Limassol

Limassol na cyprze

Położenie

Miasto leży nad Zatoką Akrotiri na południowym wybrzeżu wyspy.
34°40′N 33°02′E

Najbliższe lotniska

Port lotniczy Larnaka (LCA), jest to główne lotnisko Cypru, znajduje się ok 7 km od Larnaki.

Historia

Z Limassolem bardzo silnie powiązany jest Theodissiani, które z biegiem czasu stało się Neapolis. Niemniej jednak w X wiekumiasto było znane jako Nemesos. W 1191 roku na wyspie zakończył się okres bizantyjskiej dominacji. Nieco później wyspa została sprzedana rycerskiemu Zakonowi Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona czyli Templariuszom. W latach 1192 – 1489 egzystowało na wyspie założone przez krzyżowców, Królestwo Cypru. Do podboju wyspy przez Turków Osmańskich w 1570 obecna sytuacja była bardzo dobra. Następnie w Limassolu stacjonowały wojska łacińskie. W XIII wieku na Cyprze, a w szczególności w Limassolu, zamieszkiwali kupcy, co doprowadziło do wzrostu zamożności mieszkańców miasta. Istnienie portu wpłynęło na szybki rozwój gospodarczy. W roku 1228 król niemiecki Fryderyk II Hohenstauf zawładnął Limassolem i innymi grodami. Miasto brało również udział w atakach Mameluków z Egiptu. W 1424 władcy egipscy wysłali wojska, które zdobyły i podpaliły Limassol. Miasto stało się jeszcze dwa razy celem napadów. W latach 1570 – 1571 Cypr został zdominowany przez Imperium osmańskie. Limassol został pokonany w lipcu 1570 roku. Ponad 200 lat później Cypr zdobyli Brytyjczycy. W tych latach nastąpiło wielkie ożywienie Limassolu.Dotychczasowym burmistrzem Limassolu jest Andreas Christou.

Kultura

Koniecznie trzeba zobaczyć Muzeum Sztuki Ludowej oraz Muzeum Archeologiczne, gdzie znajduje się przyciagająca uwagę kolekcja antyków znalezionych w Limassol od neolitu do okresu rzymskiego. Również godne polecenia jest Miejskie Muzeum Folkloru, można podziwiać cudowny zbiór cypryjskiej sztuki ludowej z XIX i wczesnego XX wieku. Wystawa organizowana jest w odrestaurowanym, tradycyjnym domu. Natomiast Miejska Galeria Sztuki prezentuje kolekcje malarstwa znanych współczesnych artystów cypryjskich.

Restauracje

W mieście znajdziemy nieskończoną ilość tawern, barów, restauracji oraz dyskotek, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Spędzi ciekawie czas w doborowym towarzystwie i miłej atmosferze.

Lokalne święta, festiwale

Organizowane są różnego rodzaju festiwale wina oraz parada karnawałowych przebierańców słynąca z fantazyjnych kreacji.
Luty-Karnawał
Wrzesień-Święto Wina