Wyspy Briońskie

Wyspy Briońskie w chorwacji

Chorwacja to nie tylko ciekawa architektura. Jest też sporo do zwiedzania poza miastami. Jednym z takich miejsc są Wyspy Briońskie. Jest to grupa czternastu wysp usytuowanych w części Adriatyku, która należy do Chorwacji. Dokładniejsza lokalizacja to południowo-zachodnie wybrzeża półwyspu Istria. Największą wyspą Wysp Briońskich jest Beliki Bijun.

Pierwsze ślady osadnictwa na wyspach sięgają okresu neolitu. Później w XVII w p.n.e. wyspy opanowały plemiona Protoilirów. Następnie w 177 roku p.n.e. plemiona zostały wypędzone przez wojska Rzymskie. Wyspy od tego momentu stały się obiektem turystycznym i wypoczynkowym. Wybudowano wiele obiektów pełniących rolę hoteli czy rezydencji ówczesnych ważnych rzymskich person.

Do XV wieku Wyspy Briońskie należały do Wenecji jednak po epidemii malarii pod koniec piętnastego wieku archipelag opustoszał. Następnie wyspy weszły pod władanie Austrii. Na Kongresie Wiedeńskim Austria uzyskała prawa do zarządzania wyspami. Austriacy w połowie XIX wieku wybudowali na wyspach Brirońskich fort z ogromnymi jak na tamte czasy działami kalibru 210 mm.

Od roku 1947 Wyspy Briońskie stały się własnością Jugosławii gdzie Josip Broz Tito ówczesny przywódca wybudował swoją letnią rezydencję.

Od roku 1983 archipelag Wysp Briońskich stanowi park narodowy.