Nevada

sierra Nevada w usaNevada – stan a zachodniej części Stanów Zjednoczonych na wschód od gór Sierra Nevada. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa „ śnieżny”.
Jest to stan znacznych kontrastów; z jednej strony jest to region suchy, niezbyt atrakcyjny i raczej rzadko zaludniony, a z drugiej – należy do najbogatszych w Stanach Zjednoczonych, co zawdzięcza dość kontrowersyjnym decyzjom władz stanowych.
Stolica : Carson City
Największymi miastami są : Las Vegas (164 tys.), Reno (100 tyś), skupia się tu ok. 80 % ludności stanu.
Podstawowymi  gałęziami przemysły są: zalegalizowany hazard, turystyka, eksploatacja  złóż złota, srebra, produkcja urządzeń do hazardu, przemysł chemiczny, lotniczo-kosmiczny.

Głównym atrakcjami przyciągającymi turystów są: kasyna gry, zwłaszcza w Las Vegas; „miasto rozwodów” Reno; „ośrodki rekreacyjne  na jeziorami Lake Tahoe i Lake Mead; Hamilton  – „miasto widmo”, największa tama w USA – Hoover Dam.

Jak wyżej wymieniłam główną atrakcją jest Las Vegas – miasto hazardów .Las Vegas, najbardziej dynamiczne i najbardziej zadziwiające miasto na świecie. W ciągu zaledwie stu lat pustkowie przerodziło się w metropolię: mieszka tu ponad milion ludzi, a przybysze mają do dyspozycji m.in. czternaście z piętnastu największych hoteli świata.
Mieszczące się w nich ekstrawaganckie, wystawne kasyna co roku ściągają 30 milionów spragnionych emocji graczy. Miasto kwitnie od lat 50. XX w., ale nie spoczywa na laurach i ulega ciągłym przeobrażeniom: na miejscu wspaniałych budowli powstają jeszcze bardziej wymyślne konstrukcje, a wszystko uzależnione jest od aktualnie panującej mody.
Kilka lat temu, gdy szukano natchnienia w świecie baśni, wzdłuż legendarnego Strip powstały „egipskie” piramidy i zamki niby z czasów króla Artura. Dziś już to nie wystarcza. Prace projektantów cechuje znacznie większy rozmach – wznosi się miniatury całych miast, do tej pory Las Vegas doczekało się Nowego Jorku, Paryża, Monte Carlo i Wenecji.
W porównaniu z dawnymi laty, gdy rządziła tu mafia, Las Vegas jest spokojnym miejscem. Trzeba jednak zaznaczyć, że nadal mało kto wybiera się tu z rodziną. O porównaniu z Disneylandem oczywiście nie ma mowy. Wprawdzie przy wielu kasynach powstały parki rozrywki i wesołe miasteczka, w których można się zabawić po sesji w kasynie, jednak tylko 5% turystów przyjeżdża tutaj z dziećmi. W tłumie, kłębiącym się pośród walczących piratów i wybuchających wulkanów przy Strip, widać prawie wyłącznie dorosłych. Las Vegas nie jest już tak tanie, jak kilkanaście lat temu. Można tu wprawdzie znaleźć porządne, niedrogie pokoje i niezłe jedzenie za grosze, jednak właściciele kasyn doszli w końcu do wniosku, że bogaci klienci, wydający co noc setki dolarów na hazard, mogą też słono zapłacić za posiłki w luksusowych restauracjach i pokoje w najlepszych hotelach.
Pierwotnie nazwa Las Vegas (hiszp. łąki) odnosiła się do kilku naturalnych źródeł stanowiących dogodny przystanek na trasie Old Spanish Trail, wiodącej z Salt Lake City do Los Angeles. W 1900 r. dolinę zamieszkiwało zaledwie 30 osób. Sytuacja uległa gwałtownej zmianie 5 lat później wraz z oddaniem do użytku nieczynnej obecnie linii kolejowej Salt Lake City–LosAngeles.
Mało kto pamięta, że Nevada była pierwszym stanem, w którym zakazano uprawiania gier hazardowych (w 1909 r.). Jednak w roku 1931 zakaz ów został zniesiony i do Vegas zaczęły ściągać tłumy żądnych emocji robotników pracujących przy budowie pobliskiej zapory Hoovera. Ponieważ zapora dostarczała ogromnych ilości taniej energii elektrycznej oraz wody, rodzące się miasteczko uzyskało spore dotacje od rządu federalnego.
Na początku lat 40. zaczęły powstawać hotele-kasyna, takie jak 65-pokojowy El Rancho czy otwarty w w grudniu 1946 r. przy Strip Flamingo, własność gangstera Bugsy’ego Siegela. Budowa tego ostatniego kosztowała 7 mln dolarów. W latach 50. miasto weszło w okres świetnejkoniunktury.
Początkiem końca panoszenia się w mieście gangsterów był rok 1966, kiedy potentat lotniczy Howard Hughes sprzedał TWA za 500 mln dolarów i wprowadził się do Desert Inn. Ponieważ właściciele hotelu ciągle wytykali mu skąpstwo, Hughes najzwyczajniej wykupił Desert Inn, zachęcając tym samym innych przedsiębiorców do pójścia za swoim przykładem. Pozycja Las Vegas jako największej na świecie potęgi hazardu wydaje się niezagrożona, nawet ze strony licznie powstających na terenie kraju kasyn. Eksperci od promocji miasta, podkreślając, że tylko 15% Amerykanów widziało Las Vegas, mają nadzieję, że cała reszta zjawi się lada dzień (oczywiście z wypchanymi portfelami).
Po rozrywkach jakie dostarczają kasyna warto odwiedzić park wodny Wet’n’Wild z przeróżnymi zjeżdżalniami. Wodnych atrakcji dostarcza tez Grand Slam Canyon, urządzony na wzór Wielkiego Kanionu Kolorado

