Nebraska

Nebraska w usaJest jedynym stanem, w którym stanowy parlament składa się tylko z jednej izby. Jest również jedynym z 38 stanów, w którym karą śmierci nie jest śmiertelny zastrzyk, a krzesło elektryczne.

30 maja 1854r. na mocy Aktu Kansas-Nebraska powstało Terytorium Kansas i Terytorium Nebraski ze stolicą w Omaca.
Zachodnia Nebraska była areną ciągłych krwawych walk z rdzenną ludnością także i wtedy, gdy na wschodzie mieszkali już  spokojnie pierwsi osadnicy. Upłynęło 36 lat od pierwszego powstania Indian w 1854 r., zanim armia amerykańska pokonała ich opór i na tych terenach zapanowali niepodzielnie biali. Jednym z najbardziej poruszających historycznych miejsc jest Fort Robinson State Park przy granicy z Dakotą Południową, gdzie zamordowano wodza Szalonego Konia.
Zaraz po wojnie secesyjnej, w 1867 r. Nebraska została uznana za 37 stan. W tym samym czasie stolica została przeniesiona z Omahy do miasta Lancaster, które zmieniło nazwę na Lincoln (na cześć prezydenta Abrahama Lincolna).

Mieszkańcy Nebraski nazywani są „poskramiaczami darni” („sod busters”), ponieważ ze względu na brak drzew na prerii budują swoje domy z darniowych bloków. Zamieniliśmy pustynię w pola uprawne i rancza. Zbudowaliśmy systemy irygacyjne, wprowadziliśmy naukowe metody uprawy roli i zaczęliśmy hodować rośliny, które wcześniej w tym klimacie nie rosły. Dzisiaj jest to jeden z czołowych stanów rolniczych, w którym 95 procent obszaru zajmują pola uprawne i pastwiska. W Nebrasce rośnie najwięcej gatunków trawy. N a ogromnych obszarach pasą się wielkie stada bydła. Mamy też największy w USA las pochodzący z sadzonek (8900 hektarów).

Kolej w Nebrasce
Pozbawiona żeglowych rzek Nebraska musiała rozwijać kolej, aby ułatwić zasiedlenie tego obszaru. Dzięki nadaniom rządowym, w latach 70. i 80. XIX w. spółki kolejowe skupiły w swych rękach 1/6 powierzchni stanu i stworzyły tak rozległą sieć połączeń, że w zasadzie każdy farmer mógł w ciągu jednego dnia dotrzeć ze swym bydłem do najbliższej stacji. W ten sposób kraj polujących na bizony Siuksów i Paunisów zamieniono w kompleks dobrze prosperujących farm, które do dziś mają niewielką konkurencję w zakresie produkcji wołowiny.
Komunikacja
Najlepsze połączenia z resztą Kraku oferuje lotnisko w Omaha, choć samoloty z innych miast regionu lądują także w Lincoln. Kilka autobusów Greyhound pokonuje codziennie I-80 między wschodnią a zachodnią częścią stanu, zatrzymując się we wszystkich większych miejscowościach. Pociągi  Amtrak, przejeżdżające przez Nebraskę nocą, kursują na podobnej trasie i zatrzymują się w Omaha, Lincoln, Hastings, Holdrege i McCook. Podróż drogą I-80 jest mało urozmaicona; gdy ma się więcej czasu, lepiej wybrać ciekawszą Hwy-2.

