Kolorado

Kolorado w usa Stan Kolorado obfituje w pięknych krajobrazach i chlubi się najlepszymi wyciągami narciarskimi w całych Stanach Zjednoczonych, a może nawet w całym świecie. Takie miejscowości jak: Vail, Winter Park, Keystone, Aspen, Breckenridge, Loveland, Telluride, Steamboat Springs są powszechnie znane i corocznie odwiedza je miliony turystów z całego świata. Znajdują się tu też cztery malownicze parki narodowe: Park Narodowy Mesa Verde, Park Narodowy Gór Skalistych, Park Narodowy Black Canyon of the Gunnison, Park Narodowy Great Sand Dunes. Jedna połowa stanu Kolorado pokryta jest środkową częścią Gór Skalistych, a druga połowa jest zupełnie płaska, pokryta gruntami ornymi i stepami, zwanymi tutaj preriami.
Większość kurortów górskich, składających się na największe „zagłębie” narciarskie kontynentu, położona jest na zachód od stolicy stanu. Najwięcej miłośników białego szaleństwa przyciąga Summit County; a Vail jest najbardziej cenione ze względu na ciekawe tereny, Aspen z kolei oferuje najlepsze  rozrywki po całodziennych szusach. Zachodnie krańce stanu zajmują pustynie z czerwonymi skałami, czyli Wyżyna Kolorado (Colorado Plateau). Południowo-wschodnią cześć urozmaica jedynie szczyt Pikes Peak, górujący ponad pełnym uroku miastem Colorado Springs. Jadąc na południowy zachód., można zwiedzić stare śródgórskie miasteczka graniczne, m.in. Crested Butte i Durango, oraz imponujące piętrowe osiedla wśród skał, pozostałość po starej kulturze plemienia Anasazi, mieszczące się na terenie Parku Narodowego Mesa Verde.
Kolorado przyciąga rowerzystów z całego świata. Często organizowane sa tu wyścigi kolarskie (terenowe i szosowe), a stanowy wydział transportu (The State Departament of Transportation, tel. 719/5300051) publikuje doskonałe mapy i przewodniki z trasami rowerowymi całego stanu.

Poniżej przedstawionych jest kilka miejsc szczególnie polecanych jako atrakcje turystyczne:

Denver

Przybywając do Kolorado, najlepiej wybrać się najpierw do położonego na wschód Krawędzi Gór Skalistych – Denver – największego miasta w promieniu 600mil.
Denver ma miano najważniejszego centrum handlowego i stanowego węzła komunikacji.
Dzisiejsze Denver to sympatyczne, gościnne miejsce, w którym unosi się duch konserwatyzmu. Tutejsza turystyka opiera się raczej na wyprawach w teren niż na zwiedzanie miasta. Zawsze się tu coś dzieje.
Centrum zachowało atmosferę osady z lat 60. XIX wieku., z czasów gorączki złota. Prawie całe życie Denver koncentruje się w rejonie sklepów i restauracji przy 16th Street, która przeznaczona jest (jeśli nie liczyć bezpłatnych autobusów) tylko dla pieszych. Wiele galerii, pubów, sklepów i domów towarowych działa w rozwijającej się dzielnicy LoDo, czyli Lower Downtown, wyznaczonej przez ulice 14th, 20th, Wynkoop i Larimer.  Odbudowany w stylu wiktoriańskim Larimer Square jest kolejnym tętniącym życiem skupiskiem sklepów, barów i restauracji, dzięki temu turyści nie mają problemu z poszukiwaniem miejsca gdzie można smacznie zjeść lub sowicie się obkupić.
Największe lotnisko stanu Kolorado znajduje się w Denver. Rozkład jazdy kolei Amtrak umożliwia przejazd za dnia przez malowniczy kanion Glenwood. Nie jest to praktyczne połączenie jeśli ktoś chce po prostu przejechać z jednego miejsca do drugiego. Jeśli podróżnikowi zależy na czasie, powinien wybrać raczej Amtrak niż na przykład podróż kursującą na południowy zachód kolejka wąskotorową Durango & Silverton Narrow Gauge Railroad, zapewniającą pasażerom niezapomniane wrażenia
By dostrzec piękno położenia geograficznego Denver, najlepiej odwiedzić State Capitol (Kapitol Stanowy) przy Brodway i E. Colfax Ave – siedzibę parlamentu stanowego. Trzynasty stopień schodów prowadzących do Kapitolu leży dokładnie na wysokości 1609metrów (1 mili) nad poziomem morza. Wystarczy odwrócić się i spojrzeć na zachód, aby zobaczyć piętrzące się na horyzoncie Góry Skaliste, dla przechodniów na ulicy skryte za wysokimi gmachami. Można też wejść też na kopułę budynku, skąd roztacza się wspaniały widok. W Civic Center Park są dwa najwspanialsze muzea Denver. Pokryte szarymi szklanymi płytami szczycą się kolekcją malarstwa z całego świata. Natomiast Colorado History Museum doskonale odzwierciedla wydarzenia historyczne z dbałością o najdrobniejsze szczegóły.
Bezpłatne zwiedzanie jest możliwe w grupach US Mint, 320 W Colfax Ave można zobaczyć deszcz wypadających spod prasy błyszczących monet, co niewątpliwie cieszy oczy odwiedzających.
Około 2-3 mile na wschód od śródmieścia rozciąga się olbrzymi park miejski – City Park. Na jego terenie znajduje się Denver Museum Natural History – Muzeum Przyrodnicze.
Elitch Gardens w Denver to ogromny Park rozrywki na zachodnim krańcu śródmieścia, położony przy 2000 Elitch Circle. Jest niezwykły nie tylko ze względu na bliskie położenie centrum ale  również ze względu na połączony z nim nowoczesny aquapark.
12 mil na zachód od centrum znajduje się godny uwagi Red Rocks Amphittheater, gdzie odbywają się liczne występy rockowe i koncerty muzyki klasycznej. Inny obiekt, taki jak University of Colorado organizuje wiele imprez o najróżniejszym charakterze.
Boulder