Skłonność do hazardu to rzecz – jak wiadomo – ryzykowna. Można wiele przegrać, stracić przyjaciół, skomplikować sobie życie. Cóż, życie w ogóle niesie ze sobą dużą ryzyka. Ci, którym się nie powiodło, nie tylko w grze, ale w małżeństwie, mogą z Las Vegas przenieść się do Reno. Miasto to chlubi się ogromną liczba udzielanych rozwodów – z ich uzyskaniem nie ma żadnego kłopotu. Już na początek XX wieku w Nevadzie wydano przepisy ułatwiające otrzymanie rozwodu. Aby go uzyskać, trzeba było jedynie mieszkać w tym stanie nie krócej niż 6 miesięcy. Później skrócono ten okres o połowę , a w 1931 roku uznano, że wystarczy tylko sześć tygodni. Od tej poru tysiące skłóconych p[ar co roku spieszy do Reno. Jest tylko jeden warunek, nie można się przedtem zgrać do zera; trzeba mieć przy sobie kilka dolarów – nawet w mieście rozwodów obowiązuje „opłata manipulacyjna”.
Poza miastem hazardów oraz rozwodów do atrakcji należą parki przyrody:
Park Narodowy Wielkiej Kotliny – położony jest we wschodniej części stanu Nevada, przy granicy ze stanem Utah. Park został utworzony w 1986 r., na powierzchni 312 km2. Park jest Otwarty cały rok z wyjątkiem nowego roku, Świąt Bożego Narodzenia oraz  Dnia Dziękczynienia
Park Narodowy Dolina Śmierci – położony jest w hrabstwie Inyo stanu Kalifornia i częściowo w Nye stanu Nevada. Zajmuję powierzchnię 13, 628 km2, obejmując kamienną pustynię z najniżej położonym miejscem na półkuli zachodniej. Cecha charakterystyczną  doliny jest niesamowicie wysoka temperatura powietrza. Dolina Śmierci wypełniona jest popękaną, zasolona skorupą. Na terenie całej doliny jest kilka bardzo ciekawych formacji skalnych, wąwozów i pagórków. Woda występująca tutaj jest bardzo zasolona i niezdatna do picia.
Sequoia National Park (Park Narodowy Sekwoi) może się poszczycić największym i najgęstszym skupiskiem tych ogromnych drzew, które przesłaniają okoliczne łąki, jaskinie, kaniony i szczyty górskie. Kings Canyon National Park (Park Narodowy Kings Canyon) nie posiada wprawdzie tylu gigantycznych sekwoi, lecz braki te w pełni rekompensuje olbrzymi kanion wyrzeźbiony przez rzekę Kings (Kings River), spływającą wzburzonym nurtem ze szczytówHigh Sierra.
Zmotoryzowani mogą podziwiać okolicę z kilku punktów widokowych usytuowanych przy autostradzie, dzięki czemu przepiękny pejzaż wciąż pozostaje nie zeszpecony siatką dróg. Bliskie obcowanie z przyrodą pozostawiono amatorom pieszych wycieczek.
Na terenie parków nie działa żadna sieć komunikacji publicznej. Przy wjeździe na teren parku opłata za samochód wynosi 10 $, rowerzyści i piesi płacą 5 $. Wszyscy turyści otrzymują dokładną mapę obu parków i broszurę Sequoia Park, informującą między innymi o noclegach, wycieczkach z przewodnikiem i innych ofertach. Bilety są ważne przez tydzień. Parki mają jeden wspólny zarząd.
Lake Tahoe
Nazwa pochodzi z języka Indian Washoe, dla których jezioro o kryształowo czystej wodzie stanowiło centrum duchowego i materialnego świata. Nazwali je Da ow a ga , co można przetłumaczyć na „wielka woda” albo „ błękitne jezioro”. Traperzy przerobili tę nazwę na Tahoe.
Zapora Hoover Dam
Zaporę zbudowaną chcąc poprawić nawodnienie, uzyskać energię elektryczną, a przede wszystkim chcąc zapanować nad 233 kilometrowa rzeką Koloradą, która jest nieprzewidywalna i już nie raz występowała z brzegów. Przy podstawie ma 201 m długości z znosi się na 220 m w górę, czyli mniej więcej na wysokość 70 piętrowego budynku. U góry zapora ma 375 m długości i 14 m grubości. Zapora Hoovera jest drugą co do najwyższych zapór w kraju i 18 z najwyższych na świecie. Po jej stronie północnej utworzyło się jezioro Mead jeden z największych stworzonych przez człowieka zbiorników świata. Długość jeziora wynosi 177 km, a długość linii brzegowej wynosi 1323 km.

Wybierając się do Nevady warto wiedzieć:
– strefa czasowa- strefa pacyficzna – różnica 9 godz
– warunki wjazdowe: Polacy muszą posiadać wizę, jak również bilet powrotny i wystarczającą sumę pieniędzy, posiadaczowi wizy turystycznej nie wolno pracować ani studiować.