Nebraske dzielimy na Wschodnią i Zachodnią:
Nebraska Wschodnia – Rzeka Missouri wyznacza wschodnią granicę Nebraski, oddzielając ją od stanów Iowa i Missouri. Na tym odcinku znajduje się tylko kilka portów, a jedyną większą nadbrzeżną miejscowością jest Omaha. Lincoln 58 mil    (93 km) na południowy wschód, to stolica stanu i siedziba uniwersytetu.
*Omaha – największe miasto stanu. Jest to spokojna miejscowość, składająca się głównie z przedmieść. W centrum Omaha dobre bary i restauracje usytuowane są przy brukowanych uliczkach dzielnicy Old Market. Idealnym miejscem na piknik jest pobliski Heartland Park of America przy Eighth St i Douglas St. W parku tryska olbrzymia fontanna. Co warto zobaczyć:
– Henry Doorly Zoo (jeden z najlepszych ogrodów zoologicznych w Ameryce)
–  kilka muzeów: Durham Western Heritage Museum (muzeum transportu kolejowego bydła), Joslyn Art. Museum (dzieła sztuki indiańskiej i XX-wiecznego malarstwa amerykańskiego), Great Plains Black Museum (historia afroamerykańskich mieszkańców prerii), Strategic Air and Space Museum (Muzeum Sił Powietrznych i Kosmosu).
–  Założona przez katolickiego księdza w okolicy Omaha organizacja Boys’ Town daje schronienie bezdomnym dzieciom wszelkich ras i wyznań.
W pobliżu Omaha znajduje się podziemne centrum amerykańskiego dowodzenia strategicznego. W razie potrzeby centrum to kierować będzie wszystkimi amerykańskimi siłami nuklearnymi.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dworzec autobusów Greyhound w Omaha mieści się przy 1601 Jackson St.
Pociągi Amtrak przybywają na stację (1003 S Ninth St.) na długo przed świtem, a odjeżdżają późno w nocy.
Ceny hoteli nie SA wysokie, z wyjątkiem połowy czerwca, kiedy odbywają się tu światowe rozgrywki baseballa drużyn uniwersyteckich.

*Lincoln – maleńkie Rochester w 1867 r. wybrano na stolicę stanu pod warunkiem, ze zmieni nazwę na Lincoln, ku czci zamordowanego niewiele wcześniej prezydenta. Miasto jest obecnie ośrodkiem kulturalnym dużej części Wielkich Równin. Wieczorem, gry na ulice wylegają studenci, jego centrum ożywa. W Lincoln znajduje się jedyne w świecie muzeum wrotkarstwa, działające od 1891 roku.
– Wieża kapitelu stanowego Nebraski (Wzniesiona w 1932 r. wys.122 m. Zwieńczona sześciometrowym posągiem siewcy na cokole ze zbóż kukurydzy. Ze względu na swój kształt nazywana jest „penisem prerii”. Na  13 piętrze znajduje się taras widokowy)
– Museum of Nebraska History (eksponaty dokumentujące 12 tyś. lat życia na Równinach w ujęciu bardziej antropologicznym niż historycznym.)
– University of Nebraska State Museum (główną atrakcją jest hala z mamutem mastodontem i szkieletami słoni).
– Sheldon Memorial Art Gallery (sztuka amerykańska, piękny ogród z 20 rzeźbami).
– Memorial Stadium (mieści 76 tyś. widzów)
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dworzec autobusowy Greyhound usytuowany jest w centrum, przy 940 P St, a stacja kolejowa z pociągami Amtrak – przy 201 N 7th (pociągi odjeżdżają bardzo wcześnie rano).Oprócz weekendów, w które odbywają się mecze futbolowe, w mieście dość łatwo o niedrogi nocleg.

