Półwysep Chalcydycki (Chalkidiki)

Halkidiki w grecji

Położenie

Półwysep o powierzchni 2945 km² w południowo-wschodniej części Grecji. Nad Morzem Egejskim, oblewany trzema Zatokami: Salonicką, Termajskiej i Orfańskiej. Najbliższym większym miastem są Saloniki.
40°25′ N 23°30′ E

Najbliższe lotniska

Najbliższy port lotniczy znajduje się w Salonikach. Macedonia International Airport jest usytuowane jest 16 km od centrum miasta. Lotnisko obsługuje kilka połączeń dziennie, w tym do Aten, Rodos, Korfu, Herakleionu. Informacja lotnicza (24 h/dobę): 2310 473977/473720

Informacja turystyczna

Association of Tourist Guides of Thessaloniki P.O. BOX 10163541 10 Thessaloniki Tel : +30 2310 546037 Fax : +30 21310 546037

Zabytki

Wybierając się do Salonik koniecznie trzeba zobaczyć świątynię Hagia Sophia. Jest to najstarszy kościół w mieście. W średniowieczu po najeździe osmańskim Hagia Sophia wyszła cało,lecz została przekształcona w meczet. Świątynia ozdobiona jest cudownymi malunkami oraz ikonami we wschodnim stylu. Mozaiki przedstawiają życie Jezusa.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Biała Wieża,jest to budowla obronna wybudowana w XV wieku. Służyła jako więzienie oraz kwatera wojskowa. Łączyła ona wschodnią i południową część murów miasta. Aktualnie Biała Wieża słynie jako muzeum w którym znajdują się niepowtarzalne rzeźby oraz freski.

Bizantyjskie mury obronne powstał już za czasów króla macedońskiego Kassandrosa. Mury te wielokrotnie niszczone w czasie burzliwej historii Salonik nadal zadziwiają swoja monumentalnością.

Warto zobaczyć Łuk Galeriusa, który został wybudowany około 305 roku. Był pamiątką zwycięstwa nas Persami w 297 roku. Łuk jest częścią bramy znajdującej się w drodze do zespołu pałacowego w Salonikach. Kompleks pałacowy im. Galeriusa powstał w 300 roku. Umiejscowiony jest przy ulicy Dimitriou Gounari.

Rotunda w Salonikach to okrągły budynek powstały w 306 r. Pełnił funkcję grobowca. Pod rządami Teodozjusza Wielkiego stała się prostym kościołem chrześcijańskim. Mozaiki zdobiące tą budowlę pochodzą z IV wieku i są niezwykle dobrze zakonserwowane. Do pozostałych zabytków równie godnych uwagi należy starożytna Agora i Romański pałac z hipodromem

Atrakcje turystyczne

Największą atrakcją Półwyspu są niewątpliwie Saloniki. W czasach starożytnych było równie ważne jak Bizancjum. Po dzisiejsze czasy można oglądać pięknie zdobione kościoły w stylu bizantyjskim, które zostały zbudowane za czasów cesarza Teodozjusza. Do świeckich atrakcji można zaliczyć łaźnie, resztki fortyfikacji z czasów Imperium Rzymskiego. Warto również zobaczyć stare miasto z Białą Wieżą.

Wśród bogactw naturalnych półwyspu Chalkidiki jest słynna jaskinia Petralony. Wieki wypłukiwania skał stworzyły masę pięknych stalaktytów i stalagmitów. Jest to o dużej wartości archeologicznej. To tutaj odnaleziono czaszkę ludzką mającą prawie 200 tys. lat, zwanej Archanthropos. Wizyta w tej jaskini to praktyczna lekcja historii o zwyczajach człowieka jaskiniowego i wystawa jego narzędzi.

Dzięki dobrze zagospodarowanym plażom możliwe jest uprawianie takich sportów wodnych jak: snorkelling, windsurfing, wędkowanie, żeglowanie, narty wodne oraz popływać na kajakach czy rowerkach wodnych. Cudowne krajobrazy zachęcają do pieszych wędrówek oraz jazdy rowerem.

