Dolina Królów w Egipcie

Dolina Królów w egipcieStarożytnym Egiptem przez całe wieki władali doskonale wszystkim znani faraonowie. Tradycyjnie uważa się, że po śmierci ich ciała spoczywały w piramidach. Jest to jednak tylko częściowo prawda, bowiem nie wszyscy udali się na wieczny spoczynek do tych słynnych budowli. Świadczy o tym Dolina Królów, ogromna nekropolia położona w pobliżu wybrzeży Nilu. Stanowi ona istny raj dla archeologów oraz dla każdego miłośnika starożytności. W całej dolinie jak dotąd odkryto w sumie 63 grobowce egipskich władców. Każdy z nich stanowi zawiły labirynt korytarzy i komnat wydrążonych bezpośrednio w skalach. Pomimo tego, że wiele tajemnic tego miejsca wciąż nie zostało poznanych, naukowcy dysponują dosyć sporą wiedzą na jego temat.

Jak już zostało wspomniane, w Dolinie spoczywa wielu Faraonów pochodzących z trzech dynastii rządzących Egiptem. Jednym z najsłynniejszych władców tam spoczywających jest Tutanchamon, Jego grobowiec został odkryty we wczesnych latach 20. XX wieku. Jego budowa jest charakterystyczna dla wszystkich innych znajdujących się w tym miejscu. Oprócz komnaty, w której umieszczony został sarkofag władcy, znaleźć tutaj można bardzo bogaty skarbiec, w którym, wedle tradycji, umieszczano rozmaite drogocenne przedmioty. Grobowiec ten zyskał nieco ponurą sławę dzięki rzekomej „klątwie Tutanchamona” – według niektórych, władca miał zza grobu mścić się na tych, którzy zakłócili jego spoczynek w tym miejscu. Miała o tym świadczyć dosyć szybka śmierć kilku uczestników odkrycia jego grobu. Równocześnie jednak przekleństwo to nie dotknęło wszystkich badaczy – wielu sceptyków poddaje więc owe przekleństwo licznym wątpliwością, uważając ją za zwykłą legendę. W Dolinie Królów spoczywa wiele innych władców, co dodaje nieco niezwykłości temu, że ciężko jest tam znaleźć dwa identyczne grobowce – niemal wszystkie różnią się budową i zawiłością przejść i korytarzy.

Pomimo tego, że jest to dolina pełna królewskich grobów, nie zniechęciło to niestety licznych złodziei i rabusiów, których skusiły liczne skarby pozostawione w miejscu wiecznego spoczynku władców. I tak, w momencie ich odkrywania, większość grobowców była już prawdopodobnie nawet kilkakrotnie rabowana. Ciekawostką może być fakt, że prawdopodobnie jedynym, który nie został okradziony, jest grób Tutanchamona – być może amatorzy cudzej własności przestraszyli się słynnej klątwy.

Dolina Królów jest miejscem niezwykłym, pozwalającym na zobaczenie na własne oczy potęgi i wielkości starożytnego Egiptu – to właśnie władcy świadczą o jego wartości. Ta olbrzymia nekropolia pozostawia niezapomniane wrażenie w każdym, kto chociaż raz ją odwiedził i zobaczył na własne oczy ślady tak wspaniałej przeszłości.