Pomimo tego, że w Egipcie zdecydowania panuje Islam, nie brakuje tutaj śladów innych religii, w tym oczywiście Chrześcijaństwa – wyznania, które wywarło bardzo duży wpływ na tamtejsze tereny. Na terytorium tego kraju znajduje się Półwysep Synaj, miejsce wielokrotnie przedstawiane w Biblii, bardzo ważne dla chrześcijan. Najwyższym szczytem tego obszaru jest góra Świętej Katarzyny, przedstawiana jako miejsce, w którym Mojżesz rozmawiał z Bogiem, który ukazał mu się w postaci płonącego krzaku. Natomiast na górze Synaj, położonej niedaleko od tego miejsca, ten sam prorok otrzymał 10 przykazań – nic więc dziwnego w tym, że cały półwysep otaczany jest przez chrześcijan pewną czcią.
Niemal naturalną rzeczą jest, że w tak ważnym, religijnym miejscu powstał klasztor. I tak, w IV wieku na górze Świętej Katarzyny zbudowano tutaj kaplicę, która w VI wieku dzięki staraniom cesarza bizantyjskiego, Justyniana I, przekształciła się w klasztor, nazwany, podobnie jak szczyt, na którym się znajduje, imieniem świętej Katarzyny. Od samego początku większość zakonników i strażników była pochodzenia greckiego oraz, co ciekawe, słowiańskiego. W związku z tym, że jego mieszkańcy często utrzymywali kontakty z okolicznymi plemionami Beduinów, wyznających głównie Islam, w X wieku wzniesiono tutaj również meczet. Jest to więc miejsce, gdzie wyznawcy dwóch religii mogą żyć i modlić się w pokoju. Zapewniło to również pewne bezpieczeństwo miejscu, które przez długi czas było jakiego wyspą Chrześcijaństwa na terenach całkowicie opanowanych przez Islam. W klasztorze przez lata zgromadzono całe mnóstwo cennych dokumentów i ksiąg, które przyciągają rzesze badaczy z całego świata.
Samo zwiedzanie monastyru jest niezapomnianym przeżyciem, ze względu na mnogość atrakcji oraz klimat tego miejsca. Wiele biur podróży organizuje wycieczki na szczyt już o świecie, aby dać szansę na zobaczenie wspaniałego wschodu słońca oraz usłyszenie 33 uderzeń dzwonu dobiegających z zabudowań klasztornych. Rytuał ten odbywa się codziennie i symbolizuje liczbę lat życia Jezusa Chrystusa. Odwiedzających zadziwiają już struktury obronne i ogromne mury, wznoszące się na wysokość ok. 15 metrów. Po wejściu na dziedziniec zobaczyć można studnię, przy której Mojżesz spotkać miał swoją żonę, Seforę. W całym klasztorze znajduje się kilka kaplic i kościołów. Zobaczyć można m.in. Kaplicę Krzewu Gorejącego, która, jeśli wierzyć rozmaitym podaniom, zbudowana jest wokół słynnego krzewu, za pomocą którego Bóg objawił się Mojżeszowi. Stoi tu także Kościół Przemienienia, uważany za najstarszy wciąż istniejący i czynny kościół na świecie. Bazylika św. Katarzyny jest główną budowlą tego typu na terenie klasztoru – wiele elementów jej wystroju pozostaje niezmienione od prawie 1500 lat, kiedy została zbudowana. Niestety, niezwykle bogata i obszerna biblioteka klasztorna zamknięta jest dla zwiedzających. Trudno się jednak dziwić – zgromadzono tam ponad 4500 tysiąca niezwykle starych i cennych ksiąg i manuskryptów w wielu językach Bliskiego Wschodu.
Klasztor św. Katarzyny nie jest związany ze starożytnym Egiptem, nie oznacza to jednak, że nie jest już tak warty odwiedzenia, jak chociażby słynne piramidy. Oprócz niewątpliwego uroku i klimatu, miejsce to powinno być ważne dla osób wierzących, jako jedno z najstarszych miejsc kultu na świecie