Pekin – stolica Chin

pekin w chinachPekin to w wolnym tłumaczeniu „Północna Stolica”. Taką właśnie nazwę, nadał temu niezwykłemu miastu Zhu Di, XIV – wieczny cesarz z dynastii Ming. Polskie określenie „Pekin” pochodzi od słowa „Peking”, które używane przez francuskich misjonarzy, ewoluowało w ogólnie przyjmowaną za właściwą i rozumianą na całym świecie nazwę Beijing.

Pekin to nie tylko stolica Chińskiej Republiki Ludowej. To nie tylko drugie po Szanghaju, największe pod względem liczby ludności miasto Państwa Środka. Miasto to, jest także największym w kraju ośrodkiem politycznym i oświatowym, a także – centrum życia kulturalnego. To także gigantyczne, ciągle rozwijające się centrum gospodarcze, przyciągające co roku miliony inwestorów i turystów handlowych. Kuszący wizją pomnożenia pieniędzy pekiński przemysł maszynowy, samochodowy, elektroniczny, chemiczny, rafineryjny, spożywczy, włókienniczy i hutniczy od lat stymuluje import z Chin, ułatwiając cykliczne podnoszenie poziomu PKB i odpowiadając jednocześnie za wzrost zamożności mieszkańców miasta.

Co kupić?

W Pekinie od kilku sezonów trwa inwestycyjna, dobra passa, obejmująca swoim zasięgiem głównie rynek nieruchomości i przemysł motoryzacyjny. Amatorzy giełdy papierów wartościowych powinni bezwzględnie odwiedzić pekińskie CBD – nowoczesne centrum wypełnione wieżowcami, będące ośrodkiem finansowym metropolii. Turystów handlowych, stawiających na drobnicowy import z Chin – zainteresuje zapewne chińska dolina krzemowa, dzielnica Zhongguancun, w której produkuje się wyroby elektroniczne: komputery, telefony komórkowe i modne gadżety. Równie ciekawym pomysłem na inwestycje, są rozwijające się w zadziwiająco szybkim tempie gałęzie przemysłu precyzyjnego i poligraficznego.

Co zobaczyć?

  Przede wszystkim – Zakazane Miasto, najbardziej znany, turystyczny obiekt Pekinu. Ten niezwykły, drewniany pałac, składający się z 980 budynków skrywających ponad 8700 pomieszczeń był siedzibą władców z dynastii Ming i Qing. Aktualnie, Zakazane Miasto to muzeum, wypełnione setkami historycznych ekspozycji. Idąc tropem cesarzy – nie wolno pominąć oddalonego nieco od centrum miasta Letniego Pałacu, będącego naocznym przykładem na rozrzutność dynastycznych władców. Szukając duchowych inspiracji, warto odwiedzić także popularną Świątynię Lamy – jedną z największych i najciekawszych świątyń buddyzmu tybetańskiego. Kolejnym, istotnym, sakralnym i wartym zobaczenia punktem, jest Świątynia Nieba – miejsce na wpół religijne, na wpół polityczne, w którym cesarze z dynastii Ming i Qing prowadzili coroczne ceremonie modlitewne o dobre zbiory. Kontrowersyjnym, ale popularnym, turystycznym wyborem jest natomiast powalający kubaturą Plac Niebiańskiego Spokoju, będący dla niektórych jedynie gigantycznym placem zgromadzeń, a dla innych – niemym świadkiem krwawych wydarzeń z 1989 roku.

Co zjeść?

Przede wszystkim – podawaną z tradycyjnym ceremoniałem kaczkę po pekińsku, serwowaną w legendarnej restauracji na ulicy Qianmen Dajie. Smakoszy – praktyków, zainteresuje na pewno pekiński hot pot – danie z jagnięciny, podawane w prestiżowych restauracjach, a przygotowywane… własnoręcznie przez klientów.