Wyspa Sycylia

Sycylia wyspa

Sycylia jest jednym z najbardziej znanych miejsc we Włoszech, wyspą, która popularność zyskała nie tylko z powodu swojego piękna. Ojczyzna Vito Corleone z “Ojca Chrzestnego” jest porostu regionem o niezapomnianym klimacie, którego mieszkańcy tworzą niemal odrębną kulturę.

Wyspa doskonale znana była już w starożytności. W XI w. p.n.e. skolonizowana została przez Fenicję, której wojska podbiły pierwotnych mieszkańców. W tamtym okresie powstało Palermo, obecna stolica Sycylii. Następnie dotarli tutaj Grecy, którzy również pozostaliwi po sobie trwałe ślady w postaci kilku miast i licznych budowli charakterystycznych dla ich kultury. Ich władza nie utrzymała się tutaj jednak na stałe, gdyż wyspę próbowali podbić również Kartagińczycy. W ostateczności, po niemal dwóch stuleciach walk wyspą zainteresowało się również Imperium Rzymskie. Z największą potęgą militarną ówczesnego świata nie mogło się równać żadne państwo – tak też pod koniec III w. p.n.e. Sycylia stała się jedną z wielu rzymskich prowincji. Upadek Rzymu ponownie rozpoczął wieloletni okres w jej dziejach, w którym kilkakrotnie zmieniała ona swoich właścicieli. Najpierw zdobyta przez barbarzyńskie plemiona Wandalów, następnie włączona do Bizancjum. W IX w. pojawili się tutaj Arabowie, którzy prowadzili w tamtym okresie bardzo agresywną politykę terytorialną w Afryce. 200 lat później Sycylię opanowali Normanowie, którzy przybyli aż z terenów Skandynawskich. Założyli oni tutaj swoje królestwo. Jednak i ich władza nie była trwała na tyle, aby stworzyć tutaj silne i stałe państwo. Aż do XIX w. na Sycylii panowali również władcy Neapolu, Hiszpanii i Francji. Dopiero w 1860 została wyzwolona w czasie słynnej wyprawy Giuseppe Garibaldiego. Rok później jej mieszkańcy w plebiscycie zadecydowali o przyłączeniu wyspy do niepodległego Królestwa Włoch.
Kolejnym ważnym okresem w dziejach wyspy była II wojna światowa. Sycylia była teatrem bardzo ważnych działań zbrojnych – od alianckiego ataku na jej wybrzeża rozpoczął się proces zajmowania całego terytorium Włoch.

Sycylia jest regionem o bardzo silnych tradycjach i poczuciu odrębności. Jej stolica, Palermo, jest bardzo urokliwym miastem, które łączy sobie zarówno charakter współczesnych Włoch, jak i starożytnych cywilizacji, które wieki temu panowały nad tymi terenami. Wyspa oferuje niepowtarzalny klimat, który udziela się każdemu od pierwszych chwil pobytu. Jest to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić w czasie pobytu we Włoszech, lub wybrać się tam na osobną wyprawę.