Piza

Piza we WłoszechPiza jest jednym z najbardziej znanych włoskich miast, głównie za sprawą słynnej wieży, znajdującej się w jego granicach. Z tego też powodu bardzo licznie odwiedzana jest przez turystów, nie można jednak zapominać, że miejsce to to coś więcej niż tylko jeden zabytek.

Powstała w starożytności, prawdopodobnie ok. V w. p.n.e. Już od samego początku swego istnienia wykorzystywana była jako ważny port morski. Założona została jednak przez inne ludy zamieszkujące te tereny – Rzymianie zdobyli ją dopiero w 180 r. p.n.e. Przetrwała starożytność i upadek Imperium, jednak okres jej chwały i siły nastąpił ok. X w., kiedy to na terenie całej Italii zaczęły się tworzyć bogate państwa – miasta. Również i Piza stała się taką republiką, w 1018 r. uzyskując prawa miejskie. Liczne zabytki pochodzące z tamtego okresu świadczą o wielkim zysku, jaki przynosił miastu handel i wyprawy zbrojne. W 1343 r. powstał tutaj nawet uniwersytet, który do dziś uważany jest za jeden z najstarszych na świecie.

Sama krzywa wieża swoją historię zaczyna w roku 1174, kiedy to rozpoczęła się jej budowa. Jej krzywizna naturalnie nie była pierwotnym zamiarem budowniczych – budynek właściwie z niewiadomych przyczyn zaczął pochylać się w jedną stronę. Ostatecznie konstrukcję ukończono w 1350 r. Aż do dzisiaj trwa proces jej stopniowego przechylania się – podejmowano oczywiście rozmaite środki mające temu zapobiec, okazały się jednak one nieskuteczne. Na początku lat 90 XX w. coraz częściej zaczęto uważać ją za zagrożenie, aż w końcu do roku 2001 zamknięto ją dla zwiedzających. Nic dziwnego, wieża ma bowiem niemal 55 metrów wysokości i waży ok. 14 tysięcy ton – już same liczby świadczą o tym, że nie można jej lekceważyć.

Obok wieży, przy rozległym placu znajduje się jeszcze katedra, zbudowana mniej więcej w tym samym okresie. Zobaczyć tam można również niezwykły, bardzo dużych rozmiarów cmentarz otoczony murami.

Wszystkie te zabytki sprawiają, że Piza jest bardzo licznie odwiedzana przez turystów, pod tym względem z pewnością zalicząjąc się do czołówki kraju. Sama krzywa wieża zdobyła już taką sławę na świecie, że odwiedzić Włochy i nie zobaczyć jej, to niemal grzech. Jeśli doda się do tego możliwość obejrzenia kilku innych niezwykłych obiektów, to można otrzymać obraz tego, czego spodziewać się można po Pizie.