Niewątpliwą atrakcją są Meteory,to malownicze klasztory położone na potężnych skałach. Klasztory są otwarte dla turystów. Dziennie w szczycie sezonu odwiedza je nawet 1500 osób.

Innym ciekawym miejscem jest Góra Athos. Na szczycie góry znajduje się jeden z najpiękniejszych zespołów klasztorów. Obecnie na terenie klasztorów mieszkają mnisi kultywując średniowieczne tradycje.

Bazary, centra handlowe

Centra handlowe w Salonikach to doskonałe miejsca zakupów modnej odzieży oraz skórzanych dodatków. Charakterystyczne wyroby które najczęściej są nabywane prze turystów to: oliwa z oliwek,miód, ręcznie tkane koronki,ceramika oraz wyroby rękodzieła artystycznego.

Rekomendowane miejsca

Wybrzeże Chalkidiki to około 500 km pofałdowanej linii brzegowej. Możemy tam znaleźć piękne plaże,małe zatoczki,niewysokie klify. Spotkać można plaże piaszczyste i drobnożwirowe. Cudowne krajobrazy zachęcają do spacerowania,przy czym można podziwiać zachód słońca. Klimat śródziemnomorski sprzyja wszelkim formom pasywnego i aktywnego spędzania wolnego czasu. Ciepłe wody idealnie nadają się do uprawiania sportów wodnych, w pobliżu znajduje się także mnóstwo szlaków wycieczkowych. Kolejną atrakcyjną formą spędzania czasu na wybrzeżu Greckiej Macedonii jest nurkowanie. W pobliżu znajduje się szkółka nurkowania i wypożyczalnia sprzętu, można więc pod okiem ekspertów zacząc zwiedzanie podwodnego świata. Pod wodą obejrzeć można pozostałości świetlistej przeszłości tego regionu, fragmenty łodzi i wiezionych dóbr. Dla fanów nawodnych sportów czekają wodne narty, spadochrony, rowery, skutery a nawet wodne banany. Zatoki są także idealnym miejscem dla amatorów windsurfingu oraz dla fanów żeglowania na jachtach. Dla wolących stały grunt pod nogami przygotowano takie atrakcje jak korty tenisowe, boiska do siatkówki i piłki nożnej oraz dużo innych atrakcji. Najpopularniejszymi kurortami turystycznymi tego rejonu Grecji są półwyspy Kassandra i Sithonia, gwarantują one niezapomniane widoki, piękne plaże i liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego. Trzeci ząbAthos to obszar tzw. republiki mnichów, to miejsce dobre na wyciszenie i skupienie. Niestety nie każdy może wejść na ziemię republiki mnichów, wpuszczani są tylko pełnoletni mężczyźni, którzy spełnią dodatkowe wymogi mnichów. Każdy, kto przekroczy granicę republiki powinien czuć się wyróżniony, jest to miejsce nieomal baśniowe, gdzie klasztory położone są na wyrastających pionowo na dziesiątki metrów skałach. Klasztory Meteora (Meteory) – dosłownie skały wiszące w powietrzu – o oryginalnej, zapierającej dech w piersiach architekturze to jedna z atrakcji Athos. Klasztory mają za sobą długą 600 letnią historię, pierwsze z nich zostały wybudowane już w XIV wieku. W wielu z klasztorów, dostępnych kiedyś jedynie po wdrapaniu się na szczyt przy pomocy lin i drabin, dzisiaj znajdują się muzea, jednak dwa z nich – klasztory Św. Trójcy i Św. Stefana pełnią nadal rolę opactw. Kolejną z atrakcji rejonu Chaldikiki jest Jaskinia Petralona. Jaskinia – do dzisiaj nie do końca spenetrowana – kryje w sobie jeszcze wiele zagadek, naukowcy są zgodni, że miejsce to było zamieszkiwane przez istory człowiekowate już 700 tys.lat temu.