Północny Bolivar i Ciudad Bolivar

Ciudad Bolivar w wenezueli

Północny Bolivar jest największym ośrodkiem przemysłu ciężkiego w Wenezueli. Znajdują się tutaj potężne huty stali i aluminium. Jednak jest to też region bardzo ważny pod względem historycznym, a szczególnie miasto Ciudad Bolivar.

Ciudad Bolivar

Ciudad Bolivar to spokojne miasteczko położone nad Orinoko, tam gdzie rzeka jest najwęższa, ma tylko 0,5 km. Początkowo miasto nosiło nazwę Guayanade Angostura (angostura znaczy przesmyk). W czasie wojny o niepodległość Simon Bolivar właśnie w tym mieście przegrupowywał swoje wojska po początkowych klęskach.

15 lutego 1819 Simon Bolivar ogłosił zwołał tutaj Zgromadzenie Narodowe i ogłosił słynne przemówienie o wolnej i zjednoczonej federacji państw Ameryki Południowej. Wkrótce po tym zdarzeniu miasto zostało nazwane na jego cześć. Ciudad Bolivar stało się ważnym punktem tranzytowym dla handlu towarami z interioru, które właśnie przez to miasto były wysyłane na cały świat. Bardzo ważną datą dla tego miasta jest także rok 1967 kiedy to na rzece Orinoko zbudowano potężny most linowy łączący Ciudad Bolivar z miastem po drugiej stronie, Soledad. Jest to jedyny most na całej rzece Orinoko.

Samo miasto liczy sobie ponad 300 tysięcy mieszkańców, mimo to idealnie zachowuje atmosferę mało miasteczkową. Toczy się tutaj bardzo powolny tryb życia, który zamiera całkowicie w najgorętszej porze dnia, kiedy to mieszkańcy udają się na sjestę.

Zwiedzanie warto zacząć od Mirador Angostura, punktu widokowego na rzekę Orinoko i potężny most linowy. Następnie możecie udać się do Museo de Ciudad Bolivar z bardzo ciekawymi zbiorami. Niedaleko od muzeum znajdziecie dawne wiezienie, w którym obecnie mieści się Instituto Culturual del Orinoco. Dwie przecznice dalej traficie na główny plac, Plaza Bolivar. Na placu wznosi się pięć pomników symbolizujących pięć wyzwolonych przez Bolivara krajów, są to: Wenezuela, Kolumbia, Ekwador, Peru oraz Boliwia. Przy placu znajduje się także katedra pod wezwaniem Nuestra Senora de las Nieves, czyli Matki Boskiej Śnieżnej.

W Ciudad Bolivar warto jeszcze zobaczyć Museo Piar, czyli muzeum poświęcone generałowi Manuelowi Piar, który został rozstrzelany 16 października 1817 roku za to, że odmówił posłuszeństwa Bolivarowi. Warto spojrzeć także na Casa de los Gobernatoros de La Colonia, dawnego domu gubernatorów hiszpańskich. Dziś jest to siedziba władz stanowych.

Przy temacie Ciudad Bolivar nie sposób nie wspomnieć o „laja”. Głazach, które uważny turysta z pewnością wychwyci w mig. Głazy te często tworzą ściany budynków lub fundamenty. W przeszłości zalegały one w podłożu, a że wydobycie ich było bardzo trudne to zaradni mieszkańcy użyli ich bez ruszania ze swojego miejsca. Jest to bardzo charakterystyczny element zabudowy Ciudad Bolivar.

Potężne centrum wydobywcze

Na południe od miasta Ciudad Guayana znajdują się dwie potężne, odkrywkowe kopalnie rudy żelaza: El Pao i El Piar. Kopalnie te początkowo należały do amerykańskich koncernów, ale w 1970 roku znacjonalizowano je. Miejscowe złoża są naprawdę bardzo pokaźne.

Ciudad Guayana

Ciudad Guayana to potężna metropolia licząca 1,3 mln mieszkańców. Powstała w roku 1961 z miast Puerto Ordaz i San Felix. Znajdują się tutaj potężne huty stali, rudy żelaza oraz aluminium. Nazwa Ciudad Guayana jest oficjalną nazwą, nie pojawia się ona nawet w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej itp. Wszyscy wciąż stosują stare nazewnictwo.

W mieście warto zwiedzić Castillos de Guayana la Vieja. Są to dwa forty, które miały za zadanie chronić San Tome, hiszpańską osadę w Guayanie.

El Dorado

El Dorado znajduje się 296 km od Ciudad Guayana. Z pewnością każdy z nas słyszał o wyprawach w poszukiwaniu złota, mitycznej krainy itd. Dziś wielu turystów przybywa tutaj, aby na własne oczy zobaczyć miejsce tak słynne i legendarne. Wprawdzie krainy pełnej złota nie znaleziono, ale dzisiejsze El Dorado i tak mocno związane jest z tym kruszcem. Wszędzie na około widać punkty skupu złota i sklepy z złotymi wyrobami. Warto jednak pamiętać, że El Dorado uchodzi za dość niebezpieczne miejsce. Dochodzi tutaj często do starć pomiędzy górnikami, znajduje tu się też znane więzienie o zaostrzonym rygorze – „Las Colonias”.