Region Doliny Aosty
Mianem Valle d’Aosta określa się najmniejszy autonomiczny region leżący w północno zachodnich Włoszech. W jego skład wchodzą najwyższe i najbardziej malownicze partie Alp, miasto Aosta, wokół którego rozsiane leżą narciarskie miejscowości turystyczne, a także dziewiczy Park Narodowy del Grand Paradiso. Z Valle d’Aosta sąsiaduje Piemont, kraina, której stolicą jest Turyn, znany nie tylko jako nowoczesny ośrodek przemysłowy, ale również piękne zabytkowe miasto.
Wśród wysokich szczytów Valle d’Aosta znajdują się trzy znane wśród narciarzy na całym świecie:
• Monte Blanco, czyli sławne Mont Blanc, które jest drugim co do wysokości szczytem w Europie. Jest to także najwyższy szczyt w Alpach, który wznosi się nad zachodnią częścią doliny Aosty. U podnóża góry leży kurort narciarski Courmayeur. Narciarze znajdą tu trasę zjazdową wznoszącą się na wysokość 3461 metrów n.p.m.
• Monte Rosa jest potężnym masywem górskim, oraz szczytem drugim co do wielkości w Alpach. Leży na wschód od Matterhornu, na granicy między Włochami a Szwajcarią. Monte Rosa mieści wewnątrz swej doliny ważny kompleks kurortów narciarskich od Gressoney, przez Champoluc, aż do doliny Alagna Valsesia. Wyjazdy na narty do Gressoney to gwarancja wysokiego standardu i niezwykle nowoczesnych rozwiązań.
• Monte Cervino, znane jest także jako masyw Matterhorn. Posiada on trójkątny, łatwy do rozpoznania szczyt. Góra stoi nieco na uboczu całego łańcucha, dominuje nad kurortem Breuil-Cervinia we Włoszech i szwajcarskim Zermatt. Wśród narciarzy świetnie znany jest także Valtournenche, posiadający łącznie 35 kilometrów zjazdów, wznoszących się na wysokość 3,085 m.
Turyści zjeżdżają do doliny Aosty nie tylko by uprawiać zimowe sporty. Region ma długą historię, która pozostawiła po sobie wspaniałe zabytki, godne zobaczenia na własne oczy. Ponadto Valle d’Aosta słynie z produkcji świetnych win i sycącej kuchni. Odbywa się tu wiele festiwali i tradycyjnych imprez.