Oprócz Denver turyści najczęściej odwiedzają północna część stanu. Niedaleko na północny zachód od Denver leży Boulder – miasto z renomowaną szkołą wyższą oraz główną atrakcją turystyczną jaką jest Park Narodowy Gór Skalistych. Boulder uznawany jest za najbardziej ruchliwy ośrodek akademicki. Turyści często urządzają sobie wypady samochodowe lub pieszo na szczyt Flagstaff Mountain, skąd roztacza się panorama miasta i części Gór skalistych.
Wydarzeniem o międzynarodowym znaczeniu jest kwietniowa Conference on World Affairs (konferencja dotycząca problemów świata). Odbywające się w ramach konferencji burzliwe dyskusje przyciągają w tym czasie do Boulder wielu znanych ludzi. Co roku w lecie uniwersytet patronuje festiwalowi muzycznemu Colorado Music Festival, który odbywa się w Chautaqua Auditorium oraz trwającemu siedem tygodni Colorado Shekespeare Festiwal.

Winter Park, dawny węzeł kolejowy

Odwiedza go milion gości rocznie- mieści się 67 mil na północny zachód od Denver, wspaniale przystosowany dla rodzin z dziećmi, ma wiele urządzeń dla niepełnosprawnych narciarzy..
Warto zakosztować uroków jazdy skuterem śnieżnym w okolicy kontynentalnego działu wodnego. Latem można skorzystać z górskich szlaków rowerowych o łącznej długości 600mil. Amatorzy innych rozrywek mogą zwrócić uwagę na urządzane w sobotnie wieczory rodea, przejażdżki wyciągami krzesełkowymi, emocjonujące zjazdy po tzw. Alpine Slide oraz liczne festiwale muzyki współczesnej.  Winter park ma najbogatsza ofertę noclegowa w całym Colorado.
Rzeka Kolorado

Leżące wśród rozległych dolin Steamboat Springs, 65 mil na północ od Vail.. Powstały tu trasy bobslejowe, trasy narciarskie w obrębie Howelson Hill Ski Area, można się wybrać na wyprawę psim zaprzęgiem, polecieć balonem wypełnionym gorącym powietrzem lub pojeździć skuterem śnieżnym. Ulubiona całoroczną rozrywka są odprężające wyprawy do Strawberry Park Hot Springs, gdzie znajdują się źródła z woda o temp. 40oC.

