Berlin – stolica Niemiec

berlin stolicaStolica Niemiec położona jest na Pojezierzu Brandenburskim, we wschodniej części republiki, nad krzyżującymi się rzekami Sprawą i Hawelą oraz ich licznymi dopływami. Prawo miejskie Berlin otrzymał jeszcze w trzynastym wieku. Powierzchnia miasta to 891,85 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje je prawie 3 i pół miliona mieszkańców, którzy żyją w dwunastu dzielnicach, na które miasto zostało podzielone w 2001 roku. Berlin jest znaczącym miastem na mapie przemysłowej Europy – mieści się tutaj rozwinięty przemysł elektroniczny oraz maszynowy, metalowy, spożywczy, odzieżowy, chemiczny i poligraficzny. Miasto znane jest z licznych imprez o charakterze handlowym (targi) oraz artystycznym (festiwale), na które tłumnie przybywają goście z całego świata. Mieszczą się tutaj uniwersytety o światowym poziomie, które od dawna odwiedzają sławne nazwiska z kręgu nauki. Berlin jest uważany za jedno z najbardziej nowoczesnych miast w całej Europie, dlatego przyciąga rzesze zarówno inwestorów, jak i turystów.

Jak przygotować się przed wyjazdem do Berlina?

Każdy wyjazd zagraniczny wymaga rozsądnego planowania. Odkąd jesteśmy w strefie Schengen przejazd przez granice nie wymaga posiadania przez nas żadnych dokumentów, nie musimy się więc przejmować żadnymi sprawami formalnymi. Do wyboru mamy kilka możliwości transportu – lotniczy, drogowy oraz kolejowy. Jeżeli wybierając się w podróż korzystamy z usług przewoźnika prywatnego, warto pomyśleć o wcześniejszej rezerwacji miejsc, co może zapewnić nam niższy koszt biletów. Podczas wizyty w Berlinie oczywiście bardzo przydatną będzie znajomość języka niemieckiego. Jeśli jednak nie posiedliśmy tego języka, z częścią obywateli będziemy mogli porozumieć się po angielsku. Należy nastawić się jednak na pewne trudności, gdyż w krajach Europy Zachodniej nauka języków obcych nie jest tak powszechna jak w u nas. W sytuacji, gdy nie znamy żadnego języka obcego przydatne będą tzw. rozmówki. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed wyjazdem. Warto pamiętać o sprawdzeniu adresu polskiej ambasady oraz jej aktualnego numeru telefonu, który może się przydać w razie sytuacji awaryjnej.

Poruszanie się po Berlinie

Jak każde wielkie miasto, Berlin posiada rozbudowaną sieć komunikacyjną. W zależności od tego, gdzie pragniemy się wybrać, możemy w tym celu zdecydować się na komunikację autobusową, tramwajową, kolejkę lub metro. Na wszystkie wymienione środki transportu publicznego obowiązują te same bilety. Można je nabyć w automatach rozmieszczonych na terenie całego miasta. Co ciekawe, urządzenia posiadają również obsługę w języku polskim. Otwarciem metra berlińskiego miało miejsce w 1902 roku. Dzisiaj ma już dziesięć linii oraz 173 stacje, które codziennie przemierzają setki tysięcy ludzi – mieszkańców miasta oraz przyjezdnych. Wybierając metro, które 80% swojej trasy przemierza pod ziemią, unikniemy korków na ulicach, które zdarzają się jak w każdym dużym mieście. Jeżeli zamierzamy podróżować dużo, możemy zakupić kartę turystyczną, która oprócz zryczałtowanej opłaty za przejazd umożliwia otrzymanie zniżek na wiele atrakcji turystycznych. W przypadku, gdy potrzebujemy większego komfortu oraz dysponujemy poważniejszymi zasobami finansowymi, do przemieszczania się możemy oczywiście wybrać taksówkę.

Noclegi w Berlinie

Chcąc przenocować w Berlinie, będziemy mieli przed sobą bardzo wiele możliwości. Musimy jedynie wybrać taką, którą odpowiadała będzie naszym potrzebom oraz zasobności portfela. Jeżeli poszukujemy komfortu i obsługi na najwyższym poziomie, możemy wybrać któryś z luksusowych hoteli na terenie miasta. W Berlinie nie brakuje także tańszych miejsc noclegowych, w końcu nie każdego stać na ekskluzywny apartament. Oferta hoteli jest szeroka, jeżeli jednak szukamy czegoś jeszcze tańszego, możemy zdecydować się na prywatną kwaterę. Niektórzy mieszkańcy celem dorobienia paru euro do pensji wynajmują zupełnie przyzwoite pokoje przy swoich domach, z których mogą skorzystać turyści. Musimy pamiętać, że warto dokonać z odpowiednim wyprzedzeniem rezerwacji, gdyż przybywając na miejsce nieprzygotowani, możemy zostać nieprzyjemnie zaskoczeni i będziemy w takiej sytuacji zmuszeni być może do wielogodzinnego poszukiwania miejsca, które będzie spełniało nasze wymagania – zarówno pod względem standardu oferowanych pokoi, jak i ich ceny.

Co warto zobaczyć w Berlinie?

Planując wyjazd do Berlina warto pomyśleć, co chcielibyśmy tam obejrzeć. Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Berlina jest Brama Brandenburska, którą zobaczyć możemy nie tylko na zdjęcia czy pocztówkach, ale również monetach, banknotach czy znaczkach pocztowych. Podobnym symbolem bez wątpienia jest Reichstag, siedziba niemieckiego parlamentu, który został podpalony przez komunistów po dojściu do władzy Adolfa Hitlera. Znany na całym świecie jest mur berliński, choć zburzony niemal w całości w 1989 roku, dziś nadal możemy oglądać zachowane jego fragmenty, które są pomnikiem trudnej historii Europy w dwudziestym wieku. Warto odwiedzić Alexanderplatz, tętniące życiem serce Berlina, przez które dziennie przewijają się setki tysięcy ludzi, znane nam z filmów i książęk. Będą w stolicy Niemiec nie wypada zwiedzić Muzeum Pergamońskiego, w którym znajduje się Wielki Ołtarz Zeusa, szczytowy osiągnięcie antyku greckiego epoki hellenistycznej. Innymi obiektami wartymi uwagi są: katedra berlińska, Muzeum Żydowskie, Kolumna Zwycięstwa czy Nowa Synagoga.