Taba – miasto dla aktywnych

taba_drogaTaba to nowoczesny kurort Egiptu, który leży na granicy z Izraelem. Słynie z niezwykle bogatego świata podwodnego, różnorodnej fauny i flory. Jest to zakątek, który intresuje głównie amatorów sportów wodnych. Od paru lat przyjeżdżają tu rzesze turystów z różnych zakątków, tylko po to, by spróbować w szczególności przygody, jaką jest nurkowanie z osprzętem. Nie mniej fascynujące jest uprawianie windsurfingu czy kitesurfingu.

Taba swoje początki wiąże jako wioska rybacka nad zatoką. Wszystko zmieniło się w XX wieku,kiedy toliczne wydarzenia przykuły uwagę w kierunku tego miejsca. Taba stanęła po stronie egipskiej po podpisaniu rozejmu pomiędzy walczącymi stronami w 1949 roku i pozostała jej wierna również kiedy to Izrael wycofał się z Półwyspu Synaj w 1957 roku po kampanii sueskiej. Podczas kolejnego uderzenia izraelskiego wybudowano w Tabie pierwszy luksusowy hotel, który mieścił prawie 1000 gości. Doszło do konfliktów pomiędzy Izraelem i Egiptem,ponieważ oba te państwa zauważyły duże szanse rozwoju tego miasta.

Spór rozstrzygnęła międzynarodowa komisja, wygrał Egipt. Warunkiem zgody Izraela było zezwolenie dla turystów Izraelskich do zwiedzania Taby bez potrzeby posiadania wizy,jeżeli pobyt wynosił mniej niż 48 godzin. Do dziś ten warunek jest spełniany przez Egipt, a Taba jest bardzo popularną miejscowością turystyczną dla mieszkańców Izraela.

Lotnisko główne to międzynarodowy port lotniczy w Tabie, który obsługuje głównie loty czarterowe do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Francji i Czech. Zaledwie 10 km dalej, na południowym krańcu Izraela, znajduje się Port lotniczy Eilat (ETH) .

Taba jest pięknym miejscem gdzie znajdują się cudowne plaże,zatoki oraz zalewy. Przyjezdnym oferuje wiele rozrywek wodnych takich jak: nurkowanie, narty wodne, pływanie z delfinami i windsurfing. Dla osób lubiących aktywnie spędzać czas poza plażą mogą skorzystać z aerobiku,gimnastyki,tenisa,fitness,bilarda oraz wielu innych atrakcji przygotowanych dla turystów.

Z racji co raz to większego zainteresowania ze strony przyjezdnych kurortem, miasto Taba dynamicznie się rozwija, rozbudowuje. Inwestują tu najwięksi gracze na rynku hotelowym, znane sieci, zachęcając tym samym przyjezdnych do zakwaterowania w luksusowych wnętrzach i skorzystania z ich oferty. To dobra baza wypadowa dla osób zainteresowanych takimi fakultetami jak: Kair, Góra Mojżesza i klasztor Świętej Katarzyny, Izrael, Jordania czy Syria.