Merida – miasto w sercu Andów

Meridaw andachMiasto położone pośród Andów na wysokości 1700m npm. Jest dobrą bazą wypadową do Los Ilianos, oferuje, także takie atrakcje jak  wyczynowa jazda rowerem (montain biking), lot paralotnią, kanoeningu czy rafting. Z dworca głównego dotrzemy do centrum lokalnym busem za około 1.5Bv(0.25$) lub taryfą złapaną na drodze (10Bv, 1.65$). Zaraz po dotarciu do miasta polecam udanie się do lokalnego biura turystycznego położonego na dworcu. Anglojęzyczna obsługa przybliży nam atrakcje jakie oferuje miasto, otrzymamy mapkę kraju i Meridy z zaznaczonymi jednostkami stacjonującej policji(jako ciekawostkę dodam, że na mapie zaznaczony jest też teren Gujany, który nieoficjalnie należy już do Wenezueli). Busem dotrzemy do placu Bolivara lub La Heroine ? wokół którego znajdziemy dużo tanich hoteli i posad, a także kilka biur podróży.

Posada Pati za placem La Heroine, tuż przy wyciągu nieczynnej już kolejki, 40Blv (8$), dorm  2 osobowy, 60Blv(11.5$) ? pokój, wspólna łazienka, ciepła woda, przyjazna obsługa, pralnia 15Blv bez względu na ilość 😉 , możliwość korzystania z kuchni (jak w każdej posadzie).

Można tutaj obrać za cel: Pan de Azucar. Do La Culata dojedziemy z sektora 22 Calle lokalnym busem lub taryfą za około 7Blv (1.3$,1h). Z La Culata już tylko droga pod górkę, dalej zboczenie ze szlaku rowerowego na pieszy. Całość można przebyć w ciągu 1-go dnia. Wioska położona jest na wysokości 3300mnpm. w przypadku problemów aklimatyzacyjnych pozostaje nocleg w namiocie lub jednej z droższych posad. Do zdobycia jest położony na 4600mnpm Pan de Azuca.

Można spróbować na własną rękę, ale może okazać się to nieopłacalne, albo co gorsza mniej atrakcyjne niż z „wycieczką” liczącą zazwyczaj 3 osoby. Ceny za 4dni/3noce wahają się od 850Blv (135$) do 1500Blv (250$). W skład wycieczki wchodzi transport, anglojęzyczny przewodnik, jedzenie i nocleg oraz co ważniejsze atrakcje na każdy dzień wycieczki. Typowy zestaw przygód to: spływ łodzią, safari jeepem, połów piranii, lokalne przysmaki, łapanie anakondy/kajmana i jazda konna. Posiłki są syte, zazwyczaj szwedzki stół z kilkoma daniami mięsnymi (wegetarianie nie będą zadowoleni) do tego serwowane są naturalne soki. Powrót możemy mieć do San Anf. Skąd dojedziemy do San Fernando (około 20Blv, 3.3$, 2h) dalej już Maracay(8h, 50Blv?) lub Caracas. Można też prosić o dojazd do Barinas lub powrót do Meridy.