Zachodnia Nebraska – Nazywana czasem Panhandle. Krajobraz aż po horyzont pagórkowaty, piaszczysty, ledwie porośnięty suchą trawą. Tereny uznane przez pierwszych osadników za nieurodzajne dopiero na początku XX wieku po przeprowadzeniu melioracji zaczęto uprawiać tam rolę. Na północnym zachodzie pagórki przechodzą w płaskie doliny, poprzecinane krętymi korytami wyschniętych rzek ,które są otoczone stromymi skałami. Krajobraz ten przywołuje na myśl scenerię westernów Johna Forda. Warto zobaczyć:
*W Kearney – miasteczko z wieloma niedrogimi restauracjami i barami studenckimi
– Grand Platte Road Archway Monument (wznoszący się nad drogą I-80 w pobliżu zjazdu 272. Wystawy mieszczące się wewnątrz łuku obrazują historię wędrującego ludu i odtwarzają trudne warunki życia na szlaku wiodącym na zachód).
*W North Platte – miasteczko mniej więcej w połowie stanu, przy zjeździe nr 177
– Buffalo Bill Ranch Historical Park a w nim Chata Williama Cody’ ego, czyli „Buffalo Billa”, sławnego trapera i showmana (jego “Wild West Show” przez 30 lat objeżdżał Amerykę i Europę ). W parku można pojeździć konno i przenocować na kempingu.
*W Ogallala – miejscowość, na której cmentarzu Boot Hill w latach 80. XIX w. grzebano wyjętych spod prawa. Miejscowość jest oddalona o 9 mil (14,5 km) na południe od Lake McConaughy – sztucznego zbiornika nazywanego przez wędkarzy i miłośników sportów wodnych „Big Mac”. Wzdłuż jego brzegów o dł.105 mil (168 km) ciągną się piaszczyste plaże.
*W Alliance – mała miejscowość, która przyciąga rocznie ponad 50 tyś. turystów pragnących zobaczyć jedyną tu atrakcję (oddalona o 2 mile na północ drogą stanową Hwy-87)
– Carhenge – kopie Stonehenge wykonana ze starych samochodów. Intrygujący skład chevroletów, cadilaców i plymouthów, pomalowanych na szaro niczym okręty wojenne i ustawionych w niezwykły sposób, powstał na polu kukurydzianym podczas rodzinnego zjazdu w 1987 r. i jest uważany za najlepsze miejsce na piknik w tym rejonie Ameryki. Miejscowi założyli nawet Friends of Carhenge (Towarzystwo Przyjaciół Carhenge) i chronią „złomowisko” przed rozebraniem
.
Szlak Oregoński  – Oregon Trail, w zachodniej Nebrasce biegnący równolegle do współczesnej US-26. Już na początku widać charakterystyczne bryłowate skały Courthouse i Jail (Sąd i Więzienie), wznoszące się tuż za niewielką miejscowością Bridgeport, 36 mil (57 km) na południe od Alliance. Czternaście mil (22 km) na zachód od miasteczka, przy Hwy-92, wyrasta
– pionowa Chimney Rock. Skała o wysokości ok. 150 m góruje nad rzeka North Platte. Często fotografowana i malowana jest jednym z najbardziej charakterystycznych punktów orientacyjnych Zachodu.
Bliźniacze miejscowości Gering i Scottsbluff, leżące 25 mil (40 km) dalej na zachód, są centrum handlowym rolniczych terenów zachodniej Nebraski.
– Scotts Bluff National Monument – 240-metrowy grzbiet rozciągający się na południowy zachód od Gering. Zwany przez Siuksów Me-a-pa-te (wzgórze, które trudno obejść), swą angielską nazwę otrzymał w 1828 r., gdy u jego podnórza znaleziono martwego handlarza futrami Hiama Scotta.
W cenę biletu wstępu wliczone jest zwiedzanie
– Oregon Trail Museum, poświęconego losom pierwszych osadników.
– Wildcat Hills – niewysokie góry o stromych szczytach na południowym zachodzie tuż za Gering. Jest tu wiele malowniczych szlaków turystycznych.

Fort Robinson State Park – znajduje się na zachód od wioski Crawford, około 80 mil (128 km) na północ od Scottsbluff, to miejsce, w którym armia amerykańska przygotowywała atak na Siuksów, by wypędzić ich ze złotonośnych terenów Badlands. Fort leży w niegościnnej dolinie rzeki White, w pobliżu 300- metrowej postrzępionej ściany skalnej. Dziś jest czymś pośrednim między ranczem dla turystów a skansenem. W odnowionych budynkach fortu mieszczą się dwa małe muzea z pochodzącymi z epoki wyposażeniem.
Miejsce, w którym  został zabity Crazy Horse(Wódz Siuksów Ogala najbardziej tajemniczy wojownik w historii Indian), znaczy zwykły kamień.
Pociąg wycieczkowy (3 razy dziennie; 3$) zatrzymuje się tu na zaledwie 10 sekund. Warto wybrać się na przejażdżkę konną i z siodła oglądać przedziwne twory skalne.
*Chardon – miejscowość23 mile (37 km) na wschód od Fortu Robinson warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na niewielkie
– Museum of the Fur Trade (Muzeum Handlu Futrami) Stanowi ono cenne archiwum dokumentujące unikatowy system wymiany między handlarzami skór a miejscową rdzenną ludnością.

Co roku Nebraske odwiedzają  tysiące turystów, którzy chcą zobaczyć koleiny wyżłobione przez wozy osadników. Nebraska to raj dla turystów lubiących wypoczynek pod namiotem i piesze wędrówki. Jeziora i strumienie Sand Hills obfitują w ryby, a preria jest doskonałym miejscem do polowań na bażanty, przepiórki i inne ptaki łowne. W Nebrasce można też zobaczyć rodeo oraz lokalne i stanowe jarmarki.