Maracaibo i Północna Zulia

Maracaibo w wenezueliStan Zulia to region niesamowicie roponośny. Stolica tego stanu, miasto Maracaibo, znana jest jako stolica całego przemysłu naftowego w Wenezueli. Widać to gołym okiem, kiedy tylko spojrzy się na piętrzące się nad miastem biurowce i bogate domy wyższych szczeblem pracowników koncernów naftowych. Jednak Zula to nie tylko ropa.

Maracaibo

Jak już wspomnieliśmy, Maracaibo to stolica stanu Zulia i centrum naftowe całego kraju. Miasto jednak od zawsze było bardzo ważnym punktem na mapie Wenezueli. Zanim odkryto olbrzymie złoża ropy naftowej, Maracaibo leżało na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych na jeziorze Maracaibo do Atlantyku. Przez miasto Maracaibo „przechodziła” kawa, złoto i bogactwa całego kontynentu.

Warto udać się nad jezioro. Tafla wody usiana szybami naftowymi z pewnością pozostanie wam na zawsze w pamięci, pamiętajcie, że nie wolno tutaj robić zdjęć ze względu na wymogi bezpieczeństwa. Jak już nie raz wspominaliśmy, ropa bardzo odmieniła całą Wenezuelę, ale szczególnie widoczne jest to tutaj. Nie tylko w bogatej infrastrukturze i architekturze, ale także w mentalności mieszkańców. Maracuchos, mieszkańcy Maracaibo, słyną z tego, że nie boją się swoich poglądów i są bardzo dumni.

Natomiast jeśli chodzi o zwiedzanie to Maracaibo ma także wiele nam do zaoferowania. Nasze zwiedzanie zacznijmy od Plaza Bolivar. Na samym środku tego placu znajduje się imponujący pomnik Wyzwoliciela, warto też zajrzeć do katedry tuż przy placu, dwie przecznica dalej znajduje się kolejny interesujący obiekt – kaplica Capilla de Santa Ana w stylu kolonialnym. Najważniejszą atrakcja miasta jest Basilica de Nuestra Senora de Chiquinqura, znajduje się tutaj większość najważniejszych pamiątek historycznych tego miasta.

Wróćmy jednak to naftowego wątku. W Maracaibo niestety nowoczesność nie współgra zbyt dobrze z spuścizną wieków. Kilka lat temu wyburzono spory kawałek historycznej dzielnicy El Saladillo pod budowę bulwaru i ogromnego parku. Decyzja ta wzbudziła duże protesty miejscowych, a w zapomnienie poszły wspaniałe budynki w stylu holenderskim.

Indianie

W stanie Zulia żyje wielu Indian. Warto im się przyjrzeć bliżej.

Wyróżniamy dwa główne plemiona: Guajiro oraz Paraujano. Bardzo ciężko jest rozpoznać przedstawicieli poszczególnych plemion, ponieważ są oni niezwykle podobni do siebie za sprawą tego, ze Indianie Paraujano zapożyczyli styl od Guajiros. Jednak sami Indianie rozpoznają się nawzajem bez problemów.

Paraujano zajmują się rybołówstwem, oferują między innymi ciekawe wycieczki łodzią na Lagunę de Sinamaica z miasta Sinamaica. Natomiast Guajiros są nomadami. Poruszają się oni swobodnie na pograniczu Wenezueli i Kolumbii wraz ze swoimi stadami.