Delta Amacuro

Delta Amacuro w wenezueli

Delta Amacuro to obszar bardzo ciężko dostępny dla turystów. Jest tu jedynie 100 km dróg dla pojazdów lądowych i to tylko wokół stolicy stanu Tucupity. Reszta to drogi rzeczne delty rzeki Orinoko i Amaruco. Setki odnóg tworzy małe wysepki pokryte bujną roślinnością.

Warao

Warao jako pierwsi pojawili się delcie Amaruco, już w czasach prehistorycznych. W lokalnym narzeczu Warao znaczy „lud łodzi” i ma to przełożenie na rzeczywistość, ponieważ lud ten słynie z doskonałego kunsztu w budowaniu łodzi. Przed wiekami Indianie ci byli bardzo pożądani właśnie jako budowniczowie statków.

Obecnie na terenie rozległej delty mieszka około 23 tys. Indian Warao. Nie czują oni jakiejś przynależności narodowej, żyją w małych osadach skupiających klany. Żywią się ptakami i rybami, jednak nie zabiją suma, przywiązując do niego magiczne cechy. Mają też dużą awersję przed zabijaniem sporych rozmiarów zwierząt lądowych, jak na przykład iguany. Twierdzą oni, że to ludzie lasu, a zabicie i zjedzenie takiej iguany to jak kanibalizm.

Dwie osady

Na terenie całej delty możemy wyróżnić tylko dwa miasta: Pedernales oraz Tucupita, stolicę stanu. Przy czym do Pedernales można dostać się tylko łodzią lub małym samolotem. Na terenie delty można też znaleźć bardzo małe osady założone w przeszłości przez misjonarzy.

Turystyka

W interiorze możemy znaleźć kilka obozowisk przygotowanych dla turystów. Każdy odwiedzający ma możliwość przeżycia niesamowitej przygody będąc odciętym od cywilizacji w środku lasu deszczowego. Kilka dni spędzonych w takim obozie pozostawia wspomnienia na całe życie.

Obozy te zlokalizowane są wokół Mision San Francisco de Guayo, do którego bardzo łatwo można dotrzeć łodzią z San Jose de Buja.