Belize – podstawowe informacje

Belize rafaBelize to jedno z tych miejsc, które nie jest do końca odkryte przez turystów. Jest to kraina nizinna, przez którą przepływa rzeka Belize i Hondo. Na południu znajduje się pasmo gór Maya, gdzie znajduje się najwyższy szczyt kraju, a mianowicie Victoria o wysokości 1122 m n. p. m. Atrakcyjność tego kraju polega także na paśmie małych wysepek koralowych, które ciągną się wzdłuż wschodniego wybrzeża. Jest to kraj o dwóch porach roku, czyli suchej o deszczowej w okresie lata, dlatego poleca się tu przyjeżdżać zimą i jesienią. Belize graniczy z Meksykiem i Gwatemalą, zatem należy do Ameryki Północnej. Rosną tu bardzo piękne lasy równikowe, a także podzwrotnikowe. Wzdłuż wybrzeża z kolei warto zobaczyć zarośla namorzynowe. Jako ciekawostkę warto także wymienić zwierzęta takie jak jaguary, krokodyle, manaty i pumy.
Dzisiejsze Belize dawniej było jednym z obszarów zamieszkiwania Majów. W czasach odkryć Krzysztofa Kolumba zostały one skolonizowane przez Anglików, którzy niegdyś chcieli dotrzeć do niemalże każdego zakątka świata. Starali się zająć jak największy obszar poprzez walki z Indianami, a także Hiszpanami. Początkowo zakładano plantacje trzciny cukrowej, a do pracy sprowadzano ludność afrykańską. W drugiej połowie wieku XX państwo uzyskało całkowitą autonomię. Kultura kraju jest bardzo bogata i mieszana ze względu na zamieszkiwanie na tych terenach ludności wielu krajów. Zatem kultura będzie połączeniem kultur Murzynów, rdzennych Indian, potomków Kreoli z Małych Antyli, jak również przenikających trendów europejskich. Muzyka Belize to przede wszystkim gorące rytmy Karaibów. Ważną częścią kultury kraju jest także rzemiosło, tkactwo, garncarstwo, a także wyrób biżuterii z naturalnych składników.
Jedną z największych atrakcji tego kraju są ruiny budowli Majów, które nie zachowały się w całości, jednak przywodzą na myśl czasy starożytne. Najlepiej zachowane znajdują się koło miejscowości Orange Walk. Wiele z nich zachowało się także na małych wysepkach koralowych. Jest to także miejsce idealne, aby móc uprawiać liczne sporty wodne min. surfing i nurkowanie, dla których turyści w dużej mierze przyjeżdżają do Belize. Znajduje się tu bogaty i bardzo ciekawy świat podwodny, dzięki czemu przyjeżdżają tu liczne ekipy telewizyjne, które filmują wszystkie cuda przyrody. Położone na terenach podmokłych miasta Belize otoczone są zabudową wzniesioną na palach, co wygląda niezwykle ciekawie. Obszary te są niestety częstym punktem ataków huraganów i cyklonów. W roku 1961 przez wielkie huragany została prawie doszczętnie zniszczona dawna stolica kraju, dlatego przeniesiono ją w głąb kraju, aby co kilka lat jej całkowicie nie odnawiać i remontować. Każdy, kto uwielbia tropikalne klimaty powinien się tu wybrać i spróbować min. lokalnej kuchni, zapoznać się z kulturą, sztuką malowidłami i płaskorzeźbami pozostawionymi przez Majów. Można także skorzystać z licznych kurortów nadmorskich i licznych plaż piaszczystych, gdzie klimat naprawdę potrafi sprzyjać naszemu zdrowiu.