Soma Bay

góry w Soma Bay w egipcie

Położenie

Niewielka zatoka Morza Czerwonego położona 15 km na północ od Safagi.

Zabytki

Soma Bay jest znakomitym miejscem na jednodniowe wycieczki do różnorodnych historycznych punktów. Luxor oraz Karnak w Dolinie Nilu są oddalone od niej jedynie tylko o trzy godziny drogi.

Można zobaczyć Klasztor Św. Pawła i Św. Antoniego, które znajdują się w górach Morza Czerwonego. Klasztor Świętego Antoniego został wzniesiony w 356 roku n.e., zaraz po śmierci świętego. Aktualnie można tu zobaczyć piękne ogrody, znajduje się także piekarnia oraz pięć kościołów ozdobionych pięknymi freskami oraz ikonami. Znaleźć jeszcze można bibliotekę, która posiada zbiór ponad 1700 manuskryptów. Warto udać się do jaskini Św. Antoniego gdzie niegdyś przebywał. Znajduje się ona na wysokości 680 m, skąd można podziwiać piękne widoki.

Innym ciekawym miejscem są ruiny na Górze Porfiru. Są one pamiątką wykopalisk w poszukiwaniu tego surowca. Ozdabiano nim świątynie, łaźnie oraz rzeźby. Powstał tam także kościół,który został ufundowany przez cesarza Hadriana. Jego cudowne Stelle zostały odkryte przez archeologów w 1823 roku,teraz są ogólnodostępne.

Następnym zabytkiem jest turecka forteca El- Quesir powstała około XVI wieku. Z czasem przekształcana przez wojska francuskie. Podczas bitwy w XIX wieku została oblężona przez wojska brytyjskie. Aktualnie forteca została odnowiona i znajdzie się w niej muzeum zawierające wystawę dotyczącej lokalnej historii,górnictwa w rejonie Morza Czerwonego oraz handlu.

Rekomendowane miejsca

Soma Bay to miejsce cieszące się pięknym słońcem przez cały rok. Zimy są dość ciepłe,temperatura nie spada poniżej 20 stopni, natomiast w sezonie letnim jest bardzo ciepło,minimalna temperatura wynosi 30 stopni.

Jeżeli chodzi o deszcze to występuje one bardzo rzadko, jednakże raz na parę lat zdarzają się tu ulewy. Latem, sucha bryza utrzymuje przyjemną i stałą temperaturę,natomiast pustynny wiatr – niski poziom wilgotności. Panują tu idealne warunki na wakacje prze cały rok.