Tucson znajduje się kilka arizońskich winiarni a także wiele oryginalnych miasteczek kowbojskich rodem z filmów. Ciekawą rozrywką jest Arizona Cowboy College gdzie można nauczyć kowbojskich umiejętności. Uczniowie tej szkoły przez tydzień żyją życiem kowboja, sypiając pod gołym niebem, gotując sobie jedzenie na ognisku i rzucając lassem. 25 mil na południe od Tucson, znajduje się silos, w którym w latach 60’tych ustawiona była rakieta nuklearna typu Titan. Silos ten jest obecnie otwarty dla zwiedzających. Głowica rakiety jest wprawdzie usunięta i wylot jest na pół zabetonowany, ale rakieta jest nadal w silosie i można ją obejrzeć. Tak samo jak i cały pulpit przycisków, który miał być użyty do wystartowania tej rakiety. Wszystko to znajduje się pod ziemią w betonowych bunkrach.

Flagstaff
Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest miasto Flagstaff, które jest położone w górach na wysokości 7000 stóp i jest jednym z najwyżej położonych miast w USA.Temperatury i wysokie położenie oznacza, że w zimie pada tu śnieg. Właśnie w zimie, miasto to jest nawiedzane przez narciarzy z całej Arizony i nietylko. Flagstaff  jest to najbliższe miejsce od Phoenix gdzie można korzystać z uroków zimy. Śnieg przeważnie pokrywa nie tylko same góry, ale także całe miasto i wszystkie okolice w promieniu do 50 mil. Śnieg także spada w miastach Payson i Sedona, a czasem nawet i w okolicach samego Phoenix. Poza nartami, w okolicach Flagstaff warto zobaczyć wspomniane miasto Sedona, w którym góry i ziemia mają kolor czerwony jest to spowodowane obecnością związków rudy żelaza. Na wschód od Flagstaff można zobaczyć krater stworzony przez meteoryt, skamieniały las i malowaną pustynię. Skamieniały las leży w dolinie rzeki Rio Puerto i jest częścią Parku Narodowego Petrified Forest National Park. Na tej pustyni można gdzieniegdzie spotkać kamienie, które niegdyś były drzewami. W sumie jest około dziesięciu miejsc, w których można spotkać skamieniałe drzewa najbardziej uczęszczane to Giant Logs oraz Blue Mesa. Odwiedzając malowaną pustynię, której widok sam w sobie jest atrakcją można natknąć się również na doskonale zakonserwowane prekolumbijskie rysunki naskalne pozostawione przez cywilizację, która zamieszkiwała te tereny jeszcze przed przybyciem europejczyków.
 Lake Havasu
Lake Havasu jest położone nad jeziorem Havasu w pobliżu rzeki Kolorado. Jest ono uczęszczane przez wielu turystów, a w szczególności tych, którzy lubią wodę, co oczywiście jest tutaj największą atrakcją. W mieście znajduje się wiele wypożyczalnie sprzętu wodnego i motorowodnego, dzięki czemu można korzystać z uroków sportów wodnych.
Miasto posiada najbardziej znany most w Arizonie – The London Bridge, który został przywieziony tutaj cegła po cegle z Londynu, kiedy to zaczął on się zapadać w londyńskiej rzece. Został on zakupiony prywatnie i zrekonstruowany przez jego nabywcę.

Phoenix,
Phoenix to szóste, co do wielkości miasto w USA. Odległości między granicami metropolii sięgają 100 mil. Miasto rozrasta się w szybkim tempie i jest bardzo nowoczesne.. W takiej metropolii aż roi się od atrakcji, lecz są to atrakcje typowo miejskie. W poszukiwaniu odpoczynku i relaksu warto się udać poza miasto nad pobliskie jeziora i rzeki by spędzić czas na łonie natury. Większość okolicznych jezior jest sztucznie stworzona przez tamowanie rzek, ale najważniejsze jest to, że jest to woda, do której można wskoczyć i się ochłodzić. Wielu ludzi wyrusza na lokalną rzekę Salt River na spływ pontonowy. Jest to kilku milowy odcinek rzeki, po której setki ludzi spływa na dętkach samochodowych, pontonach, kajakach, tratwach, i własnej roboty łódkach. Wiele osób udaje się na północ od miasta i spędza czas na campingach. Temperatura w tej części miasta jest mniejsza, co sprzyja odpoczynkowi na łonie natury, oraz zbieraniu grzybów.
Podsumowując w Arizonie jest wiele atrakcji związanych z wodą, pustynią, lasami, czy też górami, jest też wiele atrakcji związanych z historią poszczególnych cywilizacji osiedlających się na tych ziemiach. W Arizonie znajduję się też wiele parków narodowych a co za tym idzie ciekawych zjawisk przyrodniczych. Temperatury są wysokie w lato, ale znośne, bo jest to bardzo suche powietrze. Za to w zimę jest w miarę ciepło i w Phoenix nie ma śniegu. Jeśli chce się śniegu, można do niego dojechać w ciągu dwóch godzin. Pogoda jest prawie zawsze dobra.