La Gran Sabana

La Gran Sabana w wenezueliLa Gran  Sabana to dosłownie Wielka Sawanna. Jest to bardzo ważny ekologicznie obszar obfitujące w takie atrakcje, jak na przykład Salto Angel, najwyższy i najdłuższy naturalny wodospad na świecie oraz Park Narodowy Canaima. Jednak La Gran Sabana musi borykać się z wieloma problemami. Jednym z nich jest degradacja miejscowego ekosystemu. Kilka lat temu przeciągnięto tędy potężne linie przesyłowe z energią do Brazylii, wkrótce potem zaczęły się zakrojone na szeroką skalę prace górnicze.

Salto Angel

Salto Angel to najwyższy (978 m) i z najdłuższym spadkiem swobodnym (807 m) wodospad na świecie. Spada on potężną kaskadą z krawędzi Auyantepui. Wodospad został tak nazwany na cześć swojego odkrywcy Jimmiego Angela.

W narzeczu miejscowego plemienia, Pemon, Auyantepui oznacza dosłownie „Góra Diabła”. Według ich wierzeń na szczycie góry mieszkają złe duchy.

Wodospad można zobaczyć jedynie z pokładu statku pływającego po rzece lub z samolotu.

Obozy turystyczne

W Parku Narodowym Canaima, w którym znajdują się wszystkie największe atrakcje La Gran Sabana, włącznie z wodospadem Salto Angel, znajdziemy wiele obozów o różnym standardzie. Najsłynniejszy z nich wszystkich to niewątpliwie „Jungle Rudy’s” Campamento Ucaima założony w połowie lat 50. XX wieku. Równie znany jest Campamento Hoturvenesa założony ponad 20 lat później.

Warto też wspomnieć o mniejszych obozach, które jednak cieszą się niemniejszą popularnością. Z pewnością należy do nich Wa-Ku, który uchodzi za najnowocześniejszy obóz oraz dwa mniejsze: Wey-Tupu i Churun-Vena. Nieco skromniejszy, ale pięknie położony nad laguną jest Campamento Canaima Tomas Bernal.

Podróż przez La Gran Sabana

Do roku 1991 podróż przez La Gran Sabana była możliwa tylko dla posiadaczy terenowych samochodów i to w konwojach po kilka samochodów podróżujących przy bezdeszczowej pogodzie. Jednak właśnie w roku 1991 oddano do użytku wspaniałą drogę asfaltową aż do Boa Vista w Brazylii.