Pula – rzymski amfiteatr w środku miasta

amiteatr w puliJeśli wybieracie się Państwo na Istrię, na pewno macie w planach odwiedzenie Puli. Czym się to miasteczko zasłużyło, że każdy turysta uważa za swój obowiązek odwiedzenie go podczas swoich wakacji? Cóż, trudno raczej twierdzić, że widziało się turystyczne atrakcje Chorwacji i Istrii, nie obejrzawszy amfiteatru, który nie jest tak słynny, jak Koloseum w Rzymie, ale za to jest lepiej od niego zachowany, a w dodatku widać go z każdego miejsca, którym wjeżdżamy do miasteczka. Pula jest największym i najstarszym miastem w Istrii oraz popularnym miejscem turystycznym w Chorwacji. Miasto położone jest na południowo – zachodnim wybrzeżu półwyspu Istria. Pula jest skarbnica zabytków, tak więc rajem dla miłośników zwiedzania. Głównymi, dobrze zachowanymi zabytkami są Łuk Sergiusza, zwany również „Złotą Bramą”, kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Świątynia Augusta. Pula jest także miastem tetniacym życiem, gdzie znajdziemy liczne kluby, restauracje oraz dyskoteki, gdzie można zasmakować tutejszych smakołyków oraz posłuchać regionalnej muzyki. Tutaj na pewno nie będziesz narzekać na nudę bez względu czy wybierzesz wypoczynek na plaży czy zdecydujesz sie na inne aktywności jakie oferuje miasto. Zarezerwuj nocleg w domku lub apartamencie wakacyjnym w Puli, w którym będziesz mógł sie zrelaksować oraz ciszyć się zasłużonymi wakacjami.

Pula powstała w V wieku p.n.e., założona przez ludy ówcześnie zamieszkujące te tereny. Pozostawała niewielkim miastem do II wieku p.n.e., kiedy została opanowana przez Rzym. Początek naszej ery przyniósł Puli znaczny rozwój który zainicjował powstanie wielu znaczących budowli istniejących do dzisiaj. W kolejnych latach dość szybko dotarło tutaj chrześcijaństwo – w V wieku miasto stało się nawet siedzibą biskupa. Niestety, okres średniowiecza nie był dla niego zbyt łaskawy. Najpierw w rękach Bizancjum, a następnie Wenecji, Pula powoli chyliła się ku upadkowi, który ostatecznie spowodowany został przez tragiczną epidemię oraz kilkakrotnie splądrowanie miasta przez Wenecjan. Wkrótce jednak odżyło, co spowodowane zostało przez napływ ludności z innych terenów Półwyspu Bałkańskiego, atakowane przez wojska tureckie. Na przełomie XIX i XX wieku Pula ponownie była bogatym i rozwiniętym miastem.

Najwięcej tutejszych zabytków pochodzi z czasów, kiedy panowali tutaj Rzymianie. Jednym z najsłynniejszych obiektów w mieście jest amfiteatr, będący jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie. Zbudowany został w I wieku naszej ery – z tego to okresu, uważanego za złoty wiek w historii miasta, pochodzi także wiele innych istniejących do dzisiaj obiektów typowych dla innych rzymskich miast. Wśród miejskich budowli nie brakuje również śladów innych narodów, zwłaszcza Wenecjan. Znajdujące się tutaj chrześcijańskie świątynie oraz pałace w zdecydowanej większości są ich dziełem, chociaż do tutejszej architektury przyłożyły rękę także i inne europejskie mocarstwa.

Obecnie Pula jest miastem niezwykle popularnym i chętnie odwiedzanym przez turystów z wielu krajów świata. Liczne piękne zabytki oraz wspaniały klimat skutecznie przyciągają całe rzesze odwiedzających. To jedno z tych miast, w których w ciągu jednego dnia zobaczyć można starożytne budowle zbudowane setki lat temu, oraz w spokoju odpocząć na cichej i czystej plaży.

Szczerze mówiąc, Pula nie robi takiego wrażenia, jak Poreć, czy Rovinj, poza amfiteatrem ma jeszcze kilka zabytków, które warto zobaczyć, ale jest to już większe miasto, przez co trochę mu brakuje tego niepowtarzalnego uroku małego chorwackiego miasteczka. Niemniej położenie Puli na siedmiu wzgórzach, zewsząd widoczne tradycje rzymskie, dobre warunki do nurkowania, nawet polskie szkoły nurkowe w okolicy, a do tego niezła kuchnia lokalna z owocami morza z pewnością wystarczą, by pobyt tutaj zaliczyć do udanych.

Zacznijmy od amfiteatru, który naprawdę robi wrażenie, został zbudowany w I wieku przez rzymskiego cesarza Wespazjana na potrzeby typowej rozrywki tamtych czasów- walk gladiatorów z dzikimi zwierzętami. W dzisiejszych czasach amfiteatr służy ludziom sztuki, odbywają się tutaj wspaniałe spektakle teatralne, seanse filmowe, rozmaite koncerty. Na pewno warto skorzystać z możliwości obejrzenia takiego spektaklu ze światłami, zwłaszcza w tak niecodziennej scenerii. Poza tym bardzo interesujące są oddane do zwiedzania turystom podziemia amfiteatru z różnymi eksponatami z dawnych wieków. Do tej pory w okolicach amfiteatru odbywają się liczne festyny i uroczystości, których w tych okolicach zdarza się co nie miara. Poza tym w okolicach znajdują się jeszcze takie historyczne obiekty jak Kaplica Santa Maria Formosa, Podwójna Brama, Świątynia Augusta, Katedra z XVII wieku, Łuk Sergiusza i Brama Herkulesa z I wieku. Nad Adriatyckie rejony Chorwacji słyną z wyśmienitej kuchni, specjałami są makarony, zapiekane warzywa, sery i sosy. Pula jest miastem nowoczesnym, na ulicach aż roi się od restauracji, kawiarenek i innych atrakcji, wieczór można spędzić w jednej z tutejszych dyskotek lub na plaży wsłuchując się w szum morskich fal.

Miłośników zabytków zainteresują bramy, Herkulesa i Podwójna z I wieku, forum rzymskie, ciekawa jest katedra, a ośmiometrowy Łuk Sergiusza, który szkicował sam Michał Anioł przynosi podobno szczęście tym, którzy pod nim przejdą, więc nie zapomnijcie tego zrobić, przechadzając się po starówce Puli.