Llanos

Llanos w wenezueli Llanos to potężne równiny obejmujące jedną trzecią Wenezueli, które zamieszkuje zaledwie ułamek ludności. Mieszkańcy Llanos nazywani są llanero, czyli kowboje. Są to ludzie bardzo twardzi i pracowici.

Llanos to też bardzo rozległe dzikie tereny. Występuje tu tak wiele ptactwa ile w co najmniej kilku krajach, nawet lornetka nie jest potrzebna, aby oglądać te ptaki, tyle ich jest wokoło. Na równinach Llanos można także spotkać jaguary, krokodyle, a nawet słodkowodne morświny.

Llaneros

Llanero to jak już wspomnieliśmy kowboje zamieszkujący rozległy równiny Llanos. Przez wiele lat byli oni odtrącani i wyszydzani przez resztę Wenezuelczyków, którzy uważali Llanero za barbarzyńców bez jakiejkolwiek ogłady. Szczególnie widoczne stało się to po odkryciu ogromnych złóż ropy, kiedy to wołowina produkowana w Llanos stała się niepotrzebna, można przecież było ją tanio sprowadzić z innych krajów.

Obecnie jednak sytuacja twardych kowbojów jest całkiem inna. Zostali oni docenieni po kryzysie naftowym w latach 80. Dziś już praktycznie w każdym barze zobaczycie zdjęcie rozległych pastwisk i sawann z Llanos.

Kierunek

Llanos ciągną się niemal na 1000 km, dlatego trzeba bardzo mądrze obrać swoją trasę turystyczną, tak aby zobaczyć najciekawsze miejsca tego regionu.

Najpopularniejsza trasa wiedzie z Caracas przez Sombrero i Calabozo do San Fernando de Apure, stolicy stanu Apure. Następnie turyści ruszają na zachód do La Ye przemierzając typowe, stereotypowe tereny Llanos. Z La Ye warto udać się Guanare.

San Fernando de Apure

San Fernando de Apure nie prezentuje niczego szczególnego. Wzdłuż ulic ciągną się niczym nie wyróżniające się budynki, jedynie Palacio Barbarito, dawny urząd celny, powinien przyciągnąć naszą uwagę.

Z miastem tym związana jest ciekawa historia. Wiele lat temu bogactwem tego regionu były pióra czapli. Były to tak drogie pióra, że nie raz dochodziło do krwawych walk o nie, w których zginęło wiele osób. Pióra te sprzedawano do Stanów Zjednoczonych i do Europy.

Guarane

Guarane to stolica stanu Portuguesy. Największe atrakcje tego miasta to Museo de los Llanos oraz świątynia Templo Votivo Nacional a la Virgen . Jest to sanktuarium świętej patronki Wenezueli, które zostało poświęcone przez papieża Jana Pawła II w czasie Jego wizyty tutaj w roku 1995 roku.