grunty rolne jako inwestycja kapitału

Inwestycja w grunty rolne od lat jest uważana za jedną z najlepszych form lokowania kapitału. Wiele osób właśnie w ten sposób pragnie chronić swoje oszczędności przed inflacją. Działki rolne są specyficznym rodzajem gruntu i nie każdy może zacząć je gromadzić. Co warto wiedzieć o tym segmencie nieruchomości i kiedy tego rodzaju inwestycja będzie naprawdę opłacalna?

Jak wykorzystać działkę rolną?

Ceny na rynku nieruchomości wciąż rosną. Trend ten jest najbardziej widoczny w segmencie mieszkań, jednak wzrosty stawek dotyczą też gruntów rolnych. Warto pamiętać, że duże parcele o wartościowych gruntach rolnych mogą kupować tylko osoby prowadzące tego typu działalność. Jednak mniejsze grunty do jednego hektara powierzchni, które składają się głównie z nieużytków, może kupić również osoba prywatna. Jak je wykorzystać, by przyniosły zysk?

Ostatnio modne jest wykorzystanie działek rolnych jako dzierżawę pod farmy fotowoltaiczne. Wielu inwestorów kupuje tego typu grunty, by zmienić ich charakter na budowlany i dzięki temu znacząco podnieść ich wartość. Jak wspominaliśmy ziemia rolna nabiera przez lata wartości – nawet, jeśli nie zdecydujemy się na zmianę jej statusu. Według danych GUS w IV kwartale 2020 r. cena zakupu/sprzedaży ziemi rolnej w porównaniu z tym samym okresem w roku 2012 wzrosła o ponad 22,5 tys. zł (wzrost wartości o 46% w ciągu 8 lat).

O tym, czy inwestycja w grunty rolne będzie opłacalna, decyduje przede wszystkim to, co z nim zrobimy. Aby być świadomym swoich praw i obowiązków jako właściciel działki rolniczej, warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. To ten dokument określa charakter każdego objętego nim gruntu. Jest też decydujący w kwestii naszych planów, szczególnie gdy dotyczą zmiany charakteru parceli.

Odrolnienie działki jest uważane za proces trudny i czasochłonny właśnie przez urzędnicze formalności. Plany zagospodarowania przestrzennego są rzadko aktualizowane i przez to najczęściej nie odzwierciedlają stanu faktycznego. Część terenów wiejskich w ogóle nie posiada takiego dokumentu. Właśnie dlatego przed zakupem działki rolnej dokładnie sprawdźmy nie tylko ją samą, ale również zapisy o niej w miejscowym planie. Dzięki temu łatwiej nam będzie ocenić, czy dana inwestycja jest opłacalna.

Klasa ziemi a inwestycja w grunty rolne

Klasa przydatności rolnej gruntu ma ogromne znaczenie dla naszej inwestycji. Parcele najlepsze pod uprawę rolną podlegają ścisłej kontroli i niełatwo je sprzedawać i kupować. Nie ma też sensu zmieniać ich przeznaczenia, bo największy zysk przynoszą wykorzystywane do produkcji rolnej. Dla inwestorów zajmujących się działalnością pozarolniczą cenne są raczej grunty rolne słabej jakości. Tego typu działki dużo łatwiej przystosować do celów budowlanych czy fotowoltaicznych.

Grunty wysokiej klasy (od I do III) znajdują się pod ochroną produkcyjną. Działki gorszej jakości są sporo tańsze od tych budowlanych i, jak wspominaliśmy, mogą je kupować także osoby nie będące rolnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *