Najciekawsze zabytki Chorwacji

Dvorac Chorwacja stała się często odwiedzanym krajem przez turystów z całej Europy oraz z dalszych zakątków świata. Zawdzięcza to ona swoim walorom turystycznym takim jak nietknięta przez człowieka przyroda oraz dziedzictwo kulturalne.

Wartym zobaczenia jest kompleks budynków w Splicie z Pałacem Dioklecjana wybudowanym za czasów panowania Rzymian na wzór rzymskiej twierdzy. Miał on tu osiąść po planowanej przez siebie abdykacji. Pierwotnie pałac stał nad samym brzegiem morza oferując jego mieszkańcom spacery z niesamowitymi widokami. Kompleks budynków zawierał w sobie świątynie Jowisza, budynki mieszkalne, mauzoleum, liczne mury oraz portyk.

Zabytkowe stare miasto Dubrownika zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W okolicy rynku znajduje się mnóstwo zabytków wartych zobaczenia. Znajduje się tutaj ponad 20 zachowanych baszt i bastionów datowanych na X-XV wiek. W dzisiejszym muzeum mieściła się XV wieczna siedziba władz oraz rektora Republiki Dubrownickiej oraz Pałac Sponza w którym aktualnie umiejscowione jest Archiwum Dubrownickie. To właśnie tutaj znajdują się również: najstarsza apteka w Europie, gotyckie budynki klasztorów Franciszkanów i Dominikanów, barokowy kościół świętego Błażeja oraz inne, które trzeba zobaczyć na własne oczy.

Kolejną budowlą architektoniczną wartą zobaczenia w Chorwacji jest Bazylika Eufrazjana w Porecku z VI wieku naszej ery. Dzisiejszy budynek zbudowany został na fundamentach z V i IV wieku, których mozaiki są wciąż widoczne w niektórych nawach tego kościoła. Zabytek ten jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków kultury bizantyjskiej.

Popularne wśród turystów chorwackie miasto portowe położone nad Morzem Adriatyckim o zabytkowej starówce to Trogir. Stare miasto gromadzi 10 zabytkowych kościołów wraz z innymi budynkami pochodzącymi z XIII wieku. Warto również zobaczyć katedrę świętego Wawrzyńca oraz pałac rodziny Cipiko.

Bazylika świętego Jakuba w Szybeniku, której budowa trwała 124 lata stanowi dzisiaj nieopisaną atrakcję turystyczną. Z powodu tak długiego czasu budowy miała ona różnych architektów, którzy planowali ją w stylach gotyckim oraz renesansowym.  Będąc w Szybeniku warto również przejść się murami twierdzy świętego Michała, z których widok zapiera dech w piersiach. Z murów widać całe miasto jak na dłoni: ujście rzeki Krka do morza, niewielką część morza oraz okoliczne wyspy i wysepki.

W czwartym wieku przed naszą erą na chorwackiej dzisiaj wyspie Hvar osiedlili się Grecy zakładając tam swoją kolonię. Osadnicy uprawiali głównie ziemię, byli rolnikami. Oryginalny układ pól i łąk zachował się, gdyż pola uprawne otoczone zostały kamiennym murem. Zachowały się również ruiny kamiennych domów, w których mieszkali rolnicy. Dzisiejsi mieszkańcy wyspy uprawiają tam po dziś dzień drzewa oliwne oraz winorośl. Miejsce to jest dobrze zachowanym przykładem systemu antycznego greckiego rolnictwa. Z tego też powodu wyspa została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc w Chorwacji warto zobaczyć też amfiteatr w Puli. Ta Arena wybudowana została przez cesarza Oktawiana Augusta i przetrwała do dnia dzisiejszego w bardzo dobrym stanie. Może ona pomieścić 23 tysiące widzów. W czasach starożytnych amfiteatr w Puli był areną, na której walczyli gladiatorzy, natomiast w średniowieczu posłużył on jako źródło budulca dla ówczesnych mieszkańców. W dzisiejszych czasach, po odrestaurowaniu zawiera on 5 tysięcy miejsc siedzących, organizowane są tutaj liczne koncerty.

Chorwacja oferuje zwiedzającym kilka bardzo dobrze zachowanych zabytków z czasów rzymskich o bardzo dużej wartości kulturalnej oraz troszeczkę młodsze zabytki z czasów średniowiecza. Będąc w Chorwacji, zamiast wylegiwać się leniwie przez cały urlop na plaży, warto zobaczyć wszystko to, co oferuje nam ten piękny kraj.