Egipt – podstawowe informacje o kraju

egipt_mapaEgipt to kraj, w którym zawsze króluje słoneczna pogoda. Nie ma mowy o temperaturach poniżej zera stopni. Wszędzie panuje klimat subtropikalny – suchy i gorący, z wyłączeniem obszaru Morza Śródziemnego i Delty Nilu. Egipt należy to najczęściej odwiedzanych państw za sprawą różnorodności atrakcji a także bogactwa kultury, szczególnie starożytnej. Turyści wybierają oferty największych kurortów turystycznych w Egipcie: Hurghady lub Sharm El Sheikh. Inne mniejsze jak El Gouna, Makadi, Safaga, Dahab czy Taba cieszą się mniejsza popularnością. Ze względu na dużą liczbę odwiedzających Egipt ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć hoteli. Do wyboru mamy różny standard od dwóch do pięciu gwiazdek. W kurortach zabawa trwa całą dobę. W nocy kluby zapełniają się ludźmi, którzy bawią się do białego rana.

Stolicą Egiptu jest Kair, największe miasto Afryki. Na miejscu obowiązuje waluta lokalna – Funt egipski. Dobrym sposobem na zwiedzanie Egiptu jest Rejs Nilem. Wycieczka organizowana jest przez wiele biur podróży. Każdy podróżujący powinien pamiętać, że przy wjeździe do kraju trzeba wylegitymować się wizą ważną przynajmniej 6 miesięcy. Różnica czasu między Polską a Egiptem to jedna godzina do przodu. To ważne, by na miejscu pamiętać o przestawieniu zegarków, ponieważ rezydenci zawsze podają godziny wycieczek, według czasu lokalnego. W Egipcie dobrze widziane są napiwki. Niewielkie kwoty zostawia się kierowcom autokarów, boyom hotelowym, kelnerom, barmanom, pokojówkom.
Na miejscu najlepiej poruszać się dolmuszami. Niewielkie busy zatrzymują się na skinienie ręki. Bilety są płatne.

W Egipcie jest wiele sklepów i bazarów z przeróżnymi towarami. Na półkach sklepowych nie ma wypisanych cen towarów. Cena ustalana jest zgodnie z narodowością. Polacy dostaną cenę wyższą niż Egipcjanie, ale niższą niż Amerykanie. Należy pamiętać, że na każdym kroku trzeba się targować. Sprzedawcy mają mocno zawyżone ceny, dlatego nie ma się co dziwić, jeśli uda się kupić towar o połowę tańszy od pierwotnej ceny.zabytki-eguiptu Egipcjanie piją bardzo mocną kawę i herbatę. Napoje są bardzo mocno słodzone. Przy zamawianiu należy zaznaczyć ile cukru nam potrzeba. Na miejscu można mieć różne dolegliwości żołądkowe. Trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, nie pić wody z kranu, nie jeść mytych w niej owoców i warzyw. Najlepiej pić wodę butelkowaną lub przegotowaną i myć często ręce. W razie problemów zdrowotnym w każdej aptece można kupić leki, które działają na bakterie tego szczepu. Przed wyjazdem nie trzeba się dodatkowo szczepić.

Ze względu na wysokie temperatury zalecane jest używanie filtrów chroniących przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Oprócz kremów, warto zaopatrzyć się w kapelusz ochronny.
Kuchnia egipska opiera się głównie na mielonym mięsie przygotowywanym na różnie. Popularna jest również jagnięcina. Najczęściej stosuje się ją do przygotowania gyrosa. Dodatki do mięsa to przeważnie ryż z warzywami. Często przygotowywane są różnorodne gulasze, ozdabiane pietruszką zwaną badounis.