Zachodnie wybrzeże

Morrocoy w wenezueliAby dobrze poznać zachodnie wybrzeże Wenezueli trzeba przeznaczyć co najmniej tydzień czasu. Przyjrzyjmy się więc bliżej wszystkim wartym uwagi miejscom zachodnich stanów tego wspaniałego kraju.

Maracay

Maracay jest stolicą stanu Aragua. Miast to słynie z wszechobecnej zieleni. Jest tak głównie dzięki dyktatorowi Juanowi Vincent Gomez, który władał krajem właśnie z Maracay aż do 1935 roku kiedy to zmarł.

W mieście warto odwiedzić arenę walk byków Plaza de Toros Cesar Giron. Inne ważne atrakcje miasta zlokalizowane są wokół głównych placów, Avenida Bolivar oraz Plaza Girardot. Zaliczyć do nich możemy przede wszystkim katedrę, Museo de Historia oraz Museo de Arqueologia. Godne uwagi jest także sanktuarium Madre Maria de San Jose, gdzie znajduje się sarkofag jedynej wenezuelskiej świętej.

Park Narodowy Henri Pittier

Park ten, założony w 1937 roku, jest pierwszym parkiem narodowym Wenezueli. Flora i fauna ogromnego obszaru chronionego o powierzchni 107 800 ha jest niesamowita. Warto tu wstąpić i spędzić przynajmniej kilka godzin. Park ten znajduje się 1,5 godziny jazdy samochodem od Maracay.

Valencia

Valencia jest stolicą stanu Carabobo. Miasto słynie z tego, że w regionie znaleziono bardzo dużo pozostałości po wczesnych plemionach indiańskich, nawet sprzed 4 tysięcy lat. Znaleziono też szczątki mastodontów i innych pradawnych zwierząt. Wszystko to można podziwiaćw miejscowym muzeum lub w wspaniałym Parque Piedras Pintadas, czyli dosłownie Parku Malowanych Kamieni. W parku tym możemy podziwiać między innymi zbocza pokryte petroglifami.

Odnośnie jeszcze samego miasta. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Wenezueli. Jest to także przemysłowa stolica Wenezueli. Miasto jednak nie jest jakimś ponurym molochem, jak mogłoby się nam wydawać. Jest to miejsce pełne kulturalnych wydarzeń, pełno tutaj teatrów. Valencia ma też bardzo burzliwą historię, swego czasu była nawet stolicą Wenezueli. Warto też wspomnieć, że miejscowa arena walk byków jest drugą co do wielkości taką areną obu Ameryk, może pomieścić przeszło 27 tysięcy widzów!

Campo Carabobo

Campo Carabobo to miejsce upamiętniające wielką bitwę pod Carabobo w 1821 roku. Bitwa ta przypieczętowała ostatecznie wyzwolenie się spod władania Hiszpanii. Znajdują się tutaj dwa pomniki, jeden to Grób Nieznanego Żołnierza, a drugi upamiętnia bitwę, jest to posąd Bolivara na koniu.

Las Trincheras

Las Trincheras to drugie na świecie najgorętsze źródła, których temperatura dochodzi do 98 stopni Celsjusza. Jest tutaj ogromny hotel, baseny, sauny i wszystko co tylko dusza zapragnie.

Puerto Cabello

Puerto Cabello to bardzo ważny port obsługujący ponad 70% wenezuelskiego handlu morskiego. Warto tutaj zwiedzić Castillo Liberador Paseo Malecon, nadmorski bulwar wokół, którego zlokalizowana jest cała historyczna część miasta.

Park Narodowy Morrocoy

Aby dojechać do tego parku z Caracas trzeba przeznaczyć co najmniej 3 godziny, jednak warto, ponieważ jest to jeden z najpiękniejszych parków narodowych Wenezueli. Znajdują się tutaj ogromne siedliska ptaków skupionych wokół maleńkich wysepek, tak zwanych cayos.

Coro

Coro jest jednym z najstarszych miast w Ameryce Południowej. Jest to stolica stanu Wenezuela. Trzeba tutaj wstąpić, ponieważ samo miasto dzięki swoim niesamowitym zabytkom zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Sami przekonacie się o tym, że wpisanie na tą listę jest jak najbardziej prawidłowe. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od Plaza San Clemente, na którym znajduje się piękna kaplica z początku XVIII wieku. Z placu biegną wspaniałe, barokowe uliczki z doskonale zachowanymi budynkami. Na wschód od Plaza San Clemente znajduje się Iglesia de San Francisco, czyli kościół świętego Franciszka. Tuż obok znajdziemy klasztor, w którym mieści się Museo Diocesano Lucas Guillermo Castillo z niesamowitymi zbiorami, jest to jedna z większych atrakcji Coro.

W mieście znajdują się jeszcze dwa godne uwagi muzea. Muzeum sztuki zlokalizowane w przepięknym, barokowym budynku Casa de las Ventenas de Hierro oraz Museo de Ceramica Historica y Loza Popular, czyli muzeum ceramiki i porcelany.

Ale to nie koniec atrakcji Coro. Należy odwiedzić miejscową katedrę, która była jednym z pierwszych kościołów w całej Wenezueli. Budynek wzniesiony w roku 1583 nie raz służył jako twierdza, o czym świadczą chociażby otwory strzelnicze. Warto też zahaczyć o miejscowy cmentarz żydowski, który uchodzi za najstarszy cmentarz żydowski w całej Ameryce Południowej.

Półwysep Paraguana

Półwysep ten to najsuchszy region całej Wenezueli. Warto tutaj odwiedzić Park Narodowy Los Medanos de Coro oraz górę Cerro Santa Ana, która jest najwyższym punktem półwyspu, a także pomnikiem przyrody.

Góry

Na południe od Coro znajdziemy wysokie góry stanowiące część Sierra de San Luis. Jest to region uprawy kawy. Najważniejsze osady warte odwiedzenia to San Luis, Cabure oraz Curimagua. Znajduje się tu też wiele jaskiń, które są najgłębszymi jaskiniami w Wenezueli.