Utah

Utah w usa Stan UTAH to teren graniczący na północy z Idaho i Wyoming, na wschodzie z Kolorado, na południu z Arizoną, a zachodzie z Nevadą i jeden punkt z Nowym Meksykiem.
Utah – stan na środkowym zachodzie USA, to raj dla wielbicieli wędrówek z plecakiem, wycieczek rowerowych po górskich bezdrożach jak również jazdy na nartach. Również spływy górskimi rzekami cieszą się tu ogromnym powodzeniem, a to za sprawą nietypowego położenia. Stan leży na obszarze Gór Skalistych, Wielkiej Kotliny i Wyżyny Kolorado. Obszar stanu jest wyżynny i górzysty. W północno-zachodniej części stanu rozpościera się bezodpływowe Wielkie Jezioro Słone i Wielka Pustynia Słona.
Odwiedzając te okolice stanu Utah nie można  przeoczyć tych atrakcji:
Courthouse Towers (Wieże Sądu) – ostańce w kształcie smukłych wież o niezwykle fantazyjnych kształtach. Nierzadko bywają kojarzone z kobietami.
Windows Section (Okna) – sławne łuki skalne, m.in. Delicate Arch, Balanced Rock, Turret Arch i Double Arch, a także okna: North i South Windows.
Devil’s Garden (Diabelski Ogród) – Landscape Arch, Double O Arch.

Bryce Canyon
Największe, najpiękniejsze, dziewicze tereny tego stanu mają do zaoferowania wiele: od kolorowych kanionów przecinających bezkresne pustynie, po porośnięte gęstym lasem
ośnieżone górskie pasma. Południowa część szczyci się największa liczba parków narodowych.
Jednym z najbardziej malowniczych jest Park Narodowy Bryce Canyon. Park został utworzony w 1928 na powierzchni 145 km2. Park posiada dwa doskonale wyposażone kempingi oraz kilkadziesiąt kilometrów szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności, stanowiące nielada wyzwanie dla turystów. W parku możliwe jest również uprawianie narciarstwa
Chcąc poczuć się jak w skalnym  zamku, wieży, czy iglicy warto odwiedzić Park Narodowy Zion znajdujący się w hrabstwach Washington, Iron i Kane. Park jest niezwykle malowniczy i zawiera tyle przepięknych form skalnych rzeźb stworzonych przez naturę, że turysta niemal co chwilę staje w osłupieniu. Krajobraz ten fascynuje i onieśmiela swoim ogromem i kolorytem. Znajdziemy tu liczne urwiska skalne, wodospady i rzeki. Największą atrakcją parku jest Zion Canyon. Przez park wiedzie droga Zion Canyon Scenic Drive, z której można podziwiać piękno kanionu. Teren parku rozcięty jest głęboką doliną Rzeki Dziewiczej.
Canyonlands-
Park Narodowy Canyonlands-  na terenie parku można uprawiać kajakarstwo, kolarstwo górskie, turystykę pieszą, wspinaczkę, jazdę konną. Park zawiera setki kilometrów szlaków pieszych i konnych.
Park Arches.
Miejsce gdzie na niewielkim obszarze znaleźć można najwięcej na świecie naturalnych łuków skalnych jest na pewno Park Arches. Te i inne formy geologiczne takie jak iglice, wieże, postumenty i wiszące skały występują tu na tle przepięknych widoków.

Przekorna nazwa  kolejnego Parku Narodowego Capitol Reef  również zachęca do spenetrowania tego zakątka. Nazwa ta pochodzi od ścian skalnych o barwie orchy, bieli i czerwieni połączonych z głębokimi kanionami rzecznymi, ozdobionej dodatkowo wielowarstwową ściana  z wypiętrzonej skały, która pierwszym przybyszom kojarzyła się ze wspaniałą kopułą budynku Kapitolu w Waszyngtonie. Najdłuższe na tym terenie pasmo Waterpocket Fold to doskonała lekcja geologii, na którym można prześledzić historie 200 milionów lat aktywności geologicznej.

 

Moab
Nawet na tak dziewiczych terenach zadbano doskonale o komfort dla turystów. Głównym ośrodkiem, w którym mają siedziby firmy specjalizujące się w organizowaniu ekscytujących wypraw w niedostępne rejony Południowego Utah jest Moab. Ich oferta obejmuje zarówno jednodniowe wypady, jak również kilkudniowe ekspedycje. Okolice te, na których znajduje się także mnóstwo tras rowerowych, wprost  stworzone są, do wycieczek rowerowych, a trasy dla samochodów terenowych, nieodnawiane od czasów stworzenia ich przez górników, zapewniają dodatkową dawkę adrenaliny.
Salt Lake City
Najbardziej rozwinięte jest zdecydowanie w północnej części stanu. To właśnie tu mieści się stolica zimowych sportów Salt Lake City z Capitoll Hill. Jago atutem jest oczywiście wspaniałe położenie z górującym nad miastem Wasatch Front. Centrum Salt Lake City to Temple Square, światowa stolica mormonów, co stanowi dodatkową atrakcje turystyczną. Mnóstwo tu świątyń, muzeów, ukazujących ich zwyczaje, czy bibliotek.
Gastronomia, zarówno jak i kluby nocne dodają charakteru i specyfiki temu jakże nieprzeciętnemu miejscu. Na uwagę na pewno zasługują: miasteczko Park City,  Wielkie Jezioro Słone, Jaskinia Timpanogos i Pętla Alpine, Dinosaur National Monument, Wąwóz Flaming i Vernal.