Tajwan

Tajwan w chinach Tajwan to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystyki handlowej i miejsce koncentracji wzroku biznesmenów, dla których import z Chin jest jednoznaczny z dużym zarobkiem. Większość tamtejszych firm zaczynało od zera w latach 70 – tych ubiegłego wieku. Startowano od tanich produkcji, wykonywanych przeważnie na zlecenie globalnych koncernów, a skończyło – na rozwoju własnych marek. I jeśli kiedyś, etykietka „Made in Tajwan” kojarzona była z tandetnymi podróbkami, teraz – tamtejsza produkcja opiera się głównie na modelach z wyższej półki. Najprężniej rozwijającą się, tajwańską gałęzią gospodarczą jest przemysł maszynowy i elektroniczny, który napędzają znane na całym świecie, lokalne marki pokroju Acer, HTC, Asus czy rowerowa Merida.

Trochę historii

Historia Tajwanu to bardzo burzliwych 7000 lat. Na początku – wyspę zamieszkiwali rolnicy i rybacy. Wraz z rozpędem kolonizatorskiej siły i na fali odkryć geograficznych – Tajwan stał się popularnym ośrodkiem wymiany handlowej i obiektem walk o wpływy. Rządy kolonialne zakończyły się wraz z II Wojną Światową, kiedy to prowincja na mocy porozumienia z Kairu przeszła we władanie Chin. Po upadku Republiki Chińskiej i na skutek dominacji polityki Mao Zedonga – Tajwan stał się schronieniem dla uciśnionych wrogów komunistycznego przywódcy i siedzibą rządu Czeng Kaj – Szeka. Historia Tajwanu po śmierci tego prezydenta to nieszczęśliwe pasmo porażek. Większość państw zachodnich zerwało w latach 80 – tych stosunki dyplomatyczne z Tajwanem, uznając jednocześnie, że to chiński Pekin, a nie lokalny Tajpej jest dyplomatycznym przedstawicielem wyspy.

Tajwan dzisiaj

Tajwan obecnie to część Państwa Środka, będąca faktycznie niezależną republiką. W 2002 roku Światowa Organizacja Handlu uznała Tajwan za „Oddzielny Obszar Celny Tajwanu, Penghu, Kinmen i Matsu”. Mimo to, na wyspie obowiązuje konstytucja Republiki Chińskiej, która mimo wielokrotnych nowelizacji – nadal uznaje Tajwan za część Chin.

Co kupić?

Tajwan to inwestycyjny raj dla tych, których interesują tanie ubrania, tekstylia i nowoczesne sprzęty. To z tej wyspy sprowadza się zresztą najwięcej komputerów, elektroniki i najnowszych gadżetów.

Co zobaczyć?

Tajwan to inaczej „Formosa”, czyli piękna wyspa – zakątek uwodzący pięknymi widokami, górskimi krajobrazami i gorącymi źródłami. Zwiedzając stołeczny Tajpej, warto odwiedzić muzeum zbudowane ku czci byłego prezydenta, Chang Kai – Szeka. Można też zajrzeć do jednej z wielu kameralnych świątyń, które często wtapiają się w markety handlowe. Jednak największą atrakcją turystyczną będzie Muzeum Narodowe, mające w posiadaniu najbogatszą na świecie kolekcję sztuki chińskiej.

Co zjeść?

Kuchnia na Tajwanie opiera się na kulturze jedzenia ulicznego. Podstawą lokalnej branży gastronomicznej są więc niewielkie restauracje i stojące na ulicach budki, serwujące orientalne przekąski. Smakową bazą większości dań jest ryż lub makaron, podawany z kurczakiem, owocami morza lub cielęciną i urozmaicany aromatycznymi sosami i azjatyckimi przyprawami. Na nieufne podniebienia czekają natomiast globalne sieciówki, a dla amatorów adrenaliny – lokale serwujące zupy z węży lub skorpionów.