Cortez

Cortez leży przy łukowatym odcinku US-160 w południowo-zachodnim zakątku Colorado, około 25mil od Four Corners Monument, miejsca w którym stykają się stany Kolorado, Nowy Meksyk, Arizona i Utah.
Mesa Verde National Park to jedyny park narodowy w Stanach Zjednoczonych, utworzony specjalnie w celu ochrony znalezisk archeologicznych. To zadziwiające miejsce leży tak daleko od uczęszczanych szlaków, że znajdujące się tu ruiny budowli wzniesionych przez Indian Anasazi zostały w pełni zbadane dopiero w 1888r.

Aspen

Elitarny ośrodek narciarski, położony w odległości 200 mil na zachód od Denver (dojazd przez Leadville), zimą drogo, ale są tańsze stoki np. Aspen Highlands.
Do głównych rozrywek w Aspen zalicza się przesiadywanie na wysadzanych drzewami deptakach i obserwowanie ludzi, zakupy w eleganckich sklepach oraz zwiedzanie galerii. W lecie Aspen Historical Society Museum, 590 N Mill St, urządza wystawy czasowe, wykłady i imprezy okolicznościowe. Aspen Center for Environmental Studies, 100 S Puppy Smith St, oferuje wycieczki przyrodoznawcze z przewodnikiem w rejon najwyższych szczytów pasma Elk Mountain. Latem w centrum maja miejsce liczne prestiżowe festiwale. W trwającym od końca czerwca do końca sierpnia Aspen Music Festival bierze udział wiele międzynarodowych gwiazd. W lipcu i na początku sierpnia trwa festiwal DanceAspen. Impreza o nazwie Winterskol, organizowana w połowie stycznia. Obejmuje zawody sportowe, parady i koncerty.

Vail

Leży 122 mile na zachód od Denver jest dość młodym ośrodkiem sportów zimowych. Według magazynu SKI Vail jest najbardziej cenioną przez narciarzy miejscowością w całych Stanach Zjednoczonych. Można zjechać trasą bobslejową z wysokości 914m (15$) albo latem wybrać się na górską wycieczkę rowerem – w górę kolejka z ośrodka Lionshead, a w dół zaszaleć z wiatrem we włosach.
Glenwood Springs

Ruchliwa miejscowość u wlotu imponującego kanionu  Glenwood, 160 mil na zachód od Denver, blisko Vail i Spen- leży na północ od ujścia rzeki Roaring Fork do Kolorado. Unoszący się nad północnym brzegiem rzeki silny siarkowy zapach pochodzi z Glenwood Hot Springs Pool. Reklamowany jako „największy na świecie odkryty basen wypełniony woda z term mineralnych”, dodatkowo zachęca klientów wodną zjeżdżalnią oraz jacuzzi. Relaks gwarantują pobliskie naturalne podziemne łaźnie parowe Yampah Spa Vapor Caves, gdzie można spocząć w jaskiniach na chłodnych marmurowych ławkach.

Colorado National Monument

Niesamowitym miejscem jest skalista pustynia mieniąca się gorącą czerwienią, wspaniałymi odcieniami purpury, ognistego oranżu i brązu. Wśród krótkich szlaków pieszych wart zaliczenia jest John Otto’s Trail. Prowadzi w pobliżu szeregu skalnych monolitów i daje się pokonać w ciągu zaledwie godziny. Dłuższe szlaki wiodą na dno kanionu. Jedna z najwspanialszych tras, Monument Canyon Trail, zapewnia niezrównane widoki. Malowniczy jest także Unaweep Canyon,  a przy tym znakomity dla miłośników skalnej wspinaczki.

Grand Mesa

Góruje ponad Hwy-65, 30 mil na wschód od Grand Junction. Jest to najwyższy na świecie (3048m) szczyt o zupełnie płaskim zwieńczeniu. Liczący 11 mil długości szlak Lands End Road kończy się wspaniałym punktem widokowym – panorama jezior, równin, piaszczystych wydm i mniejszych pagórków o płaskich wierzchołkach, które oddzielają gęste lasy po lewej stronie od pustyni po prawej. W głębi majaczą pokryte śniegiem szczyty San Juan.