Ayia Napa

Ayia Napa na cyprze

Położenie

Ayia Napa leży około 40 km na wschód od Larnaki.
34°59′N 34°00′E. Turyści znajdują się w specjalnie wydzielonej strefie turystycznej Znaleźć można tam liczne atrakcje w tym oczywiście kluby oraz dyskoteki. Jest to wspaniała rozrywka na wieczór, jednak od czasu do czasu, zwłaszcza za dnia warto opuścić kurort i udać się na zwiedzanie. Już nieopodal samego kurortu turystycznego znajduje się starsza część miasta, którą można zwiedzić. Nieco dalej, ale też dość blisko, nawet na piechotę znaleźć można przepiękne zatoki, z białymi plażami. Można tam nie tylko przyjemnie wypocząć ale też zakosztować sportów wodnych. Przejrzysta i krystalicznie czysta woda zachęca wręcz do nurkowania. Oczywiście istnieje też możliwość zwiedzenia wyspy. W tym celu, jeśli ktoś lub można udać się na pieszą wycieczkę, jednak o wiele lepszym pomysłem okazać może się wypożyczenie skutera lub roweru. W tym drugim przypadku zapłacimy oczywiście mniej oraz zyskamy zdecydowanie większą swobodę jeśli chodzi o zwiedzanie. Oczywiście można też skorzystać z autobusów, dzięki czemu możliwe będzie zwiedzenie niemalże całej wyspy. Warto udać się w takim przypadku do muzeum Cypryjskiego. Ayianapa, to również kompleks wypoczynkowy i szereg hoteli dla turystów. Gdy wybieramy się na wczasy, to należy dokładnie określić nasze wymagania co do hotelu. W przypadku gdy chcemy odwiedzić piękne miasto Ayianapa wraz z małym dzieckiem to powinniśmy poprosić odpowiednio wcześniej o specjalne łóżeczko dla dziecka. W przypadku większości hoteli, niezależnie od standardu, tego rodzaju łóżeczko może być dostawione za darmo, w przypadku dzieci małych. Najczęściej chodzi tutaj o dzieci w wieku do dwóch lat. W przypadku dzieci starszych do czynienia mamy już tutaj z tak zwaną dostawką, za którą zapłacić należy dodatkowo. Oczywiście można też zdecydować się na wynajęcie pokoju rodzinnego, który jest z reguły większy, jednak jest też zazwyczaj o wiele bardziej komfortowy jeśli na wczasy udajemy się z rodziną. Swój pobyt powinniśmy także w odpowiedni sposób zaplanować, tak aby nie spędzić całego urlopu w hotelu, a po prostu zwiedzić miasto. Trzeba odpowiednio wcześniej sprawdzić jakie miejsca w Ayianapa warto odwiedzić, oraz oczywiście też to jak się do tychże miejsc dostać. W niektórych wypadkach na miejscu organizowane są zorganizowane wycieczki do których wystarczy się po prostu przyłączyć. Niekiedy takie wycieczki organizowane są codziennie, innym razem tylko raz na jakiś czas.

Najbliższe lotniska

Port lotniczy Larnaka (LCA), jest to główne lotnisko Cypru, znajduje się ok 7 km od Larnaki.

Informacja turystyczna

Pomiędzy hotelem Grecian Bay i klasztorem ( bezpośrednio za szkołą ).

Kultura

Tornaritis-Pierides Museum of Marine Life
Municipal Museum

Restauracje

Mnóstwo restauracji, tawern oraz barów znajdziemy w centrum Ayia Napa. Miejscowość jest bardzo lubiana szczególnie wśród młodzieży ze względu na rozmaite życie nocne. W lokalnych barach i dyskotekach można bawić się do późnych godzin nocnych.

Rekomendowane miejsca

W sąsiedztwie znajdziemy piękne, piaszczyste plaże. Zalicza się do niech przede wszystkim Nissi Beach, która rozciąga się na długości 2 km oraz Grecian Beach o długości 1, 5 km.

Klasztor Ayia Napa

Jeśli ktoś myśli, że Cypr jest jedynie wyspą, na której można jedynie się wylegiwać na piaszczystych plażach i opalać całymi dniami, to jest w niebywałym błędzie, ponieważ kraj ten posiada sporo zabytków jak i atrakcji turystycznych, które niewątpliwie należy zobaczyć. A jednym z nich będzie niewątpliwie Klasztor Ayia Napa. Klasztor określany jest jako wenecki, posiada naprawdę architekturę godną uwagi, zwłaszcza, że miesza się ona z rosnącymi tutaj egzotycznymi palmami, co tylko dodaje tutaj bajkowego wystroju. Tym bardziej, że jest on wykonany z żółtawej cegły, a pośrodku dziedzina ustawiona jest naprawdę bardzo ładna fontanna. Cała historia tej świątyni ma początek wraz z niejako cudem Matki Boskiej. Bowiem jej wizerunek odkryto przy źródełku, którego wody obecnie zasilają fontannę właśnie mieszczącą się na dziedzińcu. Oczywiście mówi się o nadprzyrodzonych właściwościach wypływającej wody ze źródełka, mianowicie ma ona rzekomo właściwości lecznicze. Nazewnictwo Klasztoru można tłumaczyć w pewien sposób  jako leśna dolina, ze względu na wtedy bujną roślinność otaczającą świątynię. Dzisiaj niestety z tejże roślinności wiele nie zastało jedynie okoliczne palmy.

Hotele

Hotel Pavlonapa

Cypr jest jednego sezonu bardzo popularny przy wykupywaniu wycieczek wakacyjnych, innego sezonu trochę mniej, kolejnego znowu widoczny jest wzrost zainteresowania. Tak naprawdę Cypr wybierany jest typowo przez osoby, które mają nieodpartą chęć wyjechania sobie gdzieś w ekskluzywne miejsce i praktycznie całe dnie spędzić na rozgrzanej plaży w otoczeniu łagodnej bryzy, która jedynie troszkę chłodzi ładnie opalone ciało od cypryjskiego słońca. Warto zatem zatrzymać się w Ayia Napa, a dokładniej w czterogwiazdkowym hotelu Pavlonapa. Hotel znajduje się dosłownie półtorej kilometra od tej bardzo malowniczej miejscowości a do najbliższego portu lotniczego, który mieści się w Larnace jest tylko czterdzieści kilometrów drogi. Bezpośrednio przy hotelu znajduje się bardzo ładna piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do morza, oczywiście można na niej wypożyczać za niewielką opłatą ręczniki, parasole oraz leżaki. W hotelu można wynająć przestronny pokój dwuosobowy, z możliwością pojedynczej lub podwójnej dostawki. Pokoje są w pełni wyposażone i każdy z nich posiada wyjście na balkon, na którym stoi stolik z krzesłami. Hotel oferuje wyżywienie w postaci dwóch głównych posiłków.

Hotel Adams Beach

Biura podróży teraz aż się bija na głowę z coraz to atrakcyjniejszymi ofertami wczasów zwłaszcza tych za granicą a jeszcze bardziej tam gdzie słoneczna pogoda jest niemalże gwarantowana. Warto zatem zastanowić się nad wyjazdem na przepiękny i oczywiście upalny południowy Cypr, gdzie kurorty w bajkowych katalogach aż się proszą by pojechać do każdego z nich. Jednak doświadczeni turyści wiedzą, że jeśli chodzi o te właśnie regiony Cypru to mimo wszystko warto się zatrzymać w Ayia Napa, a szczególnie w Hotel Adams Beach. Przede wszystkim można być spokojny, ponieważ cały kompleks hotelowy mieści się w naprawdę przepięknej i niedużej zatoce, która oczywiście oznacza zdecydowanie piękną plażę. Ponadto w całym budynku znajdują się wszelkie udogodnienia nie tylko dla dorosłych, ale obsługa hotelowa także nie zapomina, że bardzo często tutaj goszczą małe dzieci, o których komfort dbają w szczególności. Oczywiście jeżeli ktoś lubi spędzać aktywnie czas to zapewne będzie czuł się jak ryba w wodzie w hotelowym basenie z dwiema dużymi zjeżdżalniami. Dla dzieci natomiast funkcjonują takie atrakcje jak brodzik, plac zabaw czy ciągłe ciekawe i bardzo rozwijające animacje wykonywane przez specjalnie przeszkolony w tym celu personel hotelowy.

Hotel Napa Plaza

Południowy Cypr przede wszystkim kusi plażowiczów, a także młodych ludzi, którzy chcą się wybawić na szalonych dyskotekach, czy malowniczych plażach. Zatem jeśli ktoś już postanowi właśnie w ten region udać się na swój urlop, warto zatem wziąć pod uwagę kurort Ayia Napa oraz możliwość zatrzymania się w hotelu Napa Plaza.  Jest to czterogwiazdkowy hotel, który posiada luksusowe możliwości oferowane swoim gościom, zaczynając od w pełni wyposażonych pokoi hotelowych po wiele innych atrakcji. Przede wszystkim dużym plusem tego hotelu jest wspaniała lokalizacja, ponieważ z budynku spacerkiem można dojść w każde miejsce, do centrum jest kilkaset metrów, a do najbliższej piaszczystej plaży, która zresztą jest oznaczona certyfikatem Błękitnej Flagi jest tylko sześćset metrów drogi. Oczywiście hotel oferuje swoim gościom całą masę wspaniałych rozrywek, które przede wszystkim mają sportowy charakter lub relaksacyjny. Zatem za główną atrakcję tego hotelu uznawany jest w rzeczy samej basen, kort tenisowy czy nawet dostęp do siłowni, to dla osób lubiących aktywny tryb życia, natomiast dla osób, które zdecydowanie przyjechały poleniuchować poleca się w tym hotelu spróbować z propozycji składanych w centrum wellness, zabiegów odnowy biologicznej czy też masaży.