Al-Dżuna (El Gouna)

El Gouna w egipcie

Położenie

Wschodnie wybrzeże Egiptu, nad Morzem Czerwonym. Ok. 25 km na północ do Hurghady.
27°23′ N, 33°41′ E

Najbliższe lotniska

Międzynarodowe lotnisko w Hurghadzie (HRG) w odległości 22 km na południe. Obsługuje ono regularne loty m.in. Do Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Finlandii, Austrii, Niemiec i Rosji. Istnieją również loty czarterowe do Polski.

Historia

Miasto w ciągu jednej dekady przeistoczyło się w jedno z najnowocześniejszych i dynamicznie rozwijających się miejsc. El Gouna została zaprojektowana przez Fred’a Couples i Gene Bates, są oni znanymi twórcami Eurodisneylandu. Chcieli stworzyć miasto na wzór Wenecji, dowodem osiągnięcia celu może być duża ilośc turystów odwiedzająca to miejsce co roku.
Znaleźć tutaj można 14 hoteli o różnych standardach. W mieście w razie potrzeby można skorzystać z pełnej opieki zdrowotnej nawet jeśli chodzi o stomatologię, chirurgię plastyczną,pediatryczną,ortopedyczną,chirurgię ogólną. Znajduje się małe prywatne lotnisko dla samolotów czarterowych.

El Gouna na pewno zachwyci każdego przyjezdnego. Znajduje się miasteczko portowe Abu Tig Marina, gdzie znaleźć można sklepy, restauracje na statkach oraz piękny widok na lagunę.

Kultura

W El Gounie można znaleźć małe muzeum,które zostało otwarte w 1996 roku. Można zobaczyć około 90 eksponatów w tym rzeźby. Muzeum powszechnie znane jest ze współczesnego malarstwa egipskiego autorstwa Hussein’a Bikar’a.

W głównym centrum handlowym znajduje się kino na powietrzu.

Restauracje

El Gouna dysponuje duża ilością rozrywek nocnych, oprócz dyskotek i night clubów duża popularnością cieszy się kasyno. Również hotele i wille za jeden ze swoich głównych celów stawiają jak największy wybór rozrywek dla klientów.
Udając się do kawiarni będziemy mieli okazje posiedzieć przy herbatce i typowej egipskiej fajce wodnej.

Rekomendowane miejsca

Turystów przyciągają takie podwodne miejsca jak Rafa Abu Nuhas,można zobaczyć tam pełno wraków statków oraz piękne rafy. Taka forma rozrywki bardziej służy zaawansowanym nurkom, wycieczka może nam zając nawet 2,5 godziny. W północnej części Shabana Reef dużą atrakcją są kaniony pełne korali. Można również podziwiać faunę w postaci homarów. Zwiedzanie może trwać do 1,5 godziny. Kolejnym miejscem jest Blind Reef, urzeka widokiem egzotycznych gatunków ryb afrykańskich, które znajdują się zazwyczaj w jaskiniach czy szczelinach skalnych. Taki rodzaj wycieczki może nam zająć około 2 godziny.

El Gouna to miasto powstałe specjalnie z myślą o bogatych turystach, miasto zaprojektowane jest na wzór Wenecji, gęsto położone wysepki połaczone są licznymi mostami, a wszystko to pokryte wyjątkową architekturą beduińskich domków. Miasto powoli opada i delikatnie łaczy się z białą plażą otoczoną przez liczne kawiarenki, restauracje i bary. Całość wygląda imponująco, nie dziwi więc fakt, że El Gouna została zaprojektowana przez Gene Bates’a i Fred’a Couples’a – twórców disneylandu. Na pobliskich ulicach można wybrać się na zakupy, kupić pamiątki dla przyjaciół lub ekskluzywną odzież dla siebie. El Gouna zaprasza miłośników pięknych plaż i aktywnego wypoczynku, lubiących po słonecznym dniu zabawić się na parkiecie jednej z nowoczesnych dyskotek. El Gouna zapewnia szkółki sportów wodnych, wypożyczalnie jachtów, nart wodnych, sprzętu do nurkowania. Z El Gouny łatwo można dostać się do oddalonej o 25 kilometrów Hurghady w czasie około 40 minut.