Santa Elena

Santa ElenaSanta Elena to wioska, położona 10km. od granicy z Brazylią. Słynąca z czarnego marketu (niski kurs dolara, dobry reala), sklepów jubilerskich i skupujących diamentów(kłania się położone niedaleko Eldorado), oraz wycieczek na Roraimę i Gran Sabane. Kilkanaście hoteli oferujących średni i dobry standard ? ceny od 40Blv do 120Blv za pokój z klimą.

Na dworcu położonym 3km od miasta znajduje się biuro Francisco Alvareza, który oferuje różne wyprawy. W przypadku decyzji o wyprawie z nim warto spytać się o darmowy nocleg ? podobno ma jakieś umowy z posadą, w przeciwnym wypadku będzie możliwość noclegu we własnym namiocie na terenie jego posiadłości. Koszt wyprawy w mieście waha się od około 700Blv(140$, 4 osoby minimum, tylko transport i przewodnik, 5/6 dni), 800Blv(to samo tylko 3 osoby), 1200Blv(transport, przewodnik, wyżywienie, własny namiot i śpiwór), 1500Blv(300$, oferta dla burżujów, all inclusive, plecaczki noszą nam ?). Jeśli zależy nam na czasie warto popytać w innych biurach podróży(centrum, taryfa 10Blv, 10min) kiedy oferują wyprawy.

Opłacalna przy grupie minimum 3 osób! Docieramy do położonego 2h przed Santa Elena miejscowości San Antonio(na trasie CB-R44-SA). Szukamy informacji kiedy odjeżdża ?darmowy? jeep sponsorowany przez Chaveza dla Indian (taki kolorowy) lub też pytamy o przewodnika w mieście. Rzadko tu zatrzymuje się na dłużej jakiś przewodnik dlatego tak ważne jest dotarcie w pierwszej kolejności do Parapetui. W tej miejscowości szukamy informacji o planowanych wyprawach / wolnych przewodnikach ? wracających z wypraw itp. Koszt takiej organizacji wyprawy to max 250$ za całą grupę.

W miasteczku można się zaopatrzyć w żywność potrzebną na wyprawę oraz tabletki odkażające wodę. Polecam na Roraimę wziąć oprócz środka na komary z DEET (minimum 30%, komary to ?najmniejsze zło? jakie może nas ugryźć), olejek dla dzieci (skuteczny przez kilkanaście minut na muszki Puri-Puri, które stanowią prawdziwe utrapienie turystów, bo pozostawiają swędzące ślady przez ponad tydzień po ugryzieniu.

Granica z Brazylią

Jeżeli chcemy zobaczy któreś z miasteczek brazylijskich mamy niepowtarzalną okazję to zrobić z leżącej tuż przy granicy Santa Eleny. Koszt dojazdu taryfą to około 8Blv (1.7$). Na granicy nie potrzebujemy podbicia stempli ? jednak jeśli nie chcemy problemów z wydaleniem warto poświęcić chwilę na ten rodzaj biurokracji. Kilkaset metrów dalej oprócz stacji benzynowej serwującej tanie paliwo dla Brazylijczyków znajduje się biuro imigracyjne. A potem już tylko kilkanaście sklepów z pamiątkami, lokalnym jedzeniem itp. do miasta jest ponad 2h ? można się zabrać na stopa, bo bardzo wielu Brazylijczyków przyjeżdża tutaj tylko zatankować swój